Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Pracownicze Plany Kapitałowe 2019

3
Podziel się

Od połowy 2019 roku największe firmy będą organizować dla swoich pracowników PPK, czyli Pracownicze Plany Kapitałowe. To powszechny system oszczędzania emerytalnego.

PKK to powszechny system oszczędzania
PKK to powszechny system oszczędzania (iStock.com, littlehenrabi)
bEroddFN

Na czym polegają PPK?

PPK, czyli Pracownicze Plany Kapitałowe, to program oszczędności emerytalnych, który ma charakter programu powszechnego. Powstał na bazie pomysłu związków zawodowych, organizacji pracodawców, a także rządu i Polskiego Funduszu Rozwoju.

PPK ma skłonić Polaków do dodatkowych oszczędności na emeryturę. System jest obowiązkowy i pracownicy będą zapisywani do niego automatycznie. Obejmuje od pracowników, którzy mają od 18 do 54 lat. Pracownicy ci muszą być objęci obowiązkiem odprowadzania składek emerytalno-rentowych.

bEroddFP

Warto wiedzieć, że do PPK nie będą objęci samozatrudnieni, a także mikroprzedsiębiorstwa (czyli firmy zatrudniające do 10 pracowników. W przypadku pracowników w wieku 55-69 lat przynależność do PPK będzie dobrowolna. W tym celu konieczne będzie złożenie odpowiedniego oświadczenia.

PPK - składki

Pracownicze Plany Kapitałowe zakładają, że co miesiąc będą do programu wpływały określone pieniądze. Składka będzie płacona solidarnie przez pracownika i pracodawcę. Obowiązkowa będzie składka podstawowa w wysokości 1,5 proc. wynagrodzenia. Pracodawca będzie mógł dodatkowo dołożyć do składki do 2,5 proc.

Żeby zachęcić pracowników do oszczędzania w ramach PPK, rząd będzie do tych środków dopłacał. Pierwsza dopłata, tzw. powitalna, będzie wypłacona po pierwszym kwartale oszczędzania. Wtedy zostanie dopisane do konta 250 zł. Pieniądze z PPK będą inwestowane przez Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych, Powszechne Towarzystwa Emerytalne, Pracownicze Towarzystwa Emerytalne, a także Zakłady Ubezpieczeń.

bEroddFV

Pracownicze Plany Kapitałowe nie będą tym samym co OFE. W ustawie zapisano, że środki z PPK są jedyną własnością uczestnika PPK. Warto jednak wiedzieć, że nie będzie można z nich swobodnie skorzystać. Środki zebrane w Pracowniczych Planach Kapitałowych będą dla uczestnika dostępne dopiero gdy skończy od 60 lat.

W wyjątkowych sytuacjach będzie można z tych pieniędzy skorzystać wcześniej. Dotyczy to dwóch przypadków.

  • Pierwszym będzie bardzo ciężka choroba uczestnika albo członka rodziny. Chodzi tu np. o złośliwy nowotwór lub zawał serca. Wtedy będzie można wypłacić nawet 25 proc. środków zgromadzonych na rachunku PPK.
  • Drugą sytuacją będzie chęć przeznaczenia tych pieniędzy na wkład własny. Wtedy możliwe będzie wypłacenie 100 proc. kapitału. Trzeba będzie jednak te pieniądze zwrócić maksymalnie w ciągu 15 lat.

Dostęp do środków

Przed ukończeniem 60 lat uczestnik PPK będzie mógł w każdym momencie zmienić firmę zarządzającą jego środkami. Będzie trzeba wtedy złożyć dyspozycję transferu środków. Jeśli ktoś się zdecyduje na całkowitą wypłatę środków, to będzie to związane z utratą części pieniędzy. W takiej sytuacji 30 proc. kwoty trafi do ZUS. Uczestnik systemu straci też wszystkie dopłaty rządowe. Przy okazji trzeba też będzie zapłacić podatek dochodowy od zysków kapitałowych (19 proc).

Dostęp do środków uzyskamy w momencie ukończenia 60. roku życia. Wtedy będzie można wypłacić 25 proc. środków od razu, a pozostałe 75 proc. będzie dostępne w formie 120 miesięcznych wypłat. Ważne jest to, że jeśli uczestnik PPK zdecyduje się na wypłatę środków, to nawet w przypadku, gdy wciąż będzie pracował, to składki nie będą już trafiać na PPK.

bEroddFW

Firmy zarządzające PPK

Firmę, która będzie zarządzała środkami PPK pracowników wybiera pracodawca. Musi to zrobić w porozumieniu z przedstawicielami pracowników. Nie będzie trzeba zawierać umów pojedynczo z każdym z pracowników. Po prostu pracodawca podpisze jedną umowę z firmą zarządzającą PPK i będzie przekazywał regularnie listę pracowników, którzy należą do programu.

Brak umowy o PPK

Jeśli pracodawca nie wprowadzi PPK będzie musiał zapłacić karę. To maksymalnie 1,5 proc. funduszu wynagrodzeń. Nawet 1 mln złotych kary będzie musiał zapłacić pracodawca, który nie podpisze umowy o PPK, a także nie będzie dokonywał wpłat do programu albo poda nieprawdziwe dane

bEroddGq
KOMENTARZE
(3)
adam
2 lata temu
No dobrze a ktoś mi powiem czym różni się niby nasze PPK od tego podobnego programu w UK na przykład? Dla mnie to to samo i tam nikt na to nie narzeka
j@n
2 lata temu
złodziejski program. tylko frajerzy sie do niego zpisza
zrozum
2 lata temu
Pytanie techniczne: czy w przypadku choroby lub wkładu własnego uczestnik również traci 30&, dopłaty oraz dodatkowe 19%podatku? Oraz...podatek od zysków kapitałowych, od pełnej kwoty, która była już opodatkowana podatniem dochodowym w momencie ściągania z wynagrodzenia?? to chyba jakiś żart, smutny i żałosny
bEroddGr