Trwa ładowanie...
bEqqUuDF

Notowania

Prawo - wiadomości

Wysokie prowizje od dostawy jedzenia. Firma namawia: złóż zamówienie osobiście
42
24.07.2021 17:16

GASTRONOMIA
 / 
Wysokie prowizje od dostawy jedzenia. Firma namawia: złóż zamówienie osobiście

Restauracja zaapelowała do klientów: złóż zamówienie osobiście i pomóż nam unikać wysokich prowizji. O co chodzi? O procent, który portale pośredniczące w zamawianiu jedzenia pobierają. Stawki zaczynają się od kilkunastu, a kończą nawet na poziomie kilkudziesięciu procent.

Będą mieć oko na ozdrowieńców. Wiele pytań po pomyśle rządu
38
22.07.2021 12:20

ZDROWIE
 / 
Będą mieć oko na ozdrowieńców. Wiele pytań po pomyśle rządu

Polski rząd chce monitorować stan zdrowia 1000 ozdrowieńców. Nie wiemy, czy program opasek biomedycznych zostanie rozszerzony. Na razie ma dotyczyć osób, które COVID-19 przeszły bardzo ciężko i wylądowały pod respiratorami. Pomysł już budzi zastrzeżenia. - Problemem nie jest prywatność, tylko godność – komentuje prawnik dr Maciej Kawecki.

Wszystkie sztuczki sklepów. Zapewniamy, na te "promocje" nabierzesz się jeszcze wiele razy
278
17.07.2021 18:52

PROMOCJE
 / 
Wszystkie sztuczki sklepów. Zapewniamy, na te "promocje" nabierzesz się jeszcze wiele razy

Myślisz, że oszczędzasz na promocji? Błąd. W sklepie zostawiamy wtedy więcej niż zazwyczaj. I choć nabrałeś się już setki razy na "minus 75 proc.", to nabierzesz się jeszcze przy tysiącu kolejnych okazji. Mechanizmy promocji wyjaśnia w money.pl Paweł Maćkowiak, który sam je tworzy.

Omijają zakaz handlu. Pracownicy wyjdą na ulice? "Solidarność" odpowiada
35
16.07.2021 11:10

SOLIDARNOŚĆ
 / 
Omijają zakaz handlu. Pracownicy wyjdą na ulice? "Solidarność" odpowiada

Sieci handlowe omijają zakaz handlu, wprowadzają usługi pocztowe i mogą działać w niedziele. Pracownicy handlu będą protestować? - Pracownicy handlu są rozgoryczeni, bo Prawo i Sprawiedliwość dało im wolne niedziele, a teraz, przez brak regulacji w ustawie, te niedziele im się zabiera. Zarazem żyjemy w takich czasach i w takim państwie, że nie możemy podjąć żadnych radykalnych działań. Nie możemy podjąć żadnego protestu, żadnych akcji strajkowych, gdyż z tego tytułu pracownicy byliby zwolnieni, a my - działacze - podani do sądów karnych - powiedział w programie "Money. To się liczy" Alfred Bujara, szef sekcji handlu NSZZ "Solidarność". - Pracownicy boją się o swoją pracę. Tak naprawdę są bardzo przeciążeni pracą, niektórzy nie mają nawet czasu ze mną porozmawiać, mówią: niech pan zobaczy, do północy mamy tyle zadań, musimy rozładować tyle palet. Więc jest to trudna praca, a funduje im się jeszcze pracę ponad wszystko. Niektóre sieci patrzą tylko na zysk, to jest nie do przyjęcia - dodał.

Odmowa urlopu. Kiedy pracodawca może tak zrobić? Ekspert wyjaśnia
12
15.07.2021 16:50

WAKACJE
 / 
Odmowa urlopu. Kiedy pracodawca może tak zrobić? Ekspert wyjaśnia

Czy pracodawca może odmówić urlopu? - Jest taka możliwość. Rozmowę urlopową należy zacząć od przygotowania planu urlopów, co zapewnia, że pracodawca wie, kiedy poszczególni pracownicy zamierzają skorzystać z urlopu i może zaplanować pracę. Dzięki takiemu planowi pracownicy wiedzą, kiedy mogą się udać na urlop, a taki plan jest dla pracodawcy wiążący. Natomiast w wielu firmach tego planu się nie tworzy i niestety, gdy decydujemy się na złożenie wniosku urlopowego, a pracodawca stwierdzi, że nieobecność pracownika spowoduje poważne zakłócenia działania zakładu, to wówczas może odmówić udzielenia urlopu - powiedział w programie "Money. To się liczy" Jakub Chojnicki, dyrektor Departamentu Nadzoru i Kontroli PIP. Był też pytany o cofnięcie zgody na urlop i ściąganie pracownika z urlopu do pracy. - Też takie uprawnienie po stronie pracodawcy występuje, wówczas mówimy o odwołaniu z urlopu. Oczywiście to musi być umotywowane bardzo ważnymi potrzebami zakładu pracy, ale dochodzi tu także kwestia rekompensaty za odwołanie z urlopu. A gdy mowa o nieudzieleniu urlopu, nie ma mowy o rekompensacie, choć może dojść do sytuacji spornej. Bo ktoś mógł wykupić wcześniej wycieczkę, a przed wyjazdem dowiaduje się, że nie dostanie urlopu. Do takich sporów może dochodzić, zwykle takie sprawy muszą znaleźć swój koniec w sądach pracy - dodał.

bEqqUuDH
Afrykańskie upały w Polsce. Możesz odmówić pracy. Sprawdź kiedy
75
15.07.2021 12:20

PRAWO
 / 
Afrykańskie upały w Polsce. Możesz odmówić pracy. Sprawdź kiedy

Afrykańskie upały zapanowały w Polsce. Kiedy pracownik może odmówić pracy? - Co do zasady, zawsze możemy zgłosić przełożonemu potrzebę powstrzymania się od pracy, jeśli czujemy, że wykonywana praca może grozić nam lub osobom postronnym. Jest również około 50 różnych prac, które wymagają specjalnych właściwości psychofizycznych, to na przykład kierowcy pojazdów komunikacji miejskiej. Jeśli pracownik czuje, że może dojść do zasłabnięcia, ma prawo powstrzymać się od pracy, ale musi jednocześnie poinformować przełożonego o tym fakcie - powiedział w programie "Money. To się liczy" Jakub Chojnicki, dyrektor Departamentu Nadzoru i Kontroli PIP. - W skrajnych przypadkach, gdy mamy do czynienia z temperaturą, która grozi udarem, pracownik zawsze ma prawo poinformować pracodawcę, że nie jest w stanie w takich warunkach wykonywać pracy. Niestety czasem dochodzi do sporu, jeśli pracodawca zwolni pracownika bez okresu wypowiedzenia, to oczywiście można zacząć od skargi do Państwowej Inspekcji Pracy. Natomiast w momentach, gdy dochodzi do sporu, taką sprawą będzie musiał zająć się sąd pracy. Z pracodawcą można rozmawiać o różnych organizacyjnych metodach ograniczania wpływu upałów na zdrowie pracowników. Prawo tego nie przewiduje, jednak są w naszym kraju odpowiedzialni pracodawcy, którzy sami z siebie skracają czas pracy - dodał.

Lex TVN. Suski o braniu przykładu z TVP. Były szef KRRiT: TVP sprzeniewierzyła się swojej misji
7
14.07.2021 15:20

PRAWO
 / 
Lex TVN. Suski o braniu przykładu z TVP. Były szef KRRiT: TVP sprzeniewierzyła się swojej misji

W Sejmie trwają prace nad nową ustawą medialną, która ma zmienić zasady przyznawania koncesji nadawcom. Marek Suski uważa, że wszyscy powinni brać przykład z TVP. - Mówimy w tej chwili o kryteriach oceny programu. Ja oceniam program informacji i publicystyki w TVP bardzo źle. To jest tylko propaganda i to propaganda na bardzo niskim poziomie. Telewizja Polska zupełnie sprzeniewierzyła się swojej misji, zapisom w ustawie o radiofonii i telewizji, dobrym obyczajom i zasadom rzetelności dziennikarskiej - powiedział w programie "Money. To się liczy" Jan Dworak, były przewodniczący KRRiT. - Z rzadka oglądam TVP, by wyrobić sobie zdanie. KRRiT powinna się tym zająć, szczególnie w tak gorącym czasie, jakim są kampanie wyborcze. Rada jest zobowiązana, by analizować bezstronność mediów - wszystkich, ale publicznych w szczególności. Bez wątpienia Rada zamknęła oczy na to, co dzieje się w mediach publicznych i zrobiła to z rozmysłem. Co do Jacka Kurskiego, on zupełnie jawnie złamał wszelkie zasady bezstronności publicznej telewizji - dodał.

Mocna podwyżka mandatów, nawet 5 tys. zł. Horała: Przepisy jeszcze latem lub wczesną jesienią
423
13.07.2021 14:20

PRAWO
 / 
Mocna podwyżka mandatów, nawet 5 tys. zł. Horała: Przepisy jeszcze latem lub wczesną jesienią

Rząd szykuje drastyczną podwyżkę mandatów, ma to być nowy bat na piratów drogowych. - Kontynuujemy bardzo wiele inicjatyw, które służyły polepszeniu infrastruktury. Mandaty w Polsce są rażąco niskie, społeczeństwo przez ostatnich 20 lat się znacząco wzbogaciło, dotkliwość mandatów stała się zdecydowanie mniejsza, pora je zaktualizować. Mandaty bardzo długo nie były waloryzowane, stały się niskie - powiedział w programie "Newsroom" Marcin Horała, wiceminister infrastruktury. - Na polskich drogach wciąż giną ludzie, są to tysiące osób. To, poza wielką tragedią, również ogromne koszty. Doświadczenia innych państw pokazują, że te kary muszą być odczuwalne - dodał. Był też pytany, kiedy ustawa trafi do Sejmu. - Co do dnia nie jestem w stanie powiedzieć, ale w najbliższym czasie. Latem lub wczesną jesienią, to też zależy od Sejmu, jak szybko będzie procedował. Według całej dostępnej mi wiedzy, nie jest to żadna wrzutka, to niepopularny społecznie pomysł, ludzie nie lubią mandatów. Pokazujemy te przepisy, jemy tę żabę, w wymiarze politycznym, by w efekcie zwiększyło się bezpieczeństwo na drogach - podkreślił.

Lex TVN. Były prezes KRRiT: Nie miałem żadnych wątpliwości ws. koncesji
7
13.07.2021 11:20

MEDIA
 / 
Lex TVN. Były prezes KRRiT: Nie miałem żadnych wątpliwości ws. koncesji

W Sejmie pojawił się projekt ustawy medialnej autorstwa PiS, który uderza w TVN i rodzi wątpliwości co do przedłużenia koncesji dla stacji. Część ekspertów uważa, że już wcześniejsze przyznanie koncesji było wątpliwe. - Ja nie miałem żadnych wątpliwości. Ponieważ była to transakcja precedensowa to mamy w tej sprawie opinie prawne naszego działu prawnego z tamtego czasu, one są wciąż dostępne, KRRiT może je ujawnić. Obecny skład Rady twierdzi, że ma inne ekspertyzy prawne, tylko ich nie ujawnia. To wszystko jest niepoważne i sprawia, że w tak ważnej sprawie, jaką jest wolność słowa w Polsce, można zachowywać się w sposób daleko odbiegający od powagi - powiedział w programie "Money. To się liczy" Jan Dworak, były przewodniczący KRRiT. Był też pytany o wirtualne biuro firmy zarządzającej stacją. - Nie ma to żadnego znaczenia, bo zapis ustawowy jest jasny: kontrolować polską spółkę lub posiadać koncesję może podmiot, który posiada siedzibę na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego. To nie wymaga żadnego innego badania. Jeśli to jest firma, która powstała tylko po to, by kontrolować polską spółkę posiadającą koncesję, to ma do tego prawo. Poprawka Suskiego to jest chęć poprawiania prawa, tylko robiona w trybie urągającym wszelkim zasadom prawa - wyjaśnił były szef Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

bEqqUuDN
Sygnaliści wkrótce pod specjalną ochroną. Firmy nie są na to gotowe
46
08.07.2021 6:54

FIRMA
 / 
Sygnaliści wkrótce pod specjalną ochroną. Firmy nie są na to gotowe

Pozostało już niecałe sześć miesięcy do wejścia w życie dyrektywy o ochronie sygnalistów. Z badania wynika jednak, że zaledwie 45 proc. firm stworzyło wewnętrzne kanały do zgłaszania nieprawidłowości.

Polski Ład. Stracą na nim płacący podatek liniowy, ale budżet państwa na tym nie zyska
75
07.07.2021 8:29

PODATKI
 / 
Polski Ład. Stracą na nim płacący podatek liniowy, ale budżet państwa na tym nie zyska

Jeżeli osoby płacące podatek liniowy zostaną obciążone pełną składką zdrowotną, to ich podatki wzrosną o połowę - nie ma wątpliwości Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców przy ocenie pomysłów zawartych w Polskim Ładzie. Podkreśla też, że wyższe podatki nie oznaczają większych wpływów do budżetu.

Zaszczepieni nie wliczają się do limitów. Przedsiębiorcy nadal nie mają prawa ich sprawdzić
85
04.07.2021 16:22

PRAWO
 / 
Zaszczepieni nie wliczają się do limitów. Przedsiębiorcy nadal nie mają prawa ich sprawdzić

Choć sytuacja epidemiologiczna znacznie się poprawiła, to nadal obowiązują obostrzenia związane z limitami osób. Rozporządzenie teoretycznie pozostawia furtkę: do limitów nie wliczają się osoby zaszczepione. W praktyce nadal nie ma prawa pozwalającego przedsiębiorcom weryfikację danych o zdrowiu.

Od dziś nowy bat na dłużników. Zajmą ci konto w 1 dzień
714
01.07.2021 12:43

PRAWO
 / 
Od dziś nowy bat na dłużników. Zajmą ci konto w 1 dzień

- Ta zmiana oznacza, że fiskus szybciej dobierze się do majątku dłużnika. Od dziś zostaje wprowadzony system informatyczny, dzięki któremu urząd, do którego zalegamy np. z podatkiem od nieruchomości, podatkiem VAT czy PIT, będzie mógł wydać tytuł wykonawczy, nadać klauzulę jego wykonalności i za pomocą kilku kliknięć wysłać go do organu egzekucyjnego. Ten organ będzie mógł w tym samym dniu skierować zajęcia do banku czy urzędu skarbowego - mówiła w programie "Money. To się liczy" Anna Grudzień-Kurpiewska, radca prawny z kancelarii prawa upadłościowego. Ekspertka wyjaśniała, że w efekcie zmian czas ściągnięcia zaległości może skrócić się z ok. miesiąca do jednego dnia.

bEqqUuDO
Nie będzie podatku od umorzonej dotacji z tarczy finansowej. Premier: podjąłem taką decyzję
55
29.06.2021 13:03

DOTACJA
 / 
Nie będzie podatku od umorzonej dotacji z tarczy finansowej. Premier: podjąłem taką decyzję

Przedsiębiorcy nie zapłacą podatku o umorzonej części dotacji z tzw. tarczy finansowej. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił to na wtorkowej konferencji prasowej. - To kolejny zastrzyk 10 mld złotych z budżetu państwa dla przedsiębiorców - stwierdził szef rządu.

Gowin: nie ma zgody na wzrost podatków dla małych i średnich firm
35
27.06.2021 13:23

PODATKI 2021
 / 
Gowin: nie ma zgody na wzrost podatków dla małych i średnich firm

Nowe rozwiązania podatkowe muszą być sprawiedliwe i nie mogą uderzać w ważną grupę społeczną, jaką jest klasa średnia - oświadczył w niedzielę Jarosław Gowin szef Porozumienia.

Rząd ma pomysł na poprawę zatrudnienia w Polsce. Prezentuje plan
56
22.06.2021 15:26

RYNEK PRACY
 / 
Rząd ma pomysł na poprawę zatrudnienia w Polsce. Prezentuje plan

Wzrost zatrudnienia i produktywności - to zakłada przyjęty przez rząd we wtorek 22 czerwca Krajowy Plan Działań na rzecz Zatrudnienia na rok 2021. Jak przekonują rządzący, dzięki przyjętej koncepcji polski rynek odnajdzie się po COVID-19 i łatwiej przystosuje się do nadchodzącej rewolucji cyfrowej.

Siła handlu w social commerce? Nowy raport Fundacji Kobiety e-biznesu
2
18.06.2021 10:41

MSP
 / 
Siła handlu w social commerce? Nowy raport Fundacji Kobiety e-biznesu

Fundacja Kobiety e-biznesu przygotowała pierwsze w Polsce analityczne i eksperckie opracowanie rozwijającego się trendu w zakupach online, czyli social i live commerce. W raporcie zostały wskazane schematy konsumpcji w mediach społecznościowych. Badanie przeprowadzono w kwietniu i maju 2021 roku.

Składki na ZUS dla tych osób będą rekordowe. O tym rządzący nie mówią
264
18.06.2021 7:54

ZUS
 / 
Składki na ZUS dla tych osób będą rekordowe. O tym rządzący nie mówią

Prowadzisz działalność gospodarczą? W przyszłym roku zapłacisz ZUS rekordowe składki na ubezpieczenie zdrowotne wynoszące nawet 1600 zł. Po wprowadzeniu Polskiego Ładu kwota ta może wzrosnąć do wysokości 1735 zł - informuje "Rzeczpospolita".