Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
06.05.2011 14:39

Brak szkody nie zwalnia prezesa od odpowiedzialności

Odpowiedzialności karnej spodziewać się może ten, kto będąc członkiem zarządu spółki, swoim zachowaniem naraża ją na niebezpieczeństwo.

Podziel się
Dodaj komentarz
(MarcusPhoto1/iStockphoto)

*Jeśli członek organów spółki kapitałowej dopuszczą się uchybień, mogą za nie odpowiadać, nawet jeśli nie spowodowały żadnej szkody dla firmy. *

Karalne jest bowiem nadużycie zaufania przez funkcjonariusza spółki, co _ de facto _ sprowadza się do przekroczenia przez niego uprawnień lub niedopełnienia ciążących na nim obowiązków. Czyn taki stanowi przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do pięciu lat i grzywną.

Ustawodawca założył, że nadużycie zaufania stanowi działanie na szkodę spółki, do której jednak nie musi dojść. Wystarczające jest bowiem powstanie samego stanu zagrożenia, przejawiającego się w tym, że sprawca - w tym przypadku członek zarządu - przez swoje zachowanie doprowadza do powstania niebezpieczeństwa wyrządzenia spółce szkody.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/4/t46852.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/kiedy;zarzad;uniknie;odpowiedzialnosci;za;dlug;spolki,249,0,768505.html) Kiedy zarząd uniknie odpowiedzialności za dług spółki? Członkowie zarządu nie odpowiadają za długi wobec kontrahentów, o ile we właściwym czasie złożony był wniosek o upadłość.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/88/t115544.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/kiedy;zarzad;odpowiada;za;dlugi;spolki,41,0,765225.html) Kiedy zarząd odpowiada za długi spółki? Poszkodowany wierzyciel może żądać spłaty od dowolnego członka zarządu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/185/t26809.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/co;trzeba;wiedziec;o;ubezpieczeniu;firmy,104,0,801640.html) Co trzeba wiedzieć o ubezpieczeniu firmy Zanim wykupisz polisę, sprawdź dokładnie, przed jakimi szkodami będzie Cię chronić i jak postępować w razie wypadku.
Tagi: wiadomości, porady, baza wiedzy, porady prawne, prawo, msp, czołówki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz