Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Diety krajowe i zagraniczne w górę

Diety krajowe i zagraniczne w górę

Fot. Wawok/REPORTER

Od 1 marca wzrastają – niezmieniane już od 6 lat - stawki diet za podróże służbowe. W przypadku podróży krajowych stawka rośnie o ponad 30 procent.

Dotychczas za podróż, która trwała powyżej 12 godzin, pracownik dostawał 23 zł. Teraz dostanie 30 zł. W przypadku trzydniowej podróży służbowej pracownik otrzyma więc 90 zł diety zamiast 69 zł. Pamiętajmy jednak, że dieta nie będzie przysługiwała, jeżeli pracodawca zapewni podwładnemu bezpłatne całodzienne wyżywienie.

Zmiana diet to jednak nie wszystko. Od 1 marca obowiązują również nowe stawki za nocleg i dojazd.

DIETY KRAJOWE - ZOBACZ AKTUALNE STAWKI

Po zmianach pojawiła się jedna nowość. W przypadku, gdy pracownikowi w krajowej podróży służbowej zapewniono bezpłatne posiłki jedynie częściowo (przykładowo bezpłatne śniadania), nie straci on prawa do całej diety. Tak było przed zmianami. Teraz obcinana będzie jedynie część diety. Śniadanie pomniejszy dietę o 25 proc., obiad - o 50 proc., natomiast kolacja o 25 proc. Jadąc w podróż sam możesz obliczyć, ile pracodawca powinien za nią zapłacić.

Nowe przepisy zmieniają również stawki diet wypłacanych za podróże zagraniczne. W tym przypadku podwyżka zależy od danego kraju. Przykładowo dieta za podróż służbową do Niemiec wzrosła z 42 do 49 euro, a kwota limitu na nocleg – ze 103 do 150 euro. Z kolei diety za podróż służbową do Wielkiej Brytanii wzrosły z 32 funtów brytyjskich do 35 funtów, natomiast limit za nocleg w tym kraju – ze 140 do 200 funtów.

DIETY ZAGRANICZNE - ZOBACZ AKTUALNE STAWKI DLA WSZYSTKICH KRAJÓW

W większości krajów zmianie uległa również waluta, w jakiej diety są wypłacane. Wysokość diet, przysługujących za podróż do konkretnego państwa łatwo obliczymy, korzystając z prostego w obsłudze kalkulatora.

Powyższe zmiany wprowadza rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz.U. z 2013 r., poz. 167).

Czytaj więcej w Money.pl
Dieta za delegację wyższa. Zobacz od kiedy
Rozporządzenie ministra pracy wprowadzające nowe stawki diet wejdzie w życie 1 marca 2013 r.
Podróże służbowe będą bardziej opłacalne
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej opracowało już jednak projekt rozporządzenia, który podwyższa wysokość diet za podróż krajową do 30 zł za dobę.
Podatek od diety za delegację? Zobacz kiedy
Kwoty te z zasady podlegają zwolnieniu z opodatkowania PIT, ale tylko do pewnej wysokości i przy spełnieniu określonych warunków.
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
rudaa
79.185.116.* 2013-03-05 15:29
hm..w sumie poslowie najwiecej podrozuja wiec krzywdy sobie nie zrobia.
kameraman
194.28.104.* 2013-03-04 12:30
Dieta w Niemczech 49EUR ~ 200pln - taka powinna być dieta w PRL..
Co za łachudry...
2013-03-04 11:05
diety krajowe sa wrecz glodowe, co to jest 30zl w dzisiejszych czasach> jedzenie jest cholernie drogie, nie da rady za to wyzyc
Zobacz więcej komentarzy (10)