Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kontrola skarbowa
29.01.2013 07:30

Fikcyjne faktury. Jest ich coraz więcej

W zeszłym roku urzędy kontroli skarbowej wykryły rekordową liczbę fikcyjnych faktur - wynika z danych zebranych przez Dziennik Gazetę Prawną.

Podziel się
Dodaj komentarz
(cmeder/iStockphoto)

W zeszłym roku urzędy kontroli skarbowej wykryły rekordową liczbę fikcyjnych faktur - wynika z danych zebranych przez _ Dziennik Gazetę Prawną _. Chodzi o prawie 152 tysięcy dokumentów. To o 27 procent więcej niż w 2011 roku.

Wzrost liczby jest imponujący, ale w przypadku wartości lewych faktur mamy do czynienia z prawdziwą eksplozją. W zeszłym roku opiewały one na 15 miliardów 200 milionów złotych, czyli o ponad 160 procent więcej niż w 2011 roku i ponad cztery razy więcej niż w 2010 roku.

Zdaniem inspektorów kontroli skarbowej, przyczyną jest rozzuchwalenie przestępców. Urzędnicy podają przykłady firm, które zrezygnowały z legalnej działalności i zajęły się niemal wyłącznie produkcją fikcyjnych faktur. Dokumenty tego rodzaju służą nieuczciwym podatnikom do obniżania podatku dochodowego i wyłudzania VAT, a także do wprowadzania do obrotu towaru pochodzącego z nielegalnego źródła. Proceder jest rozpowszechniony zwłaszcza w handlu złomem i paliwami, w usługach budowlanych oraz w sektorze usług szkoleniowych i marketingowych.

Czytaj więcej w Money.pl
Znów majstrują przy VAT. Stracą na tym... Nowelizacja ustawy o VAT przewiduje m.in. zmianę momentu powstania obowiązku podatkowego oraz modyfikację w zakresie określenia podstawy opodatkowania.
Ten bank pracuje nad gwarancjami kredytów Bank Gospodarstwa Krajowego przygotowuje oferty gwarancji spłaty kredytu obrotowego udzielanego małym i średnim przedsiębiorstwom w ramach programu pomocowego de minimis.
Zakładasz firmę? Tu można dostać 5 milionów Ponad 5 milionów złotych na pożyczki dla osób, które zamierzają założyć własną firmę lub prowadzą już działalność gospodarczą - to główny cel projektu realizowanego przez Tarnobrzeską Agencję Rozwoju Regionalnego.
Tagi: kontrola skarbowa, faktury, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, baza wiedzy, prawo, msp, czołówki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz