Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jak skonstruować karę umowną

0
Podziel się:

Kary umowne można zastrzec przede wszystkim na wypadek niewykonania bądź nienależytego wykonania przez kontrahenta świadczenia, które ma postać niepieniężną.

Jak skonstruować karę umowną
(Picsfive/Dreamstime.com)

Kary umowne można zastrzec przede wszystkim dla sytuacji niewykonania bądź nienależytego wykonania przez kontrahenta świadczenia, które ma postać niepieniężną.

Nie jest to możliwe w przypadku niezapłacenia należności pieniężnej lub jej zapłacenia z opóźnieniem. W takiej sytuacji służą nam odsetki - ustawowe lub w wysokości określonej w umowie. Kara umowna zastrzeżona na wypadek niezapłacenia należności lub opóźnienia nie będzie możliwa do wyegzekwowania.

Karę umowną zastrzegamy w pieniądzu. Zastrzeżenie innego świadczenia nie będzie karą umowną, nawet jeśli tak je nazwiemy. Aby było skuteczne, należy podać konkretną kwotę kary lub wskazać ją jako procent wynagrodzenia ustalonego w umowie.

W razie sporu wierzyciel musi jedynie wykazać fakt niewykonania zobowiązania lub jego nienależyte wykonanie. Nie musi za to udowadniać poniesienia szkody, będzie bowiem uprawniony do żądania zapłaty kary określonej w umowie, nawet jeśli poniesiona w rzeczywistości szkoda była niższa. To podstawowa różnica pomiędzy karą umowną a odszkodowaniem, którego można domagać się jedynie w wysokości poniesionej (i udowodnionej) szkody.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/170/t77994.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/faktoring;z;regresem;czy;bez,233,0,815849.html) Faktoring z regresem czy bez? Przedsiębiorcy są przekonani, że nie muszą w przypadku wykupienia takiej usługi weryfikować odbiorców. Nie w każdym przypadku jest to słuszne przekonanie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/185/t26809.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/co;trzeba;wiedziec;o;ubezpieczeniu;firmy,104,0,801640.html) Co trzeba wiedzieć o ubezpieczeniu firmy Zanim wykupisz polisę, sprawdź dokładnie, przed jakimi szkodami będzie Cię chronić i jak postępować w razie wypadku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/95/t115551.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/bony;dla;kontrahentow;sa;zwolnione;z;vat,216,0,794840.html) Bony dla kontrahentów są zwolnione z VAT Przekazanie bonu jest czynnością neutralną na gruncie podatku od towarów i usług.
wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)