Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rejestracja w ewidencji i identyfikacji działalności gospodarczej - bezpłatna

22
Podziel się
Rejestracja w ewidencji i identyfikacji działalności gospodarczej - bezpłatna
(ESB Professional, Shutterstock)
bDTCnIfF

Rejestracja w systemie Centralnej Ewidencji i Identyfikacji Działalności Gospodarczej (CEIDG) jest bezpłatna, a system nie wysyła żadnych informacji wzywających do zapłaty na adresy korespondencyjne bądź elektroniczne przedsiębiorców - informuje Ministerstwo Rozwoju.

Resort reaguje w ten na próby wyłudzenia przez podszywających się pod CEIDG przestępców lub wezwania do zapłaty za wpis do rejestrów komercyjnych.

Często treść listu wskazuje na pismo z urzędu. Jest odwołanie do kliku ustaw, nakaz "uregulowania fakultatywnej opłaty w wysokości 295 zł" oraz załączony i wypełniony druk do opłaty rzekomej zaległości. Łatwo dać się zmylić, że koniecznie powinniśmy dokonać zapłaty i tym samym podarować oszustom prawie 300 zł. WP money pisało o takich przypadkach więcej TUTAJ.

bDTCnIfH

W czwartek Ministerstwo Rozwoju poinformowało PAP, że według stanu na 30 grudnia 2016 r. do Prokuratury Krajowej przekazało łącznie 246 spraw od przedsiębiorców, którzy otrzymali pisma i emaile z takimi wezwaniami. Tylko w grudniu wpłynęło 35 zgłoszeń, a ich ilość rośnie - zaobserwował resort.

Ponadto 15 grudnia MR otrzymało zawiadomienie z prokuratury regionalnej w Warszawie, informujące o wszczęciu śledztwa w sprawie usiłowania doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem szeregu podmiotów, w tym przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą. Przedsiębiorcy 13-14 grudnia 2016 r. otrzymywali emaile z wezwaniami do zapłaty 375 zł za nieuiszczenie opłaty za wpis do CEIDG, a nadawcy poczty podszywali się pod Ministerstwo Rozwoju. "Treść wiadomości email, w przeciwieństwie do działań innych rejestrów prywatnych, nie informowała o fakultatywności dokonania opłaty. Miała ona inny charakter. Treść ta, z pewnością nie stanowiła oferty komercyjnej, a była jawnym, bezprawnym działaniem" - wyjaśniało MR.

Fałszywe wezwania do zapłaty za wpis do Centralnej Ewidencji o Działalności Gospodarczej przestępcy zazwyczaj próbują wyłudzić od przedsiębiorców rozpoczynających działalność gospodarczą. Oprócz tego na rynku funkcjonują firmy komercyjne przesyłające przedsiębiorcom oferty dokonania wpisu do prowadzonych przez siebie rejestrów, ale wpis do tych rejestrów nie upoważnia do wykonywania działalności gospodarczej na terytorium Polski i ma charakter czysto informacyjny czy reklamowy.

Co jest oficjalnym rejestrem?

CEIDG jest jedynym oficjalnym rejestrem jednoosobowych działalności gospodarczych.

bDTCnIfN

MR przypomina, że każda osoba zakładająca konto w systemie CEIDG otrzymuje komunikat o tym, że wpis do ewidencji jest bezpłatny. Ponadto komunikat ten znajduje się na papierowym formularzu CEIDG-1 oraz w instrukcji jego wypełniania. Otrzymują go także elektronicznie przedsiębiorcy wraz z potwierdzeniem dokonania wpisu w systemie CEIDG.

Szczegółowe informacje w tym zakresie zamieszczone są na głównej stronie internetowej CEIDG, a także na stronach resortu i serwisie biznes.gov.pl.

Komunikaty ponadto rozpowszechniają urzędy, z którymi przedsiębiorcy mają częsty kontakt, np. urzędy gmin i urzędy skarbowe.

bDTCnIfO

"Ministerstwo Rozwoju podejmuje różne działania, których celem jest ochrona przedsiębiorców przed ponoszeniem nieuzasadnionych opłat. Naszym celem jest zabezpieczenie interesu przedsiębiorców przed ponoszeniem nieuzasadnionych opłat. Zgłoszenia, które przesyłają nam firmy, przekazujemy prokuraturze" - tłumaczy resort.

Dodaje, że do przedsiębiorców oraz urzędników skierowane zostały również wiadomości z ostrzeżeniem i prośbą o zachowanie szczególnej ostrożności przy podejmowaniu współpracy z firmami oferującymi odpłatne wpisy do prowadzonych przez nie rejestrów. Ponadto, w systemie CEIDG wprowadzone zostały zmiany, które utrudniają filtrowanie bazy danych według kryteriów, którymi posługiwały się prywatne rejestry - zaznacza.

Ministerstwo Rozwoju przypomina, iż wykorzystuje także różne kanały komunikacji, w tym media społecznościowe, by przestrzec przedsiębiorców przed oszustami i opłatami.

"Wszystkim przedsiębiorcom zalecamy uważną lekturę pism pochodzących z komercyjnych rejestrów. Osoby, które czują się poszkodowane, mogą osobno złożyć zawiadomienie do prokuratury" - dodaje MR.

bDTCnIfP

CEIDG to elektroniczny rejestr przedsiębiorców, którzy działają w Polsce. Portal ma ułatwić prowadzenie firmy, dzięki niemu można m.in. założyć firmę, zmieniać dane we wpisie, a także zawiesić, wznowić lub zamknąć działalność gospodarczą. Skierowany jest do przedsiębiorców, osób, które chcą zarejestrować działalność gospodarczą oraz osób, które szukają informacji na temat firm i przedsiębiorców.

MR publikuje swoje ostrzeżenia na stronach CEIDG. Zastrzega tam, iż nie ponosi odpowiedzialności za zawartość jakichkolwiek spisów przedsiębiorców prowadzonych przez firmy komercyjne. Zaleca przedsiębiorcom rozwagę przed podejmowaniem współpracy z firmami oferującymi odpłatne wpisy do komercyjnych rejestrów.

bDTCnIgi
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(22)
m-53
4 lata temu
Czy naprawdę stanowi problem, by konta oszustów były natychmiast blokowane przez prokuraturę?
qwerty
4 lata temu
Prokuratorzy i sędziowie już zadbają o to by nie udało się ustalić sprawcy. Ale gdyby to były treści antysemickie, to po złapali by delikwenta po paru godzinach,
Ajax
4 lata temu
Marne to Państwo prawa, które mając wszystkie instrumenty nie potrafi albo nie chce poradzić sobie i chronić obywateli prze oszustami, malwersantami i kombinatorami. Panowie ministrowie Ziobro, Błaszczak wykażcie się.
bDTCnIgj
ppl
4 lata temu
Wystarczy założyć firmę, nawet jednoosobową, a takie wezwania do zapłaty przychodzą hurtem. Mój syn tak miał. Ciekawe jak tacy naciągacze zdobywają dane adresowe?
anty
4 lata temu
Tak, wiem, rok temu po rejestracji działalności dostałem chyba ze trzy takie pisma, każde z inną kombinacją owych literek, łudząco podobną do CEIDG. Oczywiście niczego nie płaciłem, zresztą, miłe panie w ZUSie i w US ostrzegały przed czymś takim, chwała im za to. Ciekawe jednak, ilu ludzi żyjących w biegu da się nabrać, bo nie będą mieć aż tyle czasu, by wszystko sprawdzać? Takie rzeczy są możliwe tylko w tym durnym, chorym i bandyckim kraju. Oszuści i złodzieje działają w pełni legalnie i w białych rękawiczkach, a przykład idzie z góry, od posłów i ministrów.
...
Następna strona