Notowania

Samozatrudnienie

Samozatrudnienie może być atrakcyjną formą zarówno dla pracodawcy, jak i przechodzącego na własny biznes pracownika.

Podziel się
Dodaj komentarz

Nic nie stoi na przeszkodzie, by przedsiębiorcy współpracowali z innymi przedsiębiorcami. Taka forma zarobkowania dla niektórych osób może być atrakcyjniejsza, niż tradycyjna umowa o pracę.

Ale uwaga! Wprowadzone ostatnio przepisy dość restrykcyjnie podchodzą do samozatrudnienia.

Zanim zdecydujesz się na podpisanie umowy z osobą działającą w ramach indywidualnej działalności gospodarczej, weź pod uwagę następujące ograniczenia.

Zgodnie z ustawą o PIT za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione zostaną następujące warunki:

  1. odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności
  2. są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności
  3. wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Jeśli okaże się, że umowa spełnia wszystkie trzy ww. warunki - fiskus uzna taką współpracę za stosunek pracy, a nie za usługi wykonywane w ramach działalności gospodarczej. W takim przypadku konsekwencje podatkowe oraz ubezpieczeniowe dotkną zarówno samozatrudnionych jak i ich zleceniodawców!

Więcej na ten temat:

Odpowiednio skonstruowana umowa to gwarancja nie tylko dobrej współpracy, ale i ochrony przed negatywnymi konsekwencjami prawno-podatkowymi.

Samozatrudnienie może być atrakcyjną formą zarówno dla pracodawcy, jak i przechodzącego na własny biznes pracownika.

Pracodawca: mniej papierków, niższe koszty

Samozatrudnienie to tania i elastycznia forma „zatrudniania".Pracodawca rozlicza jedynie wystawiane przez „samozatrudnionego" faktury, nie musi martwić się o ZUSy czy podatki tej osoby. Łatwiej jest się z taką osobą rozstać czy powierzyć jej inne zadania (nowe zlecenie). Samozatrudniony sam dba o swoje miejsce pracy.

Samozatrudniony: więcej na rękę

Osoby działające w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej płacą na ogół niższy ZUS, niż wynikało by to z umowy o pracę. Dodatkowo mogą wybrać ulgę na ZUS, a podatek płacić wg stałej, 19% stawki. Obniżeniu podatku sprzyja możliwość rozliczania kosztów uzyskania przychodów (np. zakup komputera, samochodu, mebli do biura). Takiej możliwości nie mają tradycyjni pracownicy.

Tagi: samozatrudnienie, wiadomości, porady, baza wiedzy, porady prawne, prawo, msp, czołówki, zarzadzanie
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz