Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Składki ZUS bez podwójnych kar. Jest nowa ustawa

0
Podziel się:

Przedsiębiorcy, którzy uchylają się od płacenia składek ZUS lub zaniżają
ich wysokość nie będą podwójnie karani.

Składki ZUS bez podwójnych kar. Jest nowa ustawa
(Andres Rodriguez/Dreamstime)
bFexwMbp

Przedsiębiorcy, którzy uchylają się od płacenia składek ZUS lub zaniżają ich wysokość nie będą podwójnie karani. Oznacza to, że ukarani za przestępstwo lub wykroczenie nie zapłacą dodatkowej opłaty.

Przyjęty przez rząd projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy Kodeksu karnego przygotowało ministerstwo pracy.

_ Nowelizacja ustawy wynika z wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który w listopadzie 2010 r. orzekł niezgodność z ustawą zasadniczą oraz z ratyfikowanymi umowami międzynarodowymi niektórych przepisów dotyczących kar za uchylanie się od opłacania składek na ubezpieczenie społeczne _ - napisano w informacji.

bFexwMbr

Chodzi o podwójne karanie za ten sam czyn: karę za przestępstwo lub wykroczenie oraz dodatkową opłatę wymierzaną przez ZUS w przypadku uchylania się od opłacania składek na ubezpieczenia lub opłacania ich w zaniżonej wysokości.

_ Zmiany wprowadzone do projektu ustawy eliminują niekonstytucyjny mechanizm podwójnego karania za ten sam czyn, utrzymując jednocześnie w systemie prawnym wszystkie sankcje _ - informuje komunikat.

Zgodnie z przygotowaną przez resort pracy propozycją, utrzymany zostanie przepis, który przewiduje, że w przypadku nieopłacenia składki lub opłacania jej w zaniżonej wysokości ZUS będzie mógł wymierzyć dodatkową opłatę do wysokości 100 proc. nieopłaconych składek.

Jednak w przypadku prawomocnego skazania za przestępstwo określone w art. 218 par. 1a Kodeksu karnego lub wykroczenie z art. 98 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, decyzja o opłacie dodatkowej będzie uchylona. Opłata będzie zwracana w ciągu 30 dni od uprawomocnienia się wyroku.

bFexwMbx

_ Oznacza to, że wszczęte przez ZUS postępowanie o wymierzenie dodatkowej opłaty w przypadku, gdy płatnik został skazany za przestępstwo lub wykroczenie za nieopłacenie lub opłacenie w zaniżonej wysokości składek, zostanie umorzone z urzędu _ - dodano w komunikacie.

Czytaj więcej w Money.pl
Składki ZUS będą niższe o 30 procent? Pomysł Ubytek wpływów miałby zrekompensować zakaz tzw. umów śmieciowych.
Składki ZUS znowu w górę. Tym razem... To już druga podwyżka dla firm w tym roku. W lutym rząd obciążył przedsiębiorców wyższą składką rentową.
bFexwMbS
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)