Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zakup działki budowlanej. Na co zwrócić uwagę?

0
Podziel się:

Trafiła się niepowtarzalna cena? Uważaj na ukryte koszty!

Zakup działki budowlanej. Na co zwrócić uwagę?
(Forca/Dreamstime)
bEKlcDQl

Takiego zakupu nie zrobisz w promocji. Uważaj! Zbyt niska cena może oznaczać brak uzbrojenia, a nawet obciążenia hipoteczne.

Paradoks - nie stać nas na tanie rzeczy, można również odnieść do decyzji o zakupie działki budowlanej. Dlatego przed decyzją koniecznie trzeba sprawdzić stan prawny parceli, lokalizację oraz charakterystykę terenu. W ten sposób można uniknąć niespodzianek w postaci ukrytych kosztów.

Stan prawny

Pierwszym krokiem powinna być wizyta w Sądzie Rejonowym, właściwym dla lokalizacji działki. Należy złożyć wniosek o wypis z ksiąg wieczystych, do czego prawo ma każdy. W ten sposób można sprawdzić czy hipoteka nie jest przypadkiem obciążona kredytami lub służebnością drogi koniecznej. Taka sytuacja ma miejsce, gdy sąsiad nie ma dostępu do drogi publicznej i trzeba będzie mu to umożliwić, kosztem własnej posesji lub na odwrót. Ponadto, na wypisie znajduje się również informacja kto jest prawnym właścicielem działki (może być ich kilku, wówczas każdy z nich musi wyrazić zgodę na sprzedaż) oraz czy aktualnie jest zabudowana i konieczna będzie rozbiórka.

bEKlcDQn

Trzeba również sprawdzić historię działki, co na niej wcześniej było. Na przykład czy nie znajdują się tam pozostałe fundamenty, wysypisko śmieci, gruzowiska, albo zasypane zbiorniki. Dzięki temu uniknie się dodatkowej pracy w postaci uporządkowania terenu pod zabudowę oraz dodatkowych kosztów. Po taką informację można zwrócić się do urzędu miasta do wydziału geodezji.

Tam również można otrzymać wypis z rejestru gruntów i dowiedzieć się czy działka na pewno jest budowlana. Może bowiem okazać się, że nie została przekształcona i widnieje w rejestrze jako rolna albo leśna. Wówczas nowy właściciel zanim rozpocznie budowę straci dodatkowy czas oraz pieniądze. Na wypisie będzie także informacja o powierzchni oraz kto jest właścicielem.

Natomiast historię właścicieli działki można poznać w wydziale ksiąg wieczystych w Sądzie Rejonowym. W ten sposób można wyeliminować problem w postaci pretendentów do majątku.

bEKlcDQt

Lokalizacja

Każda gmina ma swoje wytyczne, co do wielkości działki budowlanej. Dlatego przed kupnem trzeba postarać się o miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP). Można poprosić o wgląd do dokumentu właściciela działki lub pójść do Urzędu Miasta, a dokładnie do wydziału architektury. Na jego podstawie można pozyskać cenne informacje dotyczące przyszłej budowy: jaki obowiązuje plan, co do rodzaju zabudowy (domki wolnostojące, a może zabudowa bliźniacza). Znaczenie ma także informacja, czy parcela znajduje się w obszarze chronionym: krajobrazu, zabytków, miejsc archeologicznych, środowisk.

Jeżeli nie ma takiego planu, wówczas trzeba uzyskać informację o warunkach zabudowy. Podobnie jak w przypadku planu zagospodarowania przestrzennego, wniosek może złożyć każdy, nie trzeba być właścicielem gruntu. Sprawę można załatwić w urzędzie miejskim.

Dodatkowo, w oparciu o dokument MPZP można zorientować się czy w okolicy jest przewidziana budowa, na przykład obwodnicy miasta, a może jakieś fabryki. Mieszkanie w pobliżu tego typu obiektów może okazać się w przyszłości uciążliwe, a sama działka straci na wartości.

bEKlcDQu

Charakterystyka

Szczególne znaczenie ma kształt działki. Zadaniem specjalistów najlepszy pod zabudowę jest obszar zbliżony do kwadratu. Z kolei nieregularne granice trudno zagospodarować. Przy budowie domu trzeba pamiętać o tym, aby zachować odpowiednie odległości od budynków sąsiadów. Takie informacje są podane w warunkach zabudowy. Może się okazać, że wybrany projekt domu nie pasuje do działki i konieczna będzie jego zmiana.

Przed zakupem trzeba upewnić się czy działka jest uzbrojona. Cena parceli z gotowym przyłączem do sieci kanalizacyjnej, wodociągowej, elektroenergetycznej będzie wyższa, ale podłączenie mediów na własną rękę może okazać się jeszcze droższe, i co ważne potrzebny będzie dodatkowy czas.

Gdy dojdzie zakupu i grodzenia działki, najbezpieczniej skorzystać z pomocy geodety, który dokładnie wytyczy jej granice. Stawianie ogrodzenia na własną rękę może skutkować jego późniejszą rozbiórką, gdy okaże się że sąsiadowi zabrano metr posesji.

bEKlcDQv

Dobrym rozwiązaniem jest przeprowadzenie wywiadu z okolicznymi mieszkańcami. Zawsze można uzyskać cenne informacje na temat tego, co znajduje się w okolicy. Gdzie najbliżej znajduje się szkoła, sklepy, przychodnia, itp. Warto sprawdzić, jak rozwinięta jest sieć komunikacji miejskiej. W przypadku małych miasteczek duże znaczenie będzie miała komunikacja międzymiastowa czy kolej.

Kupując działkę trzeba zwrócić uwagę na drzewa, które na niej rosną. Może okazać się, że konieczne będzie pozwolenie na ich wycięcie, a załatwianie formalności w gminie może znacznie opóźnić rozpoczęcie budowy.

Czytaj więcej w Money.pl
Brak dowodu? Zobacz co musisz zrobić Niezgłoszenie utraty dokumentu tożsamości może się wiązać z poważnymi konsekwencjami, głównie finansowymi.
Robisz zakupy przez internet? Będą zmiany Dłuższy termin na zwrot towaru, ale to nie wszystko. Sprawdź na jakie korzyści mogą liczyć kupujący w internecie.
Jak mądrze wykorzystać niewielką przestrzeń na kotłownię? Nawet w największym domu, bardzo często powierzchnie pod względem funkcjonalności są wykorzystanie do maksimum. Trudno o dodatkowe miejsce, nawet gdy w grę wchodzi zwiększenie komfortu użytkowników. W dobie projektowania domów energooszczędnych o niskich parametrach zapotrzebowania na energię, istnieje konieczność zwartej budowy, zapewniającej jak najniższe straty ciepła. Zwarta kompaktowa budowa o stosunkowo niewielkiej powierzchni powoduje ...
bEKlcDQO
baza wiedzy
wiadomości
kraj
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)