Notowania

firma
04.02.2020 21:15

Rzecznik MŚP chce walczyć z biurokracją. Tym razem chodzi o klimat

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców apeluje o zmiany w przepisach dotyczących ochrony klimatu. Chce, by przedsiębiorcy w niektórych przypadkach nie musieli już składać sprawozdań.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Mali i średni przedsiębiorcy mają za dużo biurokratycznych obowiązków - twierdzi rzecznik MŚP (Fot: East News)

Jak czytamy na stronie internetowej instytucji, obecnie Prawo ochrony środowiska zakłada, że przedsiębiorcy korzystający ze środowiska muszą spełnić szereg obowiązków administracyjnych.

Zazwyczaj wiąże się to z opłatą za korzystanie ze środowiska oraz złożeniem odpowiedniego sprawozdania, co wymaga od przedsiębiorców sporego wysiłku i składania wielu dokumentów.

Wyjątek stanowią ci przedsiębiorcy, u których wysokość opłaty została ustalona na poziomie mniejszym niż 100 złotych rocznie. Wtedy nie trzeba ani płacić, ani składać sprawozdania.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Największe komplikacje dotyczą tych przedsiębiorców, u których wysokość opłaty została ustalona między 100 a 800 złotych. Oni co prawda płacić nie muszą, ale już sprawozdanie jest dla nich obowiązkowe.

Rzecznik MŚP chce, by nie było to już konieczne. I skoro nie trzeba płacić, to nie trzeba też składać żadnych sprawozdań.

Ropa naftowa tanieje. Winny m.in. koronawirus
Koronawirus wpłynie na rynek paliw. BP ostrzega

"Rzecznik MŚP zwrócił uwagę na powyższą nadmierną, nieproporcjonalną regulację w ramach procesu opiniowania projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia obciążeń regulacyjnych (tzw. ustawa deregulacyjna). Wówczas jednak nie udało się jej zmienić" - czytamy na stronie internetowej instytucji.

Wniosek w tej sprawie został już skierowany do ministra klimatu.

Składki i podatki zjadają sporą część wynagrodzenia.
Przeciętne wynagrodzenie rozłożyliśmy na części. Gdzie podziały się prawie 3 tys. zł?

"Ponadto, Rzecznik MŚP zwrócił się o rozważenie dalej idącego ułatwienia polegającego na całkowitym wyłączeniu firm z sektora MŚP z powyższego obowiązku sprawozdawczego, wskazując, że dane przekazywane w ramach tego obowiązku są już objęte obowiązkiem informacyjnym na podstawie odrębnych przepisów" - czytamy w komunikacie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: firma, wiadomości, msp
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-02-2020

radekChce walczyc?? Teraz, jak ida wybory prezydenckie?? Przecież to stanowisko istnieje od 3-4 lat - czemu nie walczył dotychczas?? Co w tym czasie … Czytaj całość

10-02-2020

zeflikBuahahaha! Zawalczy jak dotychczas. JPK, splitpayment, bdo i setki innych przePISów, które kładą firma po firmie tak zaciekle walczy a ma do gadania … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (2)