Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Składki ZUS 2020 dużo wyższe. Przedsiębiorcy się skarżą

Planowana od przyszłego roku podwyżka składek na ZUS dotknie najmniejszych przedsiębiorców. A ci skarżą się, że 1500 złotych miesięcznie może spowodować, że ich biznes przestanie się opłacać.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Już prawie 1500 zł będą musieli w 2020 roku co miesiąc oddawać państwu drobni przedsiębiorcy. (Fot: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News)

Właściciele małych firm skarżą się na podwyżkę składek na łamach "Faktu".

- Już teraz prowadzenie biznesu jest mało opłacalne. W przyszłym roku u drobnych przedsiębiorców trzeba spodziewać się kryzysu - mówi dziennikowi Łukasz, który prowadzi restauracje w Poznaniu.

- Jak tak dalej pójdzie, to będę musiała poważnie zastanowić się nad tym, czy kontynuować biznes - dodaje Karina, fryzjerka z Katowic.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

"Fakt" dodaje, że oprócz wyższego ZUS-u, przedsiębiorców czekają również prawdopodobnie spore podwyżki cen energii.

O co ten krzyk? Po kolei. Jak informowaliśmy pod koniec czerwca, rząd przyjął założenia do projektu budżetu na przyszły rok. W przyszłym roku płaca minimalna wyniesie 2450 zł brutto. To oznacza podwyżkę o 200 zł w porównaniu z rokiem obecnym.

Z dokumentu opublikowanego przez Ministerstwo Finansów wynika także, na jakim poziomie ustalona została wartość prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego na przyszły rok. To właśnie ten wskaźnik decyduje o tym, jak wysokie będą składki ZUS płacone przez przedsiębiorców w 2020 r.

Nowe składki ZUS w 2020 r. Zapowiada się rekordowa podwyżka
Rekordowe składki ZUS w 2020 r. Przedsiębiorcy za jednolitym system składek

Przeciętne wynagrodzenie wzrosło z 4765 zł do aż 5227 zł. Podstawę wymiaru składek ZUS stanowić będzie 60 proc. tej kwoty, czyli 3136,20 zł. Tym samym oznacza to wzrost składki ZUS na 2020 r. o prawie 10 proc. w porównaniu do stawki obecnej.

Pełne składki ZUS na 2020 r. (bez składki zdrowotnej - opublikowana zostanie w styczniu 2020 r.) wyniosą łącznie 1069,14 zł wobec 974,65 zł w roku obecnym. Oznacza to wzrost o 94,49 zł, czyli o 9,7 proc.

Biorąc pod uwagę zmiany wysokości składki zdrowotnej w poprzednich latach, możemy założyć, że w przyszłym roku składka zdrowotna wzrośnie do poziomu ok. 375 zł.

Płaca minimalna w górę. Rząd premiera Morawieckiego daje sporą podwyżkę
Wynagrodzenie minimalne w górę. Rada Ministrów przyjęła projekt ministerstwa pracy

W sumie więc co miesiąc przedsiębiorcy będą musieli płacić prawie 1500 zł. A jeszcze 9 lat temu wysokość składek nie przekraczała w sumie 900 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: składki zus, zus, msp, wiadomości, składki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-08-2019

RealW PRL-u prywaciarz (dziś przedsiębiorca) uważany był za wroga. PiS przywraca komunę i starych wrogów

28-08-2019

😀😀Szara strefa się powiększy. I Pinokio w okularach Himlera nic nie da rady zrobić.

28-08-2019

lądek zdrójUstawa produkująca 40 letnich mundurowych przeszła z czegoś trzeba ich sfinansować

Rozwiń komentarze (245)