Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Tarcza finansowa. Pierwsze wypłaty możliwe pod koniec kwietnia

Tarcza finansowa to łącznie 100 mld zł na pomoc dla polskich firm, niezależna od tarczy antykryzysowej. Banki i instytucje są już gotowe na wypłaty, te mają ruszyć 27 kwietnia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Flickr, KPRM)
Wypłaty w ramach tarczy finansowej mają ruszyć 27 kwietnia

Banki, Polski Fundusz Rozwoju (PFR) i Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR) są gotowe do uruchomienia wypłat subwencji dla firm - czytamy w "Pulsie Biznesu". Proces ma być prosty i całkowicie zdalny.

8 kwietnia premier Mateusz Morawiecki ogłosił założenia tarczy finansowej, w ramach której do mikrofirm ma trafić 25 mld zł, kolejnych 50 mld zł trafi do małych i średnich firm, a 25 mld zł do dużych przedsiębiorstw. Łącznie to 100 mld zł pomocy państwa na ratowanie firm i miejsc pracy.

Jest duża szansa, że pod koniec kwietnia gotówka będzie już na kontach firm. Według informacji "Pulsu Biznesu", pieniądze z tarczy finansowej zostaną uruchomione 27 kwietnia, choć data nie jest jeszcze pewna.

Obejrzyj: Co z płacą minimalną? Różne scenariusze

- Operacyjnie jesteśmy gotowi, natomiast została jeszcze kwestia zgody Komisji Europejskiej na pomoc publiczną. Premier Mateusz Morawiecki poprosił przewodniczącą KE o przyspieszenie prac i i mamy nadzieję, że w przyszłym tygodniu zgoda zostanie udzielona - powiedział dziennikowi Paweł Borys, prezes PFR.

Schemat transferu pieniędzy do firm będzie podobny do opracowanego kilka lat temu przez banki systemu wypłat z programu 500+. Ścieżka jest już przetarta i od ręki będzie można wykorzystać niektóre procedury, ale tylko niektóre. Transfer pieniędzy z tarczy finansowej będzie bardziej złożony. W 3 lata w ramach 500+ wypłacono 60 mld zł, tyle do firm może popłynąć w kilka dni.

Dokumentacja w sprawie transferu pieniędzy z tarczy finansowej trafiła do banków tydzień temu. W miniony weekend sześć banków komercyjnych przeprowadziło testy systemu. W poniedziałek pełną gotowość zgłosił pierwszy, w kolejnych dniach meldowały się kolejne banki.

Jak czytamy w "PB", to poprzez banki (logując się do bankowości elektronicznej) przedsiębiorcy będą składać wnioski o subwencje. Proces wnioskowania ma być maksymalnie prosty, składać się z kilku rubryk. Wysokość należnej subwencji zostanie wyliczona automatycznie po wpisaniu danych.

Wniosek będzie zatwierdzany za pomocą podpisu elektronicznego i kodu SMS. Bank wyśle go do KIR, która stanie się centralnym rejestrem, gromadzącym wszystkie dane z banków, w którym m.in. będzie się odbywać weryfikacja pod kątem wyszukiwania nieprawidłowości. Weryfikacją merytoryczną zajmie się PFR.

Co ważne, jeśli przedsiębiorca nie ma konta w banku dystrybuującym wsparcie, może założyć takie konto i złożyć wniosek. Nie musi przenosić historii kredytowej czy przedkładać dokumentów. Dostęp do finansowania jest bezpłatny, a banki nie pobierają wynagrodzenia od PFR.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-04-2020

MarzenaPiS uporał się z tym zaledwie w miesiąc(!) można ich nie lubić, ale nie sposób odmówić im skuteczności

27-04-2020

RumbekTarcza działa, a to jest chyba najważniejsze prawda???? Mnie szef wprost powiedział ,że zostawia mnie ze względu na pomoc państwową... inaczej … Czytaj całość

27-04-2020

Elefantyna500+ oraz tarcza i jakoś dam radę dociągnąć zanim powrócimy do normalności.. Tak psioczyliście na programy socjalne, a gdyby nie one wylądowalibyśmy … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (47)