Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Tarcza finansowa. Pierwsze wypłaty możliwe pod koniec kwietnia

47
Podziel się

Tarcza finansowa to łącznie 100 mld zł na pomoc dla polskich firm, niezależna od tarczy antykryzysowej. Banki i instytucje są już gotowe na wypłaty, te mają ruszyć 27 kwietnia.

Wypłaty w ramach tarczy finansowej mają ruszyć 27 kwietnia
Wypłaty w ramach tarczy finansowej mają ruszyć 27 kwietnia (Flickr, KPRM)
bEqqUeER

Banki, Polski Fundusz Rozwoju (PFR) i Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR) są gotowe do uruchomienia wypłat subwencji dla firm - czytamy w "Pulsie Biznesu". Proces ma być prosty i całkowicie zdalny.

8 kwietnia premier Mateusz Morawiecki ogłosił założenia tarczy finansowej, w ramach której do mikrofirm ma trafić 25 mld zł, kolejnych 50 mld zł trafi do małych i średnich firm, a 25 mld zł do dużych przedsiębiorstw. Łącznie to 100 mld zł pomocy państwa na ratowanie firm i miejsc pracy.

Jest duża szansa, że pod koniec kwietnia gotówka będzie już na kontach firm. Według informacji "Pulsu Biznesu", pieniądze z tarczy finansowej zostaną uruchomione 27 kwietnia, choć data nie jest jeszcze pewna.

bEqqUeET
Zobacz także: Obejrzyj: Co z płacą minimalną? Różne scenariusze

- Operacyjnie jesteśmy gotowi, natomiast została jeszcze kwestia zgody Komisji Europejskiej na pomoc publiczną. Premier Mateusz Morawiecki poprosił przewodniczącą KE o przyspieszenie prac i i mamy nadzieję, że w przyszłym tygodniu zgoda zostanie udzielona - powiedział dziennikowi Paweł Borys, prezes PFR.

Schemat transferu pieniędzy do firm będzie podobny do opracowanego kilka lat temu przez banki systemu wypłat z programu 500+. Ścieżka jest już przetarta i od ręki będzie można wykorzystać niektóre procedury, ale tylko niektóre. Transfer pieniędzy z tarczy finansowej będzie bardziej złożony. W 3 lata w ramach 500+ wypłacono 60 mld zł, tyle do firm może popłynąć w kilka dni.

bEqqUeEZ

Dokumentacja w sprawie transferu pieniędzy z tarczy finansowej trafiła do banków tydzień temu. W miniony weekend sześć banków komercyjnych przeprowadziło testy systemu. W poniedziałek pełną gotowość zgłosił pierwszy, w kolejnych dniach meldowały się kolejne banki.

Jak czytamy w "PB", to poprzez banki (logując się do bankowości elektronicznej) przedsiębiorcy będą składać wnioski o subwencje. Proces wnioskowania ma być maksymalnie prosty, składać się z kilku rubryk. Wysokość należnej subwencji zostanie wyliczona automatycznie po wpisaniu danych.

Wniosek będzie zatwierdzany za pomocą podpisu elektronicznego i kodu SMS. Bank wyśle go do KIR, która stanie się centralnym rejestrem, gromadzącym wszystkie dane z banków, w którym m.in. będzie się odbywać weryfikacja pod kątem wyszukiwania nieprawidłowości. Weryfikacją merytoryczną zajmie się PFR.

Co ważne, jeśli przedsiębiorca nie ma konta w banku dystrybuującym wsparcie, może założyć takie konto i złożyć wniosek. Nie musi przenosić historii kredytowej czy przedkładać dokumentów. Dostęp do finansowania jest bezpłatny, a banki nie pobierają wynagrodzenia od PFR.

bEqqUeFa

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
bEqqUeFu
KOMENTARZE
(47)
Brzechwa
rok temu
Otóż ja przed wielu laty, Gdym był młody i bogaty, W ciągu jednej tylko wiosny Zasadziłem tutaj sosny, Buki, dęby - niemal wszystko, By zwierzętom dać schronisko! Dla was szereg lat z zapałem Drób w kurnikach hodowałem, Dla was w chlewach tuczę wieprze, Byście mieli życie lepsze. Jestem waszym dobrodziejem, A sam nie śpię, a sam nie jem, Tylko myślę dniem i nocą, Jak zwierzętom przyjść z pomocą...
Łowicz
rok temu
Może teraz zrozumiecie skąd mój żal do władzy PO!!!!! Mimo tylu możliwości, nie potrafili zorganizować niczego!!!! Ani 500+ ani żadnych tarczy antykryzysowych NIC!!!!!!!!!1
Muntekxx
rok temu
Tak narzekali niektórzy na programy socjalne a bez nich teraz wylądowalibyśmy na ulicy
bEqqUeFv
Kryzys
rok temu
Mój pracodawca bardzo sobie chwali tę tarczę, kto wie, może bez niej to byłby właśnie mój ex pracodawca :d
Naczelnik
rok temu
Najważniejsze jest to, że tarcza nikogo nie faworyzuje i jest sprawiedliwa zarówno wobec pracodawcy jak i pracowników
...
Następna strona