Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Umowa sprzedaży auta. Jak ją przygotować?

3
Podziel się:

Oto kilka najważniejszych elementów, które sprawią, że umowa sprzedaży auta będzie sporządzona poprawnie.

Umowa sprzedaży auta w formie pisemnej jest potrzebna, by wyrejestrować pojazd u dotychczasowego ubezpieczyciela
Umowa sprzedaży auta w formie pisemnej jest potrzebna, by wyrejestrować pojazd u dotychczasowego ubezpieczyciela (Shutterstock.com)

Jak przygotować umowę sprzedaży auta?

Umowa sprzedaży auta może być przygotowana w sposób dowolny. Nie istnieje jeden wzór takiej umowy. Trzeba jednak pamiętać o tym, żeby w umowie były zawarte dane sprzedawcy i kupującego. Muszą być dokładnie, tak by łatwo dało się ich zidentyfikować. Dodatkowo musi być tam wpisana:

  • marka auta;
  • rok produkcji;
  • numery silnika i nadwozia;
  • rejestracja;
  • numer karty pojazdu;
  • przebieg pojazdu;
  • cena.

Ochrona sprzedającego – umowa sprzedaży auta

Sprzedający dla swojego bezpieczeństwa powinien poprosić kupującego, aby ten podpisał oświadczenie, że stan techniczny auta jest mu znany i że nie będzie z tego powodu dochodził żadnych praw. Jeśli okaże się po całej transakcji, że auto jest niesprawne, to ma prawo wykorzystać rękojmię. Ma na to rok od daty podpisania umowy. Kupujący powinien zwrócić uwagę, czy sprzedający określił, że jest właścicielem i nikt inny nie rości sobie praw do tego pojazdu.

Kiedy przechodzi własność auta?

Umowa sprzedaży auta formalnie potwierdza przeniesienie własności auta na kupującego. Nie wolno zapomnieć by oprócz kluczyków i dowodu rejestracyjnego, a także karty pojazdu, przekazać potwierdzenie opłacenia ubezpieczenia OC)
. W sytuacji, gdy samochód jest sprowadzony z zagranicy, sprzedający musi przekazać kupującemu potwierdzenie, że rozliczył wszystkie należne podatki (czyli np. akcyzę).

Dokumentowanie sprzedaży samochodu

Kodeks cywilny pozwala na swobodną formę umowy sprzedaży auta. Teoretycznie jesteśmy w stanie uznać, że nawet umowa ustna będzie ważna. Jednak i tak warto ją sporządzić w formie pisemnej, bo tylko taka pozwoli zarejestrować samochód nowemu właścicielowi. Dla sprzedawcy wyłącznie umowa pisemna umożliwi wyrejestrowanie pojazdu z ubezpieczenia u swojego obecnego ubezpieczyciela.

Własność samochodu przechodzi na kupującego w momencie, gdy przekaże on całą ustaloną kwotę na konto sprzedawcy lub bezpośrednio do jego rąk.

Co z ubezpieczeniem po sprzedaży auta?

Prawo mówi, że polisa OC poprzednika "przechodzi" na nowego właściciela. Stąd tak ważne jest, by prawidłowo określić datę sprzedaży. To od niej będzie zależał czas, od którego nowy właściciel odpowiada za szkody. Sprzedający ma obowiązek pisemnie poinformować ubezpieczyciela o zmianie właściciela. Ma na to 14 dni od zawarcia umowy.

Nowy właściciel samochodu ma prawo skorzystać z polisy OC dawnego właściciela aż do końca jej obowiązywania.

Ile zapłacić za samochód?

Przygotowując treść umowy sprzedaży samochodu, trzeba pamiętać, żeby ustalić właściwą cenę samochodu. Koniecznie musi być wpisana do umowy. Kwota tę trzeba zapłacić od razu podczas transakcji bezpośrednio sprzedającemu lub na jego konto bankowe. Jeżeli strony ustalą, że rozliczą się później, to w chwili podpisania umowy, kupujący musi przekazać zadatek lub zaliczkę. Umowa ma wtedy charakter umowy przedwstępnej.

Cena jest to tyle ważna, że umowa sprzedaży przyda się do rozliczenia podatku od czynności cywilno-prawnych. Jeśli cena będzie zbyt niska w stosunku do wartości rynkowej może się okazać, że fiskus uzna celowe zaniżenie wartości, by obniżyć podatek, który trzeba zapłacić.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(3)
Katarzyna
5 lata temu
Nabywca auta ma oczywiście prawo korzystać z ubezpieczenia OC, ale ubezpieczyciel może dokonać rekalkulacji składki. Dlatego warto po zakupie auta zorientować się od razu, czy i jaka rekalkulacja jest planowana oraz porównać tę ofertę z propozycjami innych ubezpieczycieli w porównywarce ubezpieczeń Ubea.
Asua
5 lata temu
Umowę pisać na jak najmniejszą kwotę...nic do tego nie ma US jak chce niech robi opinie że jest więcej wart jak na umowie...na własny koszt ... Pamiętaj nie ma dwóch takich samych aut z tego samego rocznika każdy ma taką wartość za ile został kupiony.katalog cen aut w skarbówce to bzdura.nie dorabjajcie darmozjadów ... Za ten sam samochód każdy nowy właściciel płaci podatek ...koniec z opodatkowaniem wielokrotnym tego samego towaru.
Adam
5 lata temu
A po co numer silnika??