Notowania

budżet
16.04.2019 11:32

Wieloletni Plan Finansowy Państwa. Rząd zaktualizował prognozy

Ministerstwo Finansów zaktualizowało Wieloletni Plan Finansowy Państwa. Zakłada systematyczny spadek deficytu i długu. Uwzględnia też lekkie hamowanie wzrostu gospodarczego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Ministerstwo Finansów/materiały prasowe)
Ministerstwo Finansów zaktualizowało prognozy.

We wtorek Ministerstwo Finansów opublikowało zaktualizowany Wieloletni Plan Finansowy Państwa. To dokument przedstawiający bieżącą sytuację finansową i prognozy najważniejszych wskaźników na lata 2019 - 2022. Okazuje się, że w porównaniu z poprzednimi szacunkami zarówno deficyt budżetowy jak i dług będzie systematycznie zmniejszał się.

Rząd spodziewa się, że deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w tym roku będzie na poziomie 1,5 proc. PKB w porównaniu z 2 proc. szacowanymi w planie z 2017 roku. Co więcej, ma spadać w kolejnych latach - do 1,1 proc. w 2020 roku i 0,7 proc. w 2021 roku.

(Ministerstwo Finansów/materiały prasowe)
(Fot: Ministerstwo Finansów)

Dużo lepiej ma też wyglądać relacja długu państwa do PKB. W 2019 roku ma utrzymać się na poziomie 50,4 proc. To prawie 4 pkt proc. mniej niż w poprzedniej prognozie. W 2020 roku ma spaść do 48,7 proc. i do 46 proc. w 2021.

Budżet na rok 2019. Prof. Orłowski przestrzega: ”Idą cięższe czasy”

Szczególnie aktualizacja dotycząca deficytu może dziwić, bo po ogłoszeniu "piątki Kaczyńskiego" ekonomiści zgodnie twierdzili, że zakrojone na szeroką skale wydatki związane z wyborczymi obietnicami znacząco zwiększą deficyt. Pojawiły się nawet obawy o przekroczenie 3 proc. PKB, co grozi przeprowadzeniem procedury nadmiernego deficytu przez Komisję Europejską.

O to, czy zaktualizowany dokument uwzględnia "piątką Kaczyńskiego" zapytaliśmy Ministerstwo Finansów. "W projekcie Aktualizacji Programu Konwergencji zostały uwzględnione planowane przez rząd istotne działania w obszarze polityki społeczno-gospodarczej, obejmujące w szczególności rozszerzenie programu 500+, jednorazowe świadczenie dla emerytów i rencistów oraz obniżanie klina podatkowego" - przyznają przedstawiciele resortu.

Podkreślają, że równocześnie w dokumencie zostały zaprezentowane działania zapewniające respektowanie stabilizującej reguły wydatkowej, zarówno po stronie dochodowej, jak i wydatkowej.

Gdzie znajdą się więc pieniądze, skoro deficyt i dług nie wzrośnie? Plany zakładają sięgnięcie nieco głębiej do kieszeni Polaków. W dokumencie znajdziemy informacje m.in. o podwyższonej akcyzie na alkohol i papierosy. Ministerstwo Finansów zapowiada uszczelnienie opłaty recyklingowej i opodatkowanie przedsiębiorstw cyfrowych, a także ściślejsze kontrole działalności gospodarczej i samozatrudnienia pod kątem płacenia niższego PIT-u.

Dodatkowe pieniądze w budżecie, które wcześniej nie były uwzględniane, mają pochodzić także z reformy emerytalnej. Chodzi o przekształcenie OFE w IKE i związaną z nim opłatą. W latach 2020-2021 do wspólnej kasy mogłoby wpłynąć nawet prawie 10 mld zł, obniżając deficyt w każdym roku o około 0,4 proc. PKB.

Ekonomiści w pierwszych komentarzach wskazują na nadmiernie optymistyczne podejście. ING z aktualizacją prognoz wstrzymuje się do czasu dokładnego przeanalizowania dokumentu.

"Niższa prognoza na lata 2018-2021 wynika z niższych potrzeb pożyczkowych budżetu państwa, niższych kursów walut obcych i szybszego nominalnego wzrostu PKB w stosunku do zakładanych w poprzedniej aktualizacji" - czytamy w dokumencie.

W zaktualizowanym Planie Finansowym znajdziemy też informację, że korekta prognoz deficytu jest wynikiem szybszego wzrostu dochodów sektora instytucji rządowych i samorządowych w porównaniu ze stroną wydatkową, która jest zdeterminowana przez stabilizującą regułę wydatkową.

Co ciekawe, ścięte zostały prognozy tempa rozwoju gospodarki. Wzrost PKB w tym roku ma wyhamować do 3,8 proc. w porównaniu z szacowanymi 3,9 proc. z poprzedniego programu. Podobnie jest z 2020 rokiem gdzie spodziewany jest wzrost PKB rzędu 3,7 proc. i 3,6 proc. w 2021.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: budżet, finanse, deficyt budżetowy, dług, kadry, msp, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-04-2019

qwertJaki spadek deficytu. Dług rośnie i to w zastraszającym tempie.

16-04-2019

POL10000Pobożne życzenia. O ile uważam że p.Minister jest dobrym ekonomistą to założenia są chyba zbyt optymistyczne. Tak naprawdę jest to kreowanie znowu … Czytaj całość

16-04-2019

piadaw moim realnym do zrealizowania planie wieloletnim budujemy pierwszą bazę na Marsie i do tego samowystarczalną , fantastyka o nie dajcie mi tylko … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (8)