Notowania

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika - wzór darmowy

Umowę o pracę może wypowiedzieć zarówno pracownik, jak o pracodawca. Dziś podpowiadamy, co może zrobić zatrudniony, jeśli chciałby wypowiedzieć umowę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(iStock.com)
Jak napisać wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika? (Fot: BernardaSv)

Wielu pracowników dąży do tego, by pracodawca dał im wreszcie umowę o pracę na czas nieokreślony. Pozwala ona poczuć większą stabilizację w pracy. Wszystko dlatego, że choć jej wypowiedzenie jest możliwe, to w przypadku gdy dokonuje tego pracodawca, musi on dopełnić kilku obowiązków. Jeśli natomiast wypowiedzenie takie chce złożyć pracownik, jest to znacznie prostsze.

Pracownik ma prawo wypowiedzieć umowę o pracę w każdej chwili. Nie musi z nikim takiej decyzji konsultować. Nie ma tu znaczenia, jaką umowę o pracę podpisał. Ważne jest jednak, że obowiązują go wtedy okresy wypowiedzenia. Długość okresu wypowiedzenia zależy od tego, jaki rodzaj umowy obowiązuje pracownika. Jeśli będzie chciał taką umowę wypowiedzieć, wystarczy, że poinformuje o tym swojego przełożonego bezpośrednio lub dostarczy pismo z wypowiedzeniem w taki sposób, by ten mógł się z nim zapoznać.

Jak wypowiedzieć umowę o pracę?

Gdy pracownik składa wypowiedzenie z własnej inicjatywy, to jest zobowiązany do przestrzegania obowiązujących go okresów wypowiedzenia. Zależą one od rodzaju umowy, a w przypadku umowy na czas nieokreślony, także od stażu pracy u tego konkretnego pracodawcy. Wszystko dlatego, że okres wypowiedzenia może wynosić nawet 3 miesiące.

W niektórych przypadkach może to być dla pracownika zbyt długo. Może się tak zdarzyć np. w sytuacji, gdy pracownik otrzymał konkurencyjną ofertę i chciałby szybko zmienić miejsce pracy. Wtedy może nie zachowywać okresu wypowiedzenia, składając wypowiedzenie umowy za porozumieniem stron.

Taka możliwość rozwiązuje stosunek pracy w czasie, na który umówią się obie strony umowy. Pracownik może więc zakończyć pracę nawet następnego dnia. Trzeba jednak pamiętać, że rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron musi być zaakceptowane zarówno przez pracownika, jak i przez pracodawcę. W przeciwnym razie trzeba będzie zachować okres wypowiedzenia.

Jak liczyć okres wypowiedzenia?

Wypowiedzenia nie składa się na co dzień, dlatego też sporym wyzwaniem może okazać się obliczenie właściwej daty zakończenia pracy.

Jeżeli okres wypowiedzenia liczy się w miesiącach, to pierwszym dniem wypowiedzenia jest 1. dzień miesiąca, który po tym jak złożone zostało wypowiedzenie. Jeżeli wypowiedzenie liczone jest w tygodniach (np. gdy umowa była zawarta na krótszy czas), to wypowiedzenie liczy się od pierwszej soboty po złożeniu wypowiedzenia. Żeby więc nieznacznie wydłużyć sobie ten czas, lepiej złożyć wypowiedzenie w poniedziałek, zacznie ono wtedy obowiązywać od soboty.

Gdy wypowiedzenie liczy się w dniach, to rozpoczyna się następnego dnia po złożeniu wypowiedzenia.

Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia

Umowa o pracę może być też wypowiedziana przez pracownika w trybie natychmiastowym. W takiej sytuacji nie trzeba zachowywać okresu wypowiedzenia. W takim trybie można wypowiedzieć umowę tylko w dwóch przypadkach:

  • gdy pracodawca narusza obowiązki wobec pracownika;
  • gdy pracownik jest w stanie przedstawić zaświadczenie lekarskie, potwierdzające, że praca, którą wykonuje ma bardzo szkodliwy wpływ na zdrowie.

Wypowiedzenie umowy o pracę – wzór

(msp.money.pl)
Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika - wzór
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-02-2019

PaulaNajlepiej wtedy iść na zwolnienie jak pracodawca nie chce podpisać umowy za porozumieniem stron. Krótko i na temat

07-02-2019

Obserwator Firm.A jeźeli jest łamane prawo najlepiej podać jest powód wypowiedzenia czensto sie zdarza łamanie praw pracowniczych przez pracodawce dają stare uźywane … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (2)