Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bankructwa firm w Polsce. Wzrosła liczba upadłości w pierwszym kwartale 2015 r.

0
Podziel się:

Najgorszy wynik odnotowano w branży transportowej i magazynowej.

Bankructwa firm w Polsce. Wzrosła liczba upadłości w pierwszym kwartale 2015 r.
(Fotolia)

Liczba bankructw znów zaczyna rosnąć - wynika z raportu firmy Coface nt. upadłości firm w Polsce w I kwartale 2015 roku. Główny wpływ ma na to otwartość polskiej gospodarki na zagraniczną wymianę handlową. Jednak prognozy ekspertów są mimo wszystko optymistyczne.

W I kwartale 2015 r. sądy wydały postanowienia o upadłości 184 polskich przedsiębiorstw, gdzie w ubiegłym roku liczba ta sięgała 178 firm (jest to wzrost bankructw na poziomie 3 proc.). Należy jednak pamiętać, że wyniki na rok 2015 niepełne i coroczne statystyki wskazują, że ostateczny wynik będzie wyższy o kilkanaście przypadków.

Poza bankructwami przedsiębiorstw statystyki pierwszego kwartału 2015 r. przynoszą znaczny wzrost liczby upadłości konsumenckich. Nowelizacja przepisów dotyczących upadłości konsumenckiej, która weszła w życiu z początkiem tego roku, spowodowała uproszczenie procedury oddłużeniowej osób fizycznych. W rezultacie wzrosła liczba osób, które począwszy od 2015 r. ogłosiły upadłość konsumencką jako rozwiązanie problemu zadłużenia.

W poszczególnych branżach sytuacja kształtuje się w różny sposób. Najgorszy wynik odnotowano w "Transporcie i gospodarce magazynowej" - w I kw. 2015 roku bankructwo ogłosiło 86 proc. więcej firm niż w poprzednim roku. W styczniu tego roku polski eksport zwiększył się zaledwie o 0,6 proc., a hamowała go głównie sytuacja na wschodnich kierunkach eksportowych.

- Sektor transportowy cierpi ze względu na ograniczenia w handlu z Ukrainą i Rosją. Sytuacja zapewne szybko się nie zmieni, a dodatkowo komplikują ją nowe regulacje wprowadzane przez rząd niemiecki, dotyczące stawek płaconych kierowcom ciężarówek poruszających się pod drogach naszego zachodniego sąsiada - mówi dyrektor oceny ryzyka w Coface Marcin Siwa.

Największą poprawę odnotował jeden z sektorów "Przetwórstwa przemysłowego" tzw. "Produkcja maszyn, urządzeń i urządzeń elektrycznych", gdzie liczba zmalała w 2015 z 11 do 3 bankrutów. - Widoczne jest zwiększone zainteresowanie przedsiębiorstw inwestowaniem w nowy sprzęt techniczny, a to pozytywnie odbija się na przychodach oraz na płynności przedsiębiorstw wytwarzających te urządzenia - komentuje poprawę Siwa.

Listę województw o największej liczbie upadłości otwiera woj. mazowieckie. Jest to wynikiem największej liczby zarejestrowanych tu podmiotów gospodarczych. Jednak w porównaniu z 2014 rokiem liczba ogłoszonych upadłości nie zmieniła się znacząco (w 2015 upadło 5 przedsiębiorstw mniej). Poprawę zanotowały także województwa opolskie i warmińsko-mazurskie. Znacznie gorsze wyniki prezentują woj. pomorskie (w I kw. 2014 roku były tylko 4 firmy ogłaszające upadłość, w 2015 jest już ich 12), zachodniopomorskie (wzrost upadłości firm o ok. 50 proc.), czy wielkopolskie (wzrost o ok. 30 proc.).

Dzieląc przedsiębiorstwa według form prawnych najwięcej upadłości ogłosiły spółki jawne, w I kw. 2015 r. było ich 38 proc. więcej niż w tym samym czasie w 2014 r. Natomiast największy progres odnotowały spółdzielnie - upadłość w 2015 r. ogłosiło aż o 43 proc. mniej niż w roku 2014.

Prognozy na nadchodzący rok są mimo wszystko optymistyczne. - Pomimo wzrostu upadłości w pierwszym kwartale 2015 r., nasze przewidywania zakładają utrzymanie się pozytywnych tendencji w popycie wewnętrznym, jak również wyższą dynamikę eksportu niż zanotowana w pierwszym miesiącu br. - podsumowuje główny ekonomista Coface w Polsce Grzegorz Sielewicz.

Grupa Coface oferuje rozwiązania w zakresie ochrony przed ryzykiem niewypłacalności, zarówno w transakcjach krajowych jak i eksportowych. Wszystkie dane prezentowane w raporcie dotyczą wyników za I kwartał każdego roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Kolejne bankructwa w Polsce. Oto powód To 4 mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Problemy mieli zwłaszcza producenci zaopatrujący budownictwo.
W maju coraz więcej upadłości firm W zeszłym miesiącu kłopoty miały głównie przedsiębiorstwa produkcyjne.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)