Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
bgk
10.01.2013 08:47

Gwarancje kredytów dla firm. BGK przygotowuje oferty

Bank Gospodarstwa Krajowego przygotowuje oferty gwarancji spłaty kredytu obrotowego udzielanego małym i średnim przedsiębiorstwom w ramach programu pomocowego de minimis.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Dmitriy Shironosov/Dreamstime.com)

Bank Gospodarstwa Krajowego przygotowuje oferty gwarancji spłaty kredytu obrotowego udzielanego małym i średnim przedsiębiorstwom w ramach programu pomocowego de minimis - poinformowało biuro prasowe BGK.

_ - Jej ostateczny kształt oraz zasady dostępności są uzależnione od treści aktów prawnych. Popyt na tę formę zabezpieczenia, a tym samym wielkość sprzedaży, będzie zdeterminowany polityką banków w zakresie rozwoju akcji kredytowej, jak również faktycznymi skutkami spowolnienia w gospodarce _ - poinformował BGK.

Biuro prasowe banku wskazało, że w uzasadnieniu do projektu nowelizacji ustawy o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne oszacowany został poziom wydatków budżetowych z tytułu pokrycia wypłaconych przez BGK gwarancji, przyjmując, że bank udzieli gwarancji w wysokości 5 mld zł.

_ - Bank ma wystarczające kapitały, aby w krótkim czasie sprostać zapotrzebowaniu na udzielone gwarancje w tej wysokości, co umożliwiłoby udzielenie kredytów w kwocie ok. 8,3 mld zł. Natomiast zgodnie z drugim expose premiera Donalda Tuska dokapitalizowanie banku zwiększa jego potencjał gwarancyjny do kwoty 30 mld zł, co umożliwia wygenerowanie akcji kredytowej przez sektor bankowy na poziomie 50 mld zł _ - zapewniono.

Na początku stycznia br. sejmowa Komisja Finansów Publicznych przeprowadziła pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne, który ma zwiększyć dostęp małych i średnich firm (MSP) do kapitału.

Rządowy projekt przewiduje, że Bank Gospodarstwa Krajowego będzie mógł udzielać gwarancji i poręczeń na kredyty udzielane przez banki małym i średnim przedsiębiorstwom. Dokument zakłada, że minister finansów wyda rozporządzenie, w którym znajdą się szczegółowe warunki oraz tryb udzielania pomocy (publicznej lub de minimis) w formie poręczeń lub gwarancji BGK.

Resort finansów chce, by gwarancje i poręczenia BGK udzielane na podstawie nowych przepisów obejmowały 60 proc. wartości kredytów przyznawanych przez banki małym i średnim firmom. Oznacza to, że BGK weźmie na siebie 60 proc. ryzyka związanego z ewentualnym niespłaceniem udzielonego kredytu. Gwarancje obejmowałyby całe portfele kredytowe banków, które podpiszą w tej sprawie porozumienie z BGK i byłyby uruchamiane na wezwanie banku w ciągu 15 dni.

W uzasadnieniu do projektu napisano, że ewentualne maksymalne wydatki budżetowe w poszczególnych latach, związane z przekazywaniem BGK środków na pokrycie wypłat z tytułu udzielonych gwarancji i poręczeń, będą wypadkową wielu zmiennych, których ustalenie na razie nie jest możliwe.

Resort finansów szacuje, że jeżeli np. w pierwszym roku obowiązywania programu zostaną udzielone gwarancje w wysokości do 5 mld zł, szkodowość gwarancji nie przekroczy w pierwszym roku 3,7 proc., a w kolejnych dwóch latach 6,2 proc.; wówczas potencjalne wydatki budżetowe z tego tytułu wynieść mogą w pierwszym roku ok. 156 mln zł, a w dwóch kolejnych latach odpowiednio ok. 165 mln zł oraz ok. 77 mln zł.

_ - Jednocześnie udzielenie przez BGK gwarancji na poziomie 5 mld zł, przy założeniu zachowania wysokości wskaźnika adekwatności kapitałowej BGK na poziomie 12 proc., oznaczać będzie konieczność przeznaczenia przez BGK kapitałów w wysokości 450 mln zł na udzielenie tych gwarancji _ - napisano w uzasadnieniu.

Projekt przewiduje, że minister finansów będzie przekazywał do BGK środki na zwiększenie funduszu statutowego BGK oraz środki na wypłaty z tytułu udzielonych poręczeń i gwarancji. Ustawa ma wejść w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia.

Czytaj więcej w Money.pl
Zakładasz firmę? Tu można dostać 5 milionów Ponad 5 milionów złotych na pożyczki dla osób, które zamierzają założyć własną firmę lub prowadzą już działalność gospodarczą - to główny cel projektu realizowanego przez Tarnobrzeską Agencję Rozwoju Regionalnego.
"Polsce należy się podwyżka ratingu" Polska jest wyjątkowo niedoceniana przez agencje ratingowe. Jeśli patrzeć na dane makroekonomiczne, powinniśmy dostać dwie noty w górę.
Tak rząd chce ratować tonącą branżę motoryzacyjną Janusz Piechociński ujawnił plany wspierania firm motoryzacyjnych. Zapowiedział ograniczenie importu pojazdów.
Tagi: bgk, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, druki, baza wiedzy, zarządzanie, msp, czołówki, pap, zarzadzanie
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz