Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jak przygotować sprzedaż firmy?

0
Podziel się:

Doradcy finansowi pomogą nie tylko uporządkować wiele spraw, ale uzyskać wyższą cenę - pisze dla Money.pl Tomasz Pasiewicz, partner Saski Partners.

Jak przygotować sprzedaż firmy?

Jeżeli jesteś właścicielem przedsiębiorstwa i zastanawiasz się nad jego sprzedażą to warto wcześniej rozpocząć odpowiednie przygotowania. Doradcy finansowi pomogą nie tylko uporządkować wiele spraw, ale uzyskać wyższą cenę - pisze dla Money.pl Tomasz Pasiewicz, partner Saski Partners.

[Na zdjęciu autor artykułu Tomasz Pasiewicz]

W Polsce dopiero pierwsze pokolenie przedsiębiorców przygotowuje się do zmiany właścicielskiej. Rodzimych przykładów jak należy to dobrze zrobić jest, więc niewiele. Na świecie od dawna wykształciły się ścieżki takich transakcji i pewne instytucje je wspomagające. Jak przygotować naszą firmę do sprzedaży i w czym mogą pomóc specjaliści i doradcy finansowi? **

Przygotowanie firmy do sprzedaży warto rozpocząć od rozdzielenia funkcji właścicielskich przedsiębiorcy od zarządczych. Celowe jest zatrudnienie profesjonalnego najemnego zarządu na jakiś czas przed transakcją. To pozwala na szybkie rozstanie ze spółką i nowym właścicielem. Warto jednak zauważyć, że jeżeli wybieramy drogę sprzedaży spółki poprzez giełdę czy sprzedaż udziałów funduszowi private equity to inwestorzy bardzo lubią widzieć _ ojca _ wcześniejszych sukcesów nadal, jako lidera w firmie. Ta jednak forma sprzedaży naszego przedsiębiorstwa jest znacznie dłuższą drogą i może potrwać kilka lat. Dla osób, które nie chcą tak szybko przejść na emeryturę i nadal chcą być aktywne, taki sposób wyjścia może okazać się trafny.

Bardzo często przedsiębiorcy w trakcie swojej drogi biznesowej kupują udziały w różnych spółkach, ziemię, budynki, która ich część niekoniecznie związana jest z główną działalnością. Obciążeni balastem takich _ spółek - córek _ może okazać się, że stajemy się potencjalnie mniej atrakcyjni dla nabywców. W takiej sytuacji staramy się takie firmy i aktywa przejąć bezpośrednio, lub sprzedać przed rozpoczęciem głównej transakcji.

Zadbaj o przejrzystość

Nie obędzie się również bez wprowadzenia większej dyscypliny finansowej - między innymi rozdzielenia kosztów przedsiębiorstwa od kosztów prywatnych. Jeżeli zależy nam na wiarygodności i wyższej cenie doradca zaproponuje nam przeprowadzenie odpowiedniego audytu przez renomowaną firmę audytorską. Warto również poświęcić nieco czasu na przygotowanie wieloletnich prognoz finansowych w oparciu o solidne założenia i dobrze skonstruowany strategiczny model finansowy. Inwestorzy doceniają również to, że spółka ma możliwość przedstawienia historycznych budżetów i ich wykonania.

Jest to istotne, ponieważ inwestor strategiczny, który będzie chciał kupić nasze przedsiębiorstwo rozpocznie swoje działania od przeprowadzenia procedury oceny efektywności takiej transakcji. Służy temu badanie due dilligence, które polega na analizie stanu prawnego i ekonomicznego przejmowanego podmiotu.

Wsparcie doradcy

Specjaliści i doradcy finansowi pomagają i wspierają właścicieli firm przy wyborze ścieżki sprzedaży takich jak: inwestor strategiczny, giełda czy fundusz private equity. Pomagają także w konstruowaniu dalszej strategii rozwoju i prognoz finansowych. Wsparcie przez doradców samego procesu sprzedaży zmniejsza konieczność nadmiernego zaangażowania się zarządu spółki czy właściciela.

W ramach procesu sprzedaży, doradca przygotowuje szereg dokumentów przedstawiających profil spółki i na ich podstawie prezentuje firmę gronu potencjalnych inwestorów. Pomaga wycenić przedsiębiorstwo i aktywnie wspiera przy negocjacjach z potencjalnym inwestorem.

Czytaj więcej o prowadzeniu firmy w Polsce
[ ( http://static1.money.pl/i/h/219/t126427.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/co;sie;firmie;oplaca;-;wynajac;czy;kupic,29,0,902941.html) Co się firmie opłaca - wynająć czy kupić? Jedna trzecia przedsiębiorców prowadzi firmę w wynajętym lokalu. Plusem tego rozwiązania jest możliwość rozliczenia w kosztach czynszu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/112/t34416.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/czy;jednoosobowa;dzialanosc;moze;byc;spolka;kapitalowa,35,0,895523.html) Czy jednoosobowa działaność może być spółką kapitałową? Jednoosobowa działalność przekształcona w spółkę nadal korzysta z zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane przedsiębiorcy przed jego przekształceniem.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/20/t17940.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/sprawdz;co;jest;wazne;dla;polskich;przedsiebiorcow,200,0,881608.html) Sprawdź co jest ważne dla polskich przedsiębiorców Pieniądze są zdecydowanie na pierwszym miejscu na liście motywów skłaniających młodych Polaków do otwarcia własnej firmy.
firma
wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)