Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
JPK na żądanie skarbówki. Od lipca nowy obowiązek małych przedsiębiorców

JPK na żądanie skarbówki. Od lipca nowy obowiązek małych przedsiębiorców

Od stycznia 2018 r. małe firmy mają obowiązek przekazywania informacji o VAT w postaci jednolotego pliku kontrolnego Fot. pixabay/ CC0 Public Domain
Od stycznia 2018 r. małe firmy mają obowiązek przekazywania informacji o VAT w postaci jednolotego pliku kontrolnego

Od 1 lipca 2018 r. małe i średnie przedsiębiorstwa będą miały obowiązek przesyłania JPK na żądanie skarbówki. Największe firmy zostały objęte tym obowiązkiem już 2 lata temu.

Dla średnich, małych i mikroprzedsiębiorców kończy się dwuletni okres przygotowujący do przekazywania na żądanie organów podatkowych danych finansowo-księgowych w formie jednolitego pliku kontrolnego. Podatnicy prowadzący księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych zostaną objęci tym obowiązkiem od 1 lipca 2018 r.

Ten sam obowiązek od 1 lipca 2016 r. spoczywa na największych przedsiębiorcach.

Czym jest JPK?

Jednolity plik kontrolny to forma przekazywania danych do organów podatkowych, która umożliwia automatyczną analizę przy pomocy specjalnego oprogramowania komputerowego. Żadnych papierów, żadnych formularzy, tylko plik komputerowy.

JPK to zestaw informacji o operacjach gospodarczych przedsiębiorcy za dany okres. Przesyła się go wyłącznie w wersji elektronicznej. Dane są pobierane bezpośrednio z systemów finansowo-księgowych przedsiębiorstwa. JPK posiada określony układ i format, co bardzo ułatwia przetwarzanie informacji.

Ministerstwo Finansów zdecydowało się na takie rozwiązanie z dwóch powodów. Po pierwsze resort szuka dodatkowych wpływów podatkowych i chce szybciej wychwytywać tych, którzy na VAT oszukują.

Po drugie nowy system ma uprościć i usprawnić procedurę kontroli w firmach. Komputerowa analiza pliku jest tańsza niż wysyłanie na tygodnie kontrolerów do przedsiębiorstwa. Algorytmy pozwolą na lepsze typowanie "podejrzanych" firm. W ten sposób mają się skończyć kontrole na ślepo. Ogrom danych, które dotrą do urzędników w postaci plików komputerowych, pozwoli bardzo łatwo sprawdzić, jakie są rynkowe wartości niektórych transakcji. Z taką wiedzą celnie można wskazać te wyróżniające się.

Czytaj więcej: Jednolity Plik Kontrolny. Małe i średnie firmy mają tylko kilka dni na wysłanie nowego zeznania

Jaka kara za spóźnienie

Informacje o prowadzonej ewidencji przedsiębiorcy muszą składać co miesiąc bez wezwania. Dokument musi zostać złożony do 25. dnia miesiąca, chyba że wypada on w sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy. Wtedy następuje przesunięcie do pierwszego dnia roboczego.

Zobacz też: Duże zmiany podatkowe dla blisko trzech milionów polskich firm


 

Niedopełnienie obowiązku złożenia JPK może skutkować odpowiedzialnością karną skarbową: w zależności od okoliczności uchybienie zostanie uznane przez organy podatkowe za wykroczenie lub przestępstwo. Od klasyfikacji zależy wysokość kary.

Żałujesz - nie zapłacisz

A co, jeśli nie zdążyliśmy albo zapomnieliśmy złożyć wniosek i fiskus chce na nas nałożyć karę? Przedsiębiorca może złożyć czynny żal, ale tylko wtedy, zanim urząd zorientuje się, że JPK do niego nie dotarł i nie wezwie do jego złożenia.

Czynny żal składa się w formie pisemnej do Naczelnika Urzędu Skarbowego. Jeśli przyczyną niezłożenia pliku była nieuwaga czy roztargnienie, przedsiębiorca powinien przekonać organ, że działanie nie było celowe. Gdy zaś złożenie dokumentu nie było możliwe ze względów technicznych (np. serwer Ministerstwa był nieustannie przeciążony), powinien załączyć dowody, np. zrzuty z ekranu, na których wyświetla się komunikat o przeciążeniu serwera.

 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

JPK
Czytaj także
Polecane galerie
1 osob
2018-07-03 07:46
Jak to prowadzic swoja dzialalność, nawet 1 osobowa jak z każdej strony człowiek jest nękany jpk vat, split paymentem, drożejącym zusem, jpk na żądanie , wystarczyła by deklaracja vat7, po co ten cały cyrk,coraz mniej czasu na prace a coraz wiecej na obsługe wymysłów tych tumanów z pis, ciekawy jestem jak wzrosła ostatnimi czasy ilość zakładanych DG
Alicja
2018-07-01 15:22
Paliwo zdrożało bo ceny ropy ida w gore przez Trumpa
Jacek
2018-06-27 11:33
wzrost cen paliw jest tez przez to ze Trump zadecydowal o wyjściu USA z porozumienia nuklearnego z Iranem wiec przez jakis czas ceny paliw beda rosly. nic sie nie da zrobic.
Pokaż wszystkie komentarze (104)