Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
bankructwa firm w polsce
09.02.2012 11:36

KUKE: Rośnie liczba bankructw w Polsce

Zobacz, jaki może mieć to wpływ na wzrost gospodarczy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(attator/iStockphoto)

Liczba upadłości firm w styczniu w ujęciu miesięcznym zwiększyła się o 4,8 procent do 66 , zaś w ujęciu rocznym wzrost wyniósł 53,5 procent, poinformowała Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych.

- _ Na wyższy od oczekiwanego wynik w styczniu rok do roku miał wpływ przede wszystkim efekt bazy. W całym ubiegłym roku był to miesiąc, w którym upadło najmniej przedsiębiorstw. Wynikało to ze szczególnie dużej ilości rozpatrzonych przez sądy wniosków jeszcze w ostatnim kwartale 2010 r. _ - głosi komunikat.

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy na skutek niewypłacalności, działalność gospodarczą zakończyły 743 przedsiębiorstwa. Suma upadłości z ostatnich dwunastu miesięcy po styczniu okazała się o 3,2 procent wyższa od zanotowanej po grudniu (720).

Największe ryzyko prowadzenia działalności w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy, mierzone ilością upadłości w stosunku do ilości firm działających w danym sektorze przedsiębiorstw odnotowano, w utrzymującej się w czołówce, branży poligraficznej (4,21 proc. wobec 1,90 proc. w analogicznym okresie), w branży związanej z kulturą, rozrywką i rekreacją (2,89 proc. wobec 1,52 proc. ), wśród producentów sprzętu transportowego (2,66 proc. wobec 0,68 proc.) oraz w branży budowlanej (2,60 proc. wobec 1,69 proc.).

KUKE nadal oczekuje, że wzrost gospodarczy w roku 2012 wyniesie 3,6 proc. wobec 4,3 proc. rok wcześniej. - _ Przy założeniu obniżenia tempa wzrostu gospodarczego oraz utrzymania wskaźnika rentowności obrotu netto firm zbliżonego do 4,4 proc., w tym roku oczekiwany jest wzrost liczby upadków przedsiębiorstw do około 760, czyli wynoszący 6 procent. Większa niż w roku 2011 roku liczba upadłości dotyczyć może zwłaszcza pierwszego oraz czwartego kwartału tego roku _ - napisano w komunikacie

Czytaj w Money.pl
Tylu bankrutów nie było u nas od trzech lat Całą statystykę psuje branża budowlana. Jej płynność spadła, mimo inwestycji związanych z Euro 2012.
Trzy czwarte bankructw dotyczy tych firm 74 proc. upadłości dotyczy małych przedsiębiorstw, 15 proc. firm średniej wielkości.
Takich firm niestety będzie coraz więcej W przyszłym roku upadnie kilkadziesiąt przedsiębiorstw więcej niż w bieżącym.
Tagi: bankructwa firm w polsce, upadłość, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, druki, baza wiedzy, zarządzanie, najważniejsze, gospodarka polska, msp, czołówki, zarzadzanie
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz