Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
50 uproszczeń dla firm. Sejm przyjął Pakiet MŚP

50 uproszczeń dla firm. Sejm przyjął Pakiet MŚP

Fot. pixabay.com / CC0
Możliwość wliczenia pracy małżonka w koszt uzyskania przychodu oraz zniesienie obowiązku okresowych szkoleń BHP dla 5 mln pracowników najmniej wypadkowych branż - takie zmiany zakłada pakiet MŚP, który w piątek uchwalił Sejm.

Za uchwaleniem przygotowanego przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii pakietu ułatwień, oszczędności i przywilejów dla MŚP opowiedziało się 420 posłów, nikt nie był przeciw, od głosu wstrzymały się 2 osoby.

Wśród najważniejszych założeń Pakietu MŚP są: skrócenie - ze 150 do 90 dni - terminu uprawniającego wierzyciela, który nie otrzymał należności, do skorzystania z ulgi na złe długi w VAT; czy status "małego podatnika" w PIT i CIT, który uzyskają firmy o sprzedaży do 2 mln euro rocznie (obecnie jest to 1,2 mln euro). Status "małego podatnika" daje prawo ułatwień w amortyzacji, rzadszego obowiązku wpłacania zaliczek na PIT i CIT oraz do niższego opodatkowania (w CIT).

Pakiet MŚP to prawie 50 uproszczeń, dzięki którym, jak wyliczono, zostanie przez 10 lat blisko 4 mld zł. To kolejne - po pakiecie 100 zmian dla firm oraz Konstytucji Biznesu - przepisy, które mają ułatwić życie polskim przedsiębiorcom. Pakiet skierowany jest głównie do sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

Zobacz także: Tak się robi modę w Polsce. Zobacz LPP od kuchni

msp, przedsiębiorcy, firmy w polsce
MSP
ISB
Czytaj także
Polecane galerie
nikos
2018-11-11 00:34
Płatność vatu i podatków dopiero po wpływie za faktureę i kary za płacenie po terminie...tylko tyle
nikos
2018-11-11 00:34
Płatność vatu i podatków dopiero po wpływie za faktureę i kary za płacenie po terminie...tylko tyle
JDG
2018-11-10 21:52
Póki na JDG będzie się płacić horendalny ZUS póty żadne inne zmiany nie pomoga. ZUS powinien być uzależniony od dochodu tak jak podatek a nie stala stawka i to jeszcze jak!
Pokaż wszystkie komentarze (6)