Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
korzyść majątkowa
07.07.2011 14:31

OC dla członków zarządu spółdzielni mieszkaniowej. Jaka korzyść?

Korzyścią majątkową jest zyskanie ochrony płynącej z umowy ubezpieczeniowej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Agnieszka Pastuszak - Maksim/Dreamstime.com)

Czy ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej członków zarządu spółdzielni mieszkaniowej stanowi świadczenie odpłatne czy nieodpłatne?

Przykład: _ Zarząd spółdzielni mieszkaniowej zawarł umowę ubezpieczenia, którego przedmiotem jest odpowiedzialność cywilna za szkody majątkowe wyrządzone spółdzielni mieszkaniowej lub osobom trzecim przez ubezpieczonych w związku z uchybieniami popełnionymi przy wykonywaniu czynności, wynikających z pełnienia funkcji członka zarządu. Sprawdźmy, czy mamy do czynienia z nieodpłatnym świadczeniem. _ **

*Odpowiedź: *Opłacone przez spółdzielnię składki na ubezpieczenie OC członków zarządu stanowią nieodpłatne świadczenia uzyskiwane przez członków objętych tym ubezpieczeniem.

Korzyścią majątkową dla członka zarządu jest zyskanie ochrony płynącej z umowy ubezpieczeniowej przy jednoczesnym nie ponoszeniu wydatków na uzyskanie tej ochrony. To spółdzielnia zawarła umowę ubezpieczenia i ona opłaca składkę. Tym samym u członków zarządu dochodzi do przysporzenia majątku, gdyż inny podmiot ponosi za nich koszt finansowy ubezpieczenia, a tym samym nie muszą oni uszczuplać swojego majątku. W związku z tym zapłacenie przez spółdzielnię składki na ubezpieczenie członków zarządu stanowi dla nich nieodpłatne świadczenie.

_ Fakt, że umowa będzie zawarta w wersji bezimiennej nie stanowi trwałej przeszkody w ustaleniu wysokości przychodu przypadającego na konkretną osobę. Spółdzielnia zna bowiem członków zarządu z imienia i nazwiska, zna również dokładne okresy, kiedy te osoby pełnią swoje funkcje. W rezultacie można więc wskazać każdą osobę, która jest objęta tym ubezpieczeniem, a także okres, w którym korzysta z ochrony ubezpieczeniowej. Uwzględniając następnie wysokość zapłaconej składki oraz okres ubezpieczenia można ustalić wysokość przychodu uzyskanego przez daną osobę _ (interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 3 lutego 2011 r., sygn. ITPB2/415-1025/10/MU).

Podstawa prawna:

  • art. 11 ust. 1 i 2–2a updof.
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/144/t20624.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/spoldzielnie;mieszkaniowe;do;likwidacji,97,0,837217.html) Spółdzielnie mieszkaniowe do likwidacji? Ustawa, mogąca zagrozić istnieniu spółdzielni i spowodować ich przekształcenia we wspólnoty mieszkaniowe, może wejść w życie jeszcze w sierpniu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/101/t139877.jpg ) ] (http://www.money.pl/sekcja/ranking-oc/) Najlepsze Ubezpieczenie OC 2011. Ranking Money.pl Money.pl sprawdził oferty ponad 20 firm ubezpieczeniowych działających na polskim rynku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/224/t92640.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/dobrowolne;ubezpieczenie;dla;studenta;zleceniobiorcy,129,0,824449.html) Dobrowolne ubezpieczenie dla studenta zleceniobiorcy Przy zachowaniu pewnych warunków przysługuje mu prawo do dobrowolnych ubezpieczeń rentowych i emerytalnych.
Tagi: korzyść majątkowa, wiadomości, porady, druki, baza wiedzy, zarządzanie, msp, czołówki, zarzadzanie
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz