Notowania

ZUS. Pułapka w uldze, o której rząd nie mówi. Grozi głodową emeryturą

Mali i średni przedsiębiorcy są kuszeni przez rząd PiS propozycją zmian w zasadach opłacania składek ZUS - te mają być niższe o 500 zł. Jest jeden szkopuł, o którym rząd nie wspomina, przedsiębiorcy mogą przez to nie wypracować minimalnej emerytury i dostać głodowe świadczenia na starość.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Niższe składki ZUS mogą być zmorą dla przedsiębiorców na starość, grożą głodowymi emeryturami

Mali i średni przedsiębiorcy mogą nie wypracować minimalnej emerytury, jeśli zdecydują się płacić niższe składki - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Rząd o tym nie wspomina, przy czym mocno promuje ulgi dla firm. Program, nazywany 500+ dla przedsiębiorców, oznacza z założenia tak naprawdę 500 minus. Dokładnie tyle mniej mają płacić na składki ZUS przedsiębiorcy którzy spełnią dwa kryteria - nie generują przychodu wyższego niż 10 tys. zł miesięcznie, a dochodu - 6 tys. zł.

Jednak powszechny system emerytalny określa wysokość świadczenia w zależności od kapitału zgromadzonego na indywidualnych kontach w ZUS i OFE. Jeśli w momencie osiągnięcia wieku emerytalnego wyliczone świadczenie okazuje się niższe od ustawowej emerytury minimalnej, to ZUS dopłaca do tej wysokości, ale pod warunkiem osiągnięcia wymaganego stażu pracy: dla kobiet 20 lat, dla mężczyzn - 25.

Niestety, istnieje jeszcze zasada proporcjonalności, na której opiera się cały system. Zgodnie z art. 87 ust. 3 ustawy o emeryturach i rentach przy obliczaniu okresów składkowych miesiące, w których składki były obliczone od podstawy niższej niż minimalna pensja, uwzględnia się tylko częściowo.

- Przykładowo: jeżeli składka jest odprowadzana przez cztery miesiące w kwocie wyliczonej od połowy minimalnego wynagrodzenia, to do okresu składkowego nie liczy się czterech miesięcy, lecz tylko dwa – wyjaśnia w "DGP" Bogusława Nowak-Turowiecka, niezależny ekspert ubezpieczeniowy. Analogicznie, jeśli przedsiębiorca przez 20 lat będzie opłacał "preferencyjne" składki, czyli obniżone rządowym programem o 500 zł, to dla osiągnięcia minimalnej emerytury będzie musiał pracować dłużej, nawet o 10 lat, bo do okresu składkowego zaliczy tylko 10, albo na koniec życia dostanie groszowe świadczenie emerytalne.

Obejrzyj: Minimalna składka, minimalna emerytura. "To będzie problem w przyszłości"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
25-09-2019

antykomuchA nie doczytali programu PiS o likwidacji emerytur ?. Juz zaraz po wyborach tylko 20 % emerytury to będzie to to co teraz rozumiemy jako wypracowana … Czytaj całość

25-09-2019

ClercNareszcie sensowna uwaga, sięgająca istoty rzeczy - wszelkie preferencje, ułatwienia na start itd. skutkują w taki właśnie sposób - opad szczęki w … Czytaj całość

25-09-2019

m-53A jak PO, PSL itd. proponują składki naliczane od minimalnej to emerytura będzie wyższa??? Jeżeli ktoś jest lub chce być przedsiębiorcą to podstawy … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (34)