Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

interpretacja indywidualna

Opodatkowanie przychodu ze sprzedaży zamrożonych malin pochodzących z własnego Wnioskodawcy gospodarstwa rolnego.

sygnatura: ILPB2/415-677/08-2/ES

autor: Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu

data: 2009-01-14

słowa kluczowe:działalność rolnicza, podatek dochodowy od osób fizycznych, produkty rolne, przerób, sprzedaż produktów rolnych, zwolnienia podatkowe, źródła przychodu

Wniosek ORD-IN: [ 308 kB]

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 16 października 2008 r. (data wpływu - 21 października 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży zamrożonych malin pochodzących z własnego gospodarstwa rolnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 października 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży zamrożonych malin pochodzących z własnego gospodarstwa rolnego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi niewielkie gospodarstwo rolne specjalizujące się w produkcji malin i jako rolnik ryczałtowy korzysta ze zwolnienia z podatku VAT. W związku z bardzo niskimi cenami skupu malin w okresie zbiorów, żeby uzyskać oczekiwany efekt ekonomiczny konieczne jest przechowywanie tych owoców poza okresem zbioru. Jedyną możliwością przechowywania malin; w odróżnieniu od np. jabłek, które można przechowywać przez dłuższy czas w chłodniach zwykłych bądź w chłodniach z kontrolowaną atmosferą; jest ich zamrażanie. Zainteresowany wyjaśnił, iż w procesie tym nie występują żadne dodatkowe czynności związane z ich obróbką, maliny do zamrażania nie mogą być nawet myte. Wnioskodawca dodaje, iż nie ma tutaj miejsca proces przetwarzania, a jedynie przechowywanie w stanie zamrożonym.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy sprzedaż malin pochodzących z własnego gospodarstwa Wnioskodawcy, zamrożonych w celu przechowywania, będzie korzystała z wyłączenia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych...

Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż malin pochodzących z własnego gospodarstwa, zamrożonych w celu przechowywania, będzie korzystała z wyłączenia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W ocenie Zainteresowanego trudno uznać proces zamrażania malin w gospodarstwie w celu przechowywania jako proces przetwórczy. W związku z powyższym, Wnioskodawca uważa, że sprzedaż takich malin jako produktów rolnych nieprzetworzonych wyłączona będzie z opodatkowania podatkiem dochodowym.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) przepisów tej ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej,

Działalnością rolniczą w oparciu o art. 2 ust. 2 ww. ustawy, jest:

  1. działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego,
  2. produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią,
  3. produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza,
  4. hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych,
  5. produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego,
  6. hodowla ryb,

a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:

  1. miesiąc - w przypadku roślin,
  2. 16 dni - w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi lub kaczek,
  3. 6 tygodni - w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,
  4. 2 miesiące - w przypadku pozostałych zwierząt

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY