Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Czy poniesiona wstępna opłat leasingowa stanowi koszt jednorazowy w momencie poniesienia?

sygnatura: pd/415-30/07

autor: Urząd Skarbowy w Białej Podlaskiej

data: 2007-09-20

słowa kluczowe:

Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że w czerwcu 2007 r. spółka jawna, ( której jednym ze wspólników jest Pan), zawarła umowę leasingu operacyjnego. Przedmiotem umowy jest pojazd samochodowy inny posiadający stosowną homologację.

Stanowisko Wnioskodawcy:W ocenie Strony czynsz inicjalny - wstępna opłata leasingowa - z tytułu zawarcia umowy na używanie pojazdu służącego utrzymaniu porządku na placu manewrowym w miejscu prowadzenia działalności gospodarczej, jest kosztem pośrednio związanym z przychodami. Zatem zgodnie art. 22 ust. 5c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych poniesione koszty są potrącane w dacie ich poniesienia.

Ocena prawna stanowiska Podatnika:Zagadnienia związane z opodatkowaniem stron umów leasingu zostały uregulowane w rozdziale 4a ( art. 23a - 23l) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Do opisanego stanu faktycznego ma zastosowanie również przepis art. 22 ust. 5c wymienionej ustawy.

Stosownie do przepisu art. 23b ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i pranych stanowi przychód finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodów korzystającego, z zastrzeżeniem ust. 2 tego artykułu, jeżeli umowa ta spełnia następujące warunki:1)została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej 10 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości oraz2)suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

Jeżeli umowa zawarta przez Spółkę spełnia obydwa warunki zawarte w wyżej cytowanych przepisach prawa podatkowego (regulujących w sposób wyraźny opodatkowanie stron umowy leasingu, możliwość zastosowania zasady określonej w art. 23b ust. 1 zależy jedynie od tego czy firma leasingowa nie korzysta ze zwolnień określonych w art. 23b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.W przypadku gdy firma leasingowa z wymienionych zwolnień nie korzysta, wówczas leasingobiorca ma prawo ujęcia do kosztów uzyskania przychodu wydatków wykazanych w umowie leasingu łącznie z opłatą wstępną w pełnej kwocie.

Opłata wstępna mieści się bowiem w sumie opłat leasingowych, jest elementem umowy i nie jest wyodrębnioną z opłat leasingowych płatnością za świadczenia dodatkowe. Jest zatem kosztem uzyskania przychodów dla korzystającego.

Moment zaliczenia poniesionej opłaty wstępnej do kosztów uzyskania przychodów określają przepisy art. 22 ust. 5 c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Koszty uzyskania przychodów inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

Wstępna opłata leasingowa warunkuje uzyskanie przychodu, ponieważ bez niej strona nie mogłaby leasingować środka trwałego w celu wykorzystywania go do prowadzonej działalności gospodarczej.Wymieniona opłata jest kosztem, którego nie można powiązać z określonymi przychodami osiąganymi przez przedsiębiorcę. Jest uiszczana zazwyczaj jednorazowo przy podpisywaniu umowy leasingowej, przed wydaniem przedmiotu leasingu, a jej zapłata jest warunkiem koniecznym do rozpoczęcia realizacji umowy leasingu. Opłata wstępna pomimo, że ponoszona jest jednorazowo, dotyczy całego okresu umowy leasingu. W związku z tym, że poniesiony koszt opłaty wstępnej dotyczy całego okresu umowy leasingu, powinien być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów danego roku podatkowego w takiej części, w jakiej tego okresu dotyczy. Jeżeli nie jest możliwe określenie jaka część opłaty wstępnej dotyczy danego roku podatkowego, to stanowi ona koszt uzyskania przychodu proporcjonalnie do okresu trwania umowy.

Przyjęte założenia, że umowa leasingu spełnia wymogi art. 23b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przedmiot leasingu służy prowadzonej działalności gospodarczej i uzyskiwaniu z niej przychodów, wydatek został prawidłowo udokumentowany, wstępną opłatę leasingową (czynsz inicjalny) dotyczącą ściśle określonego czasu trwania umowy leasingu zawartej na czas oznaczony, należy rozliczać proporcjonalnie do długości trwania (obowiązywania) tej umowy .

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Białej Podlaskiej stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji, w podanym stanie faktycznym i obowiązującym stanie prawnym nie jest prawidłowe. Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.Udzielona interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika. Wiąże ona natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY