Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

W którym roku należy dokonać korekty przychodów: w roku realizacji usług tj. 2006 czy w roku wystawienia rachunków korygujących i zwrotu otrzymanej należności tj. w 2007r?

sygnatura: PD/406-32/07

autor: Urząd Skarbowy w Chełmie

data: 2007-09-14

słowa kluczowe:

Tożsamy z

145237, 155283, 158764

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa /j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego po rozpatrzeniu wniosku o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa w indywidualnej sprawie dotyczącej momentu pomniejszenia przychodu w związku z wystawieniem rachunków korygujących - postanawia uznać przedstawione stanowisko za nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 27 czerwca 2007 r. do tutejszego organu podatkowego wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, dotyczący momentu pomniejszenia przychodu w związku z wystawieniem rachunków korygujących za wykonane usługi.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie usług medycznych pod nazwą Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej. Działalność ta jest zwolniona przedmiotowo z podatku od towarów i usług. Wykonywane usługi medyczne są refinansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia na podstawie zawartego kontraktu. W okresie od 01.04. do 31.12.2006 r. realizowano, na podstawie umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia - Oddziałem Wojewódzkim, program profilaktyki gruźlicy płuc. Za wykonane usługi wystawiono w 2006r. rachunki zaliczając ich wartość do przychodów tego roku.Zapłata za usługi związane z realizacją tego programu nastąpiła w 2006r.W związku z ustaleniami pokontrolnymi NIK, według których umowa nie była właściwie realizowana , w kwietniu 2007r. zostały wystawione rachunki korygujące zmniejszające wartość wykonanych usług.Zwrot należności następuje w ratach w 2007r. w wyniku potrącenia wzajemnych wierzytelności.

W takim stanie faktycznym Podatnik zwraca się z pytaniem: w którym roku podatkowym należy dokonać korekty przychodów: w roku realizacji usług tj. 2006r. czy w roku wystawienia rachunków korygujących i zwrotu otrzymanych należności tj. w 2007r.

W zapytaniu sformułowano własne stanowisko w sprawie stwierdzając, że mimo iż rachunki korygujace zostały wystawione w 2007r. to należy skorygować wartość sprzedaży za rok, w którym wykonana była usługa tj. 2006.

W powyższej sprawie mają zastosowanie przepisy art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) , które stanowią, iż za przychód z działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Pojęcie "bonifikaty", podobnie jak pojęcie "skonta" nie zostało zdefiniowane w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, ani innych przepisach prawa podatkowego. W znaczeniu słownikowym słowo "bonifikata" oznacza zniżkę, ustępstwo od ustalonej ceny towaru na rzecz nabywcy.Natomiast słowo "skonto" oznacza procentowe zmniejszenie sumy należności, przyznane nabywcy towaru na warunkach kredytowych, w razie zapłaty należności gotówką przed umówionym terminem.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, poza ww. przepisem art. 14 ust. 1 ustawy, nie regulują zasad dokonywania korekt przychodów w zwiazku z udzielonym rabatem (bonifikatą, opustem, uznaną reklamacją i skontem). Z kolei w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 z późn. zm.) w § 12 ust. 3 pkt 1 postanowiono, że podstawą zapisów w księdze są dowody księgowe między innymi w postaci faktur korygujących, rachunków odpowiadające warunkom określonym w odrębnych przepisach.

Wobec powyższego, mając na względzie także treść przepisów art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w opisanym stanie faktycznym należy przyjąć, że zmniejszenie przychodu powinno nastąpić w dacie wystawienia rachunków korygujących.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz wymienione przepisy tutejszy organ podatkowy postanawia uznać stanowisko wyrażone we wniosku za nieprawidłowe.

Niniejsza interpretacja odnosi się do stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Zgodnie z art 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa /Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz.60./ niniejsza interpretecja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu zmiany lub uchylenia w trybie określonym w art. 14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY