Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Czy towary handlowe wniesione do spółki jawnej jako część aportu, którego przedmiotem było przedsiębiorstwo, stanowić będą remanent początkowy w tej spółce dla potrzeb rozliczenia rocznego dochodu ?

sygnatura: 1438/DF2/415-69/272/07/ER

autor: Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów

data: 2007-09-14

słowa kluczowe:

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216 i art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 25.06.2007r. (data wpływu 28.06.2007r) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania § 27 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2003r. Nr 152, poz. 1475 z późn. zm.) w indywidualnej sprawie - Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów postanawia uznać stanowisko Wnioskodawcy wyrażone we wniosku - za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 28.06.2007r. wpłynął do tutejszego organu wniosek, uzupełniony pismem z dnia 26.07.2007r, o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, w kwestii ustalenia, czy towary handlowe wniesione do spółki jawnej jako część aportu, którego przedmiotem było przedsiębiorstwo, stanowić będą remanent początkowy w tej spółce dla potrzeb rozliczenia rocznego dochodu.

Z przedstawionego we wniosku i uzupełnienia stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca jest jednym z udziałowców trzyosobowej spółki jawnej (ojciec i dwoje dzieci), zawartej w dniu 11.12.2006r i zarejestrowanej w KRS w dniu 29.12.2006r. Jeden ze wspólników (ojciec) w dniu 20.01.2007r wniósł w formie aportu do spółki jawnej całe swoje przedsiębiorstwo (tj. towary handlowe, środki trwałe, należności, zobowiązania itd.), które prowadził jako osoba fizyczna. W dniu 21.01.2007r ojciec wystąpił ze spółki przekazując pozostałym w spółce dzieciom ogół praw i obowiązków przysługujących mu dotychczas w spółce. W podatkowej księdze przychodów i rozchodów , założonej w dniu 20.01.2007r ujęto jako wydatki poniesione dnia 09.01.2007r, przed rozpoczęciem działalności opłatę w wysokości 30,00 zł za wydanie odpisów z KRS oraz uzyskanie pierwszego przychodu w dniu 22.01.2007r.

W oparciu o przedstawiony stan faktyczny, Wnioskodawca zwrócił się z zapytaniem, czy towary handlowe wniesione do spółki jawnej jako część aportu, którego przedmiotem było przedsiębiorstwo, stanowić będą remanent początkowy w tej spółce dla potrzeb rozliczenia rocznego dochodu ?

Wnioskodawca wyraża stanowisko, że z uwagi na uzyskanie przez spółkę pierwszego przychodu w dniu 22.01.2007r oraz fakt, że w myśl zapisów art. 93 a ustawy Ordynacja podatkowa spółka wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa i obowiązki przedsiębiorstwa wniesionego aportem, towary handlowe wniesione do spółki w ramach aportu przedsiębiorstwa powinny być wykazane w remanencie początkowym spółki i mieć wpływ na ustalenie dochodu za 2007 rok.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów dokonując oceny stanu faktycznego i stanowiska Wnioskodawcy przedstawionego we wniosku w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego, stwierdza co następuje:

Zgodnie z zapisami art. 93a § 1 i § 2 pkt 2 ustawy Ordynacja podatkowa osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku:

1) przekształcenia innej osoby prawnej,

2) przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej

- wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki.

Przepis § 1 zgodnie z § 2 pkt 2 stosuje się odpowiednio do spółki niemającej osobowości prawnej, do której osoba fizyczna wniosła wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa.Natomiast zasady prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów zostały sprecyzowane w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003r w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 z późn. zm.).Stosownie do przepisów § 2 ust. 1 cytowanego rozporządzenia obowiązek prowadzenia tej księgi ciąży m. in. na spółkach jawnych, o których mowa w art. 24 a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r Nr 14 poz. 176 z późn. zm.), a jej wzór ustalony został w załączniku nr 1 do wyżej wymienionego rozporządzenia. W myśl regulacji przepisów § 10 ust. 1 powołanego rozporządzenia podatnicy, są obowiązani założyć księgę na dzień 1 stycznia roku podatkowego lub na dzień rozpoczęcia działalności w ciągu roku podatkowego. Przepisy § 27 ust. 1 cytowanego rozporządzenia nakładają m. in. wymóg sporządzenia i wpisania do księgi spisu z natury towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów na dzień rozpoczęcia działalności w ciągu roku podatkowego.

W aspekcie powyższego - w świetle przedstawionego stanu faktycznego - uznać należy, że skoro rozpoczęcie działalności nastąpiło w dniu 22.01.2007r, to na ten dzień spółka miała obowiązek sporządzenia remanentu. Zatem towar handlowy wniesiony aportem przez wspólnika winien być objęty spisem z natury sporządzonym na dzień rozpoczęcia działalnościi wykazany w podatkowej księdze przychodów i rozchodów jako remanent początkowy.Wartość towarów handlowych objętych spisem z natury i wykazanych w księdze przychodów i rozchodów będzie miała wpływ na ustalenie dochodu spółki za rok 2007.

A zatem stanowisko Wnioskodawcy wyrażone we wniosku jest prawidłowe.

Powyższa interpretacja odnosi się jedynie do stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego na dzień złożenia wniosku.Zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY