Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Czy ewidencję środków trwałych oraz ewidencję wyposażenia dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej można prowadzić systemem komputerowym?

sygnatura: PD-415/INT/32e/07/ACH

autor: Urząd Skarbowy w Brzegu

data: 2007-08-27

słowa kluczowe:

P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 216 § 1, art. 14a § 1, §4 ustawy z dnia 29.08.1997r.- Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzegu stanowisko Pana zawarte we wniosku z dnia 20.06.2007r ( wpływ do tutejszego Urzędu 29.06.2007r) w sprawie możliwości prowadzenia dla potrzeb działalności gospodarczej, ewidencji środków trwałych oraz ewidencji wyposażenia systemem komputerowym - uznaje za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W myśl art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r Nr 8 poz. 60 ze zm.) , stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie - art. 14a § 4 Ordynacji.

Pismem z dnia 20.06.2007r ( wpływ do tutejszego Urzędu 29.06.2007r) zwrócił się Pan do Naczelnika tutejszego urzędu o interpretację przepisów prawa podatkowego. Zapytanie Pana dotyczy między innymi, czy ewidencję środków trwałych oraz ewidencję wyposażenia dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej można prowadzić systemem komputerowym. Zdaniem Pana, ze względu na fakt, iż w/w ewidencje zawierają wszystkie wymogi zawarte w przepisach prawa podatkowego i zaprowadzone są według wzorów ogólnie dostępnych, mogą być prowadzone systemem komputerowym.

Rozpatrując sprawę , należy stwierdzić co następuje:

Prowadzi Pan działalność gospodarczą od 07 maja 2007r i jest opodatkowany w formie zasad ogólnych. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tekst jednolity Dz. U. z 2000r Nr 14 poz. 176 ze zm.) w art. 22n wskazuje , jakie elementy winna zawierać prowadzona ewidencja środków trwałych. Nie precyzuje technik prowadzenia zarówno ewidencji środków trwałych jak i ewidencji wyposażenia. Podkreślił Pan, że prowadzi je systemem komputerowym , zgodnie z wymogami zawartymi w przepisach podatkowych. Zdaniem tutejszego organu, w tej sprawie można odnieść się do przepisów określających prowadzenie ksiąg podatkowych systemem komputerowym. Zgodnie z § 31 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003r ( Dz. U. z 2003r Nr 152 poz. 1475 ze zm.) w razie prowadzenia księgi przy zastosowaniu technik informatycznych, warunkiem uznania ksiąg za prawidłowe jest: 1) określenie na piśmie szczegółowej instrukcji obsługi programu komputerowego, wykorzystywanego do prowadzenia ksiąg, 2) stosowanie programu komputerowego zapewniającego bezzwłoczny wgląd w treść dokonywanych zapisów oraz wydrukowanie wszystkich danych w porządku chronologicznym, zgodnie ze wzorem księgi, 3) przechowywanie zapisanych danych na magnetycznych nośnikach informacji, do czasu wydruku zawartych na nich danych, w sposób chroniący przed zatarciem lub zniekształceniem tych danych albo naruszeniem ustalonych zasad ich przetwarzania. Punkt 2 tego paragrafu stanowi, iż w przypadku, o którym mowa w ust. 1, na koniec każdego miesiąca w czasie zapewniającym prawidłowe i terminowe rozliczenia z budżetem, lecz nie później niż do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni, podatnik jest obowiązany sporządzić wydruk zapisów dokonanych za dany miesiąc. Prowadzona przez Pana ewidencja środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych i ewidencja wyposażenia systemem komputerowym , winna być wydrukowana po dokonanych w niej zapisach i przechowywana wraz z innymi księgami. W przypadku naniesienia w niej nowych zapisów bądź zmian ,należałoby każdorazowo dokonać ich wydruków. Ponadto podatnik winien zbroszurować i kolejno ponumerować karty prowadzonych ewidencji. Zatem, stanowisko uznano za prawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.

Stosownie do art. 14 b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja o której mowa w art. 14a § 1, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik zastosował się do tej interpretacji , organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia , o którym mowa w art. 14a § 4 , jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja , o której mowa w art. 14a § 1 , jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowych właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5 ( art. 14b § 2 Ordynacja podatkowa).

Od niniejszego postanowienia na podstawie art. 14a § 4 i art. 236 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r Ordynacja podatkowa służy prawo złożenia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Brzegu w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia - art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa.

Zażalenie, zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY