Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Czy wykupienie dla pracowników polisy ubezpieczenia zdrowotnego: ,,Opieka Medyczna S" oferowaną przez ubezpieczyciela P... Ż... SA., która jest własnością konkretnej osoby (pracownika) wg złożonej imiennej deklaracji przystąpienia, a składki polisy będą przekazywane przez zakład miesięcznie wraz z wykazem ubezpieczonych, stanowi dla pracownika przychód podlegający opodatkowaniu ?

sygnatura: I/415-48-427/07/ZDB

autor: Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty

data: 2007-08-24

słowa kluczowe:

Działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych w indywidualnej sprawie, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź- Bałuty uznaje zaprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 26.06.2007r.

Z przedstawionego stanu faktycznego we wniosku z dnia 26.06.2007r. wynika, iż przedsiębiorstwo Pana zamierza wykupić dla pracowników polisę ubezpieczenia zdrowotnego ,,Opieka Medyczna S" oferowaną przez ubezpieczyciela P... Ż... SA. Polisa jest własnością konkretnej osoby wg złożonej imiennej deklaracji przystąpienia, a składki będą przekazywane miesięcznie wraz z wykazem ubezpieczonych. Problem sprowadza się do potwierdzenia czy wykupienie tej polisy dla każdego pracownika stanowi dla niego przychód podlegający opodatkowaniu ? Wg przedsiębiorstwa wydatek poniesiony na wykupienie polisy zostanie doliczony do przychodów pracownika, od którego zostanie odprowadzony podatek dochodowy.

Na podstawie art. 12 ust.1 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r Nr 14, poz. 176 ze zm.), za przychód ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Zgodnie z art.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY