Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Według jakiego kursu walut od 1 stycznia 2007r. podatnik ma obowiązek wyceniać dostawy wewnątrzwspólnotowe towarów na terytorium Unii Europejskiej lub też sprzedaż towarów na eksport , która to sprzedaż jest ewidencjonowana w księdze rachunkowej i zaliczana do przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowy, od osób fizycznych ?

sygnatura: RO-XV/415/PDOF-310/292/JB/07

autor: Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku

data: 2007-08-20

słowa kluczowe:

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz. U. Nr 8 poz 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 27.06.2007r., stwierdza, iż od 1 stycznia 2007r. przychód z tytułu dostawy wewnątrzwspólnotowej oraz z tytułu eksportu, wyrażony w walutach obcych należy przeliczyć na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania tego przychodu.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 26.06.2007r. (data wpływu 27.06.2007r.) uzupełnionym w dniu 05.07.2007r. zwróciła się Pani z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny :

Jest Pani wspólnikiem Spółki Jawnej "X" z siedzibą w Y. Spółka jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług oraz jest zarejestrowana jako podatnik VAT UE. W zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych jest zobowiązana do prowadzenia księgi rachunkowej, natomiast podatnik opłaca zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych wg stawki podatkowej w wysokości 19%. W ramach prowadzonej działalności Spółka dokonuje sprzedaży towarów na terenie kraju i na terenie Wspólnoty Europejskiej oraz nabywa materiały do produkcji towarów na terenie Unii Europejskiej lub też poza jej granicami oraz zlecenia wykonywania usług jubilerskich poza terytorium Unii Europejskiej. Zapłaty za nabyte towary i usługi strona dokonuje za pośrednictwem rachunku walutowego, na który wpłaca też czasami dewizy nabywane w kantorach wymiany walut lub uzyskane ze sprzedaży towarów handlowych.

W związku z powyższym sformułowała Pani następujące pytanie:Według jakiego kursu walut od 1 stycznia 2007r. podatnik ma obowiązek wyceniać dostawy wewnątrzwspólnotowe towarów na terytorium Unii Europejskiej lub też sprzedaż towarów na eksport , która to sprzedaż jest ewidencjonowana w księdze rachunkowej i zaliczana do przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowy, od osób fizycznych ?

Spółka sformułowała też własne stanowisko w sprawie stwierdzając, iż co do zasady od 1 stycznia 2007r Spółka jawna ma obowiązek zgodnie z § 37 ust 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług ( Dz. U Nr 97. poz 970 ze zm.) kwoty wyrażone na fakturze sprzedaży towarów ma obowiązek przeliczać na złote wg kursu średniego NBP danej waluty z dnia transakcji. Ponieważ jednak strona jest zobowiązana do prowadzenia księgi rachunkowej, sprzedaż towarów udokumentowana fakturami sprzedaży w walutach obcych winna być wyceniona stosownie do art.11 ust.3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U z 2000r. Nr 14, poz 176 ze zm.) zwaną dalej ustawą o pdof i ewidencjonowana wg kursu średniego NBP z dnia transakcji.

Wnioskodawca oświadczył także, iż w sprawie, która jest przedmiotem zapytania nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani też postępowanie przed sądem administracyjnym.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia , postanawia udzielić następującej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Przychody podatników podatku dochodowego od osób fizycznych wykonujących działalność gospodarczą zostały określone w art. 14 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm./.

Zgodnie z brzmieniem art. 14 ust. 1 ustawy podatkowej za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

W myśl art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1, uważa się, z zastrzeżeniem ust.1e, 1h i 1i, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień: 1) wystawienia faktury albo 2) uregulowania należności. Z cytowanego przepisu art. 14 ust. 1 c ustawy podatkowej wynika jednoznacznie, że dniem uzyskania przychodu jest data wykonania usługi, o ile wcześniej nie miało miejsce wystawienie faktury lub uregulowanie należności.

Natomiast sposób ustalania przychodów wyrażonych w walutach obcych reguluje przepis art. 14 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z jego brzmieniem przychody wyrażone w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

Zatem, mając na uwadze cytowane wyżej przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy stwierdzić, iż przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, wyrażony w walucie obcej należy przeliczyć na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

Ze stanu faktycznego wynika, iż jest Pani wspólnikiem Spółki jawnej, która prowadzi działalność gospodarczą i jest zobowiązana do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Spółka dokonuje sprzedaży towarów na terenie kraju i na terenie Wspólnoty Europejskiej oraz nabywa materiały do produkcji towarów na terenie Unii Europejskiej lub też poza jej granicami oraz zlecenia wykonywania usług jubilerskich poza terytorium Unii Europejskiej. Zapłaty za nabyte towary i usługi strona dokonuje za pośrednictwem rachunku walutowego, na który wpłaca też czasami dewizy nabywane w kantorach wymiany walut lub uzyskane ze sprzedaży towarów handlowych.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujący stan prawny należy stwierdzić, iż w związku z tym, że Spółka, której jest Pani wspólnikiem prowadzi działalność gospodarczą to do ustalenia wartości dostawy wewnątrzwspólnotowej , czy wartości sprzedaży na eksport zastosowanie będzie miał przepis art. 14 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a nie przywołany przez Panią art. 11 ust. 3 tej ustawy oraz § 37 ust 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług ( Dz. U Nr 97. poz 970 ze zm.)

Zatem przychód z tytułu dostawy wewnątrzwspólnotowej oraz z tytułu eksportu, wyrażony w walutach obcych należy przeliczyć na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

Zatem Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku uznaje, że stanowisko podatnika przedstawione we wniosku z dnia 26.06.2007r., jest nieprawidłowe.

Zgodnie z at.14b § 1 Ordynacji podatkowej, interpretacja niniejsza nie jest wiążąca dla wnioskodawcy. Wydana interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli właściwych dla wnioskodawcy art.14b § 2 w/w ustawy. wniosku o udzielenie interpretacji, nie podlegały ocenie przez organ podatkowy.

Interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego jest wiążąca do czasu zmiany przepisów prawa , które były przedmiotem interpretacji.

Stronie przysługuje zażalenie do organu odwoławczego Dyrektora Izby Skarbowej w Białymstoku za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku, w terminie 7 dni od daty otrzymania niniejszego postanowienia.

Zażalenie powinno zawierać zrzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie ( art.222 w związku z art.239 Ordynacji podatkowej).

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY