Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Według jakiego kursu bankowego strona jest zobowiązana ujmować w kosztach uzyskania przychodu wydatki związane z nabyciem wewnątrzwspólnotowym materiałów oraz usług do produkcji wyrobów jubilerskich ?

sygnatura: RO-XV/415/PDOF-311/291/JB/07

autor: Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku

data: 2007-08-20

słowa kluczowe:

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz. U. Nr 8 poz 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 27.06.2007r., stwierdza, iż wydatki związane z nabyciem wewnątrzwspólnotowym materiałów oraz usług do produkcji wyrobów jubilerskich należy ujmować w kosztach uzyskania przychodu według średniego kursu NBP obowiązującego w ostatnim dniu roboczym poprzedzającym dzień poniesienia kosztu.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 26.06.2007r. (data wpływu 27.06.2007r.) uzupełnionym w dniu 05.07.2007r. zwróciła się Pani z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny :Jest Pani wspólnikiem Spółki Jawnej "X" z siedzibą w Y. Spółka jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług oraz jest zarejestrowana jako podatnik VAT UE. W zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych jest zobowiązana do prowadzenia księgi rachunkowej, natomiast podatnik opłaca zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych wg stawki podatkowej w wysokości 19%. W ramach prowadzonej działalności Spółka dokonuje sprzedaży towarów na terenie kraju i na terenie Wspólnoty Europejskiej oraz nabywa materiały do produkcji towarów na terenie Unii Europejskiej lub też poza jej granicami oraz zlecenia wykonywania usług jubilerskich poza terytorium Unii Europejskiej. Zapłaty za nabyte towary i usługi strona dokonuje za pośrednictwem rachunku walutowego, na który wpłaca też czasami dewizy nabywane w kantorach wymiany walut lub uzyskane ze sprzedaży towarów handlowych.

W związku z powyższym sformułowała Pani następujące pytanie: Według jakiego kursu bankowego strona jest zobowiązana ujmować w kosztach uzyskania przychodu wydatki związane z nabyciem wewnątrzwspólnotowym materiałów oraz usług do produkcji wyrobów jubilerskich ?

Spółka sformułowała też własne stanowisko w sprawie stwierdzając, iż iż :co do zasady od 1 stycznia 2007r Spółka jawna ma obowiązek zgodnie z § 37 ust 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług ( Dz. U Nr 97. poz 970 ze zm.) kwoty wyrażone na fakturze nabycia wewnątrzwspólnotowego przeliczać na złote wg kursu średniego NBP danej waluty z dnia transakcji. Ponieważ jednak strona jest zobowiązana do prowadzenia księgi rachunkowej i nie jest ze względów technicznych możliwe wprowadzenie innych danych do księgi rachunkowej a innych do ewidencji podatkowych prowadzonych do celów podatku od towarów i usług, nabycie towarów i usług wyrażone w fakturach wewnętrznych w walutach obcych winno być wyceniane stosownie do art.22 ust 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych wg kursu średniego NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia wydatku zaliczonego do kosztów uzyskania przychodu.

Wnioskodawca oświadczył także, iż w sprawie, która jest przedmiotem zapytania nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani też postępowanie przed sądem administracyjnym.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia , postanawia udzielić następującej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.

Natomiast stosownie do art. 22 ust. 5d powołanej ustawy u podatników prowadzących księgi rachunkowe za koszt uzyskania przychodów uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.

Ww. definicja dotyczy wszystkich kosztów poniesionych przez podatnika w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, a więc zarówno kosztów bezpośrednich związanych z przychodami, takich jak np. zakup towarów handlowych, jak również kosztów pośrednich.

Zatem w przypadku zakupu przez podatnika prowadzącego księgi rachunkowe materiałów bądź usług w walutach obcych, udokumentowanych fakturą, za dzień poniesienia kosztu należy rozumieć dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), a przeliczenie kosztów wyrażonych w walutach obcych na złote następuje przy zastosowaniu kursu średniego NBP obowiązującego w ostatnim dniu roboczym poprzedzającym dzień poniesienia tego kosztu.

Ze stanu faktycznego wynika, iż jest Pani wspólnikiem Spółki jawnej, która prowadzi działalność gospodarczą i jest zobowiązana do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Spółka dokonuje sprzedaży towarów na terenie kraju i na terenie Wspólnoty Europejskiej oraz nabywa materiały do produkcji towarów na terenie Unii Europejskiej lub też poza jej granicami oraz zlecenia wykonywania usług jubilerskich poza terytorium Unii Europejskiej. Zapłaty za nabyte towary i usługi strona dokonuje za pośrednictwem rachunku walutowego, na który wpłaca też czasami dewizy nabywane w kantorach wymiany walut lub uzyskane ze sprzedaży towarów handlowych.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujący stan prawny należy stwierdzić, iż za dzień poniesienia kosztu zakupu materiałów lub usług do produkcji wyrobów jubilerskich w walutach obcych udokumentowanych fakturą, należy uznać dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury, a przeliczenia tych kosztów na złote należy dokonać przy zastosowaniu średniego kursu NBP obowiązującego w ostatnim dniu roboczym poprzedzającym dzień poniesienia kosztu.

Zatem Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku uznaje, że stanowisko podatnika przedstawione we wniosku z dnia 26.06.2007r., jest prawidłowe.

Zgodnie z at.14b § 1 Ordynacji podatkowej, interpretacja niniejsza nie jest wiążąca dla wnioskodawcy. Wydana interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli właściwych dla wnioskodawcy art.14b § 2 w/w ustawy. wniosku o udzielenie interpretacji, nie podlegały ocenie przez organ podatkowy.

Interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego jest wiążąca do czasu zmiany przepisów prawa , które były przedmiotem interpretacji.

Stronie przysługuje zażalenie do organu odwoławczego Dyrektora Izby Skarbowej w Białymstoku za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku, w terminie 7 dni od daty otrzymania niniejszego postanowienia.

Zażalenie powinno zawierać zrzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie ( art.222 w związku z art.239 Ordynacji podatkowej).

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY