Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Czy otrzymana pomoc z Europejskiego Funduszu Społecznego (wsparcie pomostowe) w ramach ZPORR Działanie 2-5 Promocja Przedsiębiorczości podlega zwolnieniu z opodatkowania na podst. art. 21 ust. 1 pkt 46-47 ustawy opdof ?Czy wydatki sfinansowane z tych przychodów stanowią koszty uzyskania przychodu ?

sygnatura: PO.2/415-06/07

autor: Urząd Skarbowy w Parczewie

data: 2007-08-13

słowa kluczowe:

Postanowienie

Działając na podstawie art. 216, art.14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Parczewie, w związku z wnioskiem z dnia 14 czerwca 2007 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym po analizie stanowiska wnioskodawcy oraz obowiązujących przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych postanawia uznać stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe.

Uzasadnienie

Stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę:

Jak wynika ze złożonego wniosku, w dniu 23 lutego 2007 r. zawarła Pani umowę nr ....... z Fundacją Rozwoju Lubelszczyzny, jako Beneficjentem Końcowym (Instytucją Wdrażającą) o udzielenie podstawowego wsparcia pomostowego w ramach działania 2.5 Promocja Przedsiębiorczości Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006. Z przedłożonej umowy wynika, że przez okres pierwszych sześciu miesięcy od rozpoczęcia działalności gospodarczej (1.02 - 31.07.2007r.) otrzymywała Pani po 700 zł, jako podstawowe wsparcie pomostowe. Z kwoty tej miały być pokrywane koszty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Projekt jest finansowany w 75% z Europejskiego Funduszu Społecznego i w 25% z krajowych środków publicznych.

Pytanie wnioskodawcy:

Czy otrzymana pomoc finansowa w ramach ZPORR Działanie 2.5 Promocja Przedsiębiorczości podlega zwolnieniu z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46-47c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ...

Stanowisko wnioskodawcy:

Zdaniem Pani, otrzymane wsparcie pomostowe jest zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych

Stanowisko organu podatkowego:

Po dokonaniu analizy przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Parczewie stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy w niniejszej sprawie jest nieprawidłowe. Zgodnie z zasadą zawartą w art. 9 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, art. 52a i art. 52c ustawy oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Stosownie do postanowień art. 21 ust. 1 pkt 46 powyższej ustawy wolne od podatku dochodowego są dochody otrzymane przez podatnika, jeżeli:a) pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowanych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z innymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy orazb) podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy;zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca - bez względu na rodzaj umowy - wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem. Z treści powyższego przepisu wynika, że zwolnienie z opodatkowania może być zastosowane w sytuacji, gdy zostaną spełnione łącznie wszystkie przesłanki określone w lit. a i lit. b art.21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tj.:a) środki finansowe pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych,b) środki te zostały przekazane bezpośrednio przez ww. podmioty lub zostały przekazane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielenia środków bezzwrotnej pomocy,c) podatnik otrzymujacy te dochody bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z pomocy bezzwrotnej.Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż podstawowe wsparcie pomostowe, które Pani uzyskała na działalność gospodarczą finansowane jest ze środków pochodzących z Europejskiego Funduszu Społecznego. Europejski Fundusz Społeczny jest jednym z funduszy strukturalnych. Służy realizacji polityki strukturalnej Unii mającej za cel osiągnięcie spójności społeczno-gospodarczej wszystkich krajów wchodzących w skład Unii Europejskiej. Wspiera modernizację rynku pracy w szczególności w celu zapobiegania i przeciwdziałania bezrobociu oraz rozwijania potencjału kadrowego.

Wsparcie Wspólnoty Europejskiej dla Polski realizowane jest m.in. za pomocą jednofunduszowych sektorowych programów operacyjnych oraz wielofunkcyjnego Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.Fundusze strukturalne, w tym Europejski Fundusz Społeczny służą realizacji Narodowego Planu Rozwoju, który został przyjęty rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 22.06.2004 r. w sprawie przyjęcia Narodowego Planu Rozwoju 2004-2006 (Dz. U. z 2004 r. Nr 149, poz. 1567). Sposób przygotowania i realizacji Narodowego Planu Rozwoju 2004-2006 określa ustawa z dnia 20.04.2004 r. o Narodowym Planie Rozwoju (Dz. U.z 2004 r. Nr 116, poz. 1206 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 8 ust.1 pkt 1 ustawy o Narodowym Planie Rozwoju, w celu realizacji Planu zostały utworzone w szczególności sektorowe programy operacyjne. Art. 8 ust.2 ww. ustawy stanowi, że sektorowe programy operacyjne są finansowane z publicznych środków krajowych lub współfinansowane z publicznych środków wspólnotowych. Zatem finansowanie wydatków ponoszonych w ramach sektorowych bądź regionalnych programów operacyjnych dokonywane jest ze źródeł krajowych. Beneficjenci otrzymują środki na realizację swojego projektu z krajowych funduszy publicznych. Po udokumentowaniu wydatkowania przez beneficjenta uzyskanych środków możliwe jest wnioskowanie do Komisji Europejskiej przez odpowiednie instytucje o zwrot określonej części kwot wydatkowanych . W ten sposób beneficjent nie jest zaangażowany w proces rozliczeń finansowych z Unią Europejską a zwrócone środki zasilają źródła finansowania krajowego. Pomoc jaką otrzymują beneficjenci pochodzi ze środków pożyczonych z budżetu państwa i stanowi refundację poniesionych wcześniej wydatków sfinansowanych z krajowych środków publicznych. Środki z Europejskiego Funduszu Społecznego pochodzą z funduszy strukturalnych i stanowią refundację wcześniej poniesionych wydatków, otrzymanych na zasadzie dotacji z budżetu państwa lub innych środków publicznych. W związku z powyższym pomoc otrzymywana przez beneficjentów na realizację projektu Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego ( ZPORR ) nie jest pomocą otrzymaną ze środków bezzwrotnej pomocy, a tylko takie pochodzenie warunkuje zwolnienie przedmiotowe z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm. ). Zwolnienie zawarte w ww. przepisie dotyczy wyłącznie dochodów osób fizycznych finansowanych ze środków przedakcesyjnych np.: ISPA, PHARE.Mając powyższe na uwadze, w przedstawionym przez Panią stanie faktycznym, pomoc finansowa udzielona przez Fundację Rozwoju Lubelszczyzny w postaci podstawowego wsparcia pomostowego w ramach Działania 2,5 Promocja Przedsiębiorczości Zintergrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego nie podlega zwolnieniu z podatku dochodowego na mocy art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ pomoc ta jest refundacją poniesionych wcześniej wydatków, których źródłem finansowania były krajowe środki publiczne.Otrzymana pomoc nie będzie również korzystać ze zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 46a, 47a i 47c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Art. 21 ust. 1 pkt 47a ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) stanowi, że wolne od podatku dochodowego są dochody uzyskane z instytucji Unii Europejskiej i Europejskiego Banku Inwestycyjnego do których mają zastosowanie przepisy rozporządzenia nr 260/68 z dnia 29 lutego 1968r. ustanawiającego warunki i procedurę stosowania podatku na rzecz Wspólnot Europejskich (Dz.Urz. WE L 056, z 4 marca 1968r. z późn. zm.). Przepis ten nie ma w Pani przypadku zastosowania, dotyczy bowiem zwolnienia z krajowych podatków dochodowych dochodów (m.in. z wynagrodzeń, rent, zasiłków i innych) otrzymywanych przez urzędników i innych pracowników Wspólnot, ponieważ są oni objęci podatkiem płaconym na rzecz Wspólnot (art. 13 protokołu w sprawie przywilejów i immunitetów Wspólnot Europejskich (Dz.U.z 2004r. Nr 90, poz. 864/4).Art. 21 ust. 1 pkt 47c ustawy o podatku dochodowym również nie ma w tym przypadku zastosowania, ponieważ zwalnia z podatku dochodowego dotacje z budżetu państwa otrzymane na dofinansowanie przedsięwzięć realizowanych w ramach Specjalnego Przedakcesyjnego Programu na Rzecz Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich (SAPARD).W myśl art. 21 ust. 1 pkt 47c ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są kwoty otrzymane od agencji rządowych, jeżeli agencje te otrzymały środki na ten cel z budżetu państwa. Przepis powyższy wskazuje jednoznacznie podmiot przekazujący środki celowe pochodzące z budżetu państwa. Jak wynika z przedłożonej przez Panią umowy, przyznana pomoc nie pochodzi od żadnej z funkcjonujących agencji rządowych.

Mając powyższe na uwadze, pomoc finansowa w postaci wsparcia pomostowego w ramach działania 2.5 Promocja Przedsiębiorczości Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006 nie będzie korzystała ze zwolnień określonych w art. 21 ust. 1 pkt 46, 46a, 47a i 47c w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jednocześnie, tut. Organ nadmienia, że:#61485; otrzymane środki będą stanowiły przychody z działalności gospodarczej - zgodnie z art.14 ust.2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, na zasadach ogólnych,#61485; koszty pokryte ze środków z otrzymanej pomocy stanowią koszty uzyskania przychodów działalności gospodarczej, jeżeli spełnione są warunki określone w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i nie są one wymienione w art. 23 powołanej ustawy (wydatek został poniesiony w związku z osiągnięciem przychodu i nie znajduje się na liście kosztów nieuznanych za koszty uzyskania przychodów).Powyższa interpretacja dotyczy przestawionego przez Panią stanu faktycznego i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia. W myśl art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, natomiast jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy. Jeżeli jednak podatnik zastosował się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.Interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego jest wiążąca do czasu zmiany przepisów prawa, które były przedmiotem interpretacji.

Na niniejsze postanowienie stosownie do art. 236 § 2 pkt 1 ustawy - Ordynacja podatkowa służy Pani prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Parczewie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.Zgodnie z art. 239 i art. 222 Ordynacji podatkowej zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY