Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Czy przychody wspólnika z tytułu członkostwa w spółce osobowej świadczącej usługi zarządzania zaliczają sie do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej?

sygnatura: PB1/415-37/07

autor: Urząd Skarbowy Kraków-Prądnik

data: 2007-08-10

słowa kluczowe:

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Prądnik działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa /t.j. z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm./ po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 06.06.2007 r. (data wpływu 08.06..2007 r.), uzupełnionego pismem z dnia 11.07.2007 r. , które wpłynęło 12.07.2007 r., w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 08.06.2007 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków- Prądnik wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi stanowi art. 14a § 1 wyżej wymienionej ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości Naczelnik Urzędu Skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym W myśl art. 14a § 4cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia na które służy zażalenie

Stan faktyczny przedstawiony przez Podatnika: Spółka jawna, którą Podatnik zamierza zawiązać, będzie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczyć usługi doradztwa oraz zarządzania. Umowy dotyczące świadczenia w/w usług zawierane byłyby pomiędzy spółką jawną a zarządzanymi spółkami kapitałowymi. Ponieważ członkiem zarządu spółki może być wyłącznie osoba fizyczna - jeden ze wspólników spółki jawnej byłby powołany na stanowisko członka zarządu spółki zarządzanej. Prace związane z doradztwem lub zarządzaniem mogłyby być wykonywane przez wszystkich współwłaścicieli lub pracowników spółki.

Pytanie Wnioskodawcy: - Czy uzyskane w ten sposób przychody wspólników z członkostwa w spółce osobowej świadczącej usługi zarządzania zaliczają się do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej?

Stanowisko Wnioskodawcy: Zdaniem Wnioskodawcy przychody uzyskane w spółce jawnej świadczącej usługi zarządzania można zaliczyć do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy. Na podstawie art. 22 Kodeksu spółek handlowych, spółką jawną jest spółka osobowa, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własna firmą, a nie jest inną spółką handlową. Każdy wspólnik odpowiada za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem solidarnie z pozostałymi wspólnikami oraz ze spółką, z uwzględnieniem art. 31.

Ustawodawca w uregulowaniach zawartych w art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz.176 ze zm.) jako jedno ze źródeł przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym wymienił ,,pozarolniczą działalność gospodarczą".

Zgodnie z art. 5a pkt 6 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przez pozarolniczą działalność gospodarczą należy rozumieć działalność zarobkową: a) wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową, b) polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż, c) polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1,2 i 4-9.

Ponadto stosownie do postanowień art. 5b ust. 2 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niemająca osobowości prawnej przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1 w/w ustawy, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (tj. pozarolniczą działalność gospodarczą).

W świetle art. 8 ust. 1 w/w ustawy przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się,że prawa do udziału w zysku są równe.

W świetle powyższych uregulowań prawnych należy stwierdzić, iż przychody otrzymane przez spółkę jawną z tytułu świadczenia usług doradczych lub zarządzania dla innych podmiotów gospodarczych nie będą efektem czynności wykonywanych samodzielnie przez podatnika lecz stanowić będą również efekt działań pozostałych wspólników spółki jawnej. Podstawą dokonania wypłaty przez odbiorcę usług na rzecz spółki jawnej nie będzie osobiste i samodzielne wykonywanie przez Podatnika usług lecz umowa zawarta pomiędzy spółką jawną a spółką kapitałową.

W związku z tym, prowadzona przez spółkę jawną działalność gospodarcza polegająca na świadczeniu usług doradztwa lub zarządzania na rzecz spółek kapitałowych odpowiada definicji działalności gospodarczej określonej w art. 5a pkt 6 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych a tym samym przychody uzyskane przez osoby fizyczne - wspólników spółki jawnej należy zaliczyć do przychodów z działalności gospodarczej. Przychód z tego źródła każdego ze wspólników winien być określony proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku. Zasadę tę stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat. (art. 8 ust. 2 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

W związku z tym, iż wyrażone we wniosku stanowisko w przedmiotowym stanie faktycznym jest prawidłowe, orzeczono jak w sentencji.

Zgodnie z art. 14a § 2 wyżej wymienionej ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę. Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 wyżej wymienionej ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5 wyżej wymienionego art. 14b.

Pouczenie: Na powyższe postanowienie, zgodnie z art. 236 ustawy Ordynacja podatkowa, służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków - Prądnik w terminie siedmiu dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Zażalenie, zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 ustawy Ordynacja podatkowa powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY