Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Jaki będzie sposób naliczania podatku od odchowu piskląt od pierwszego dnia ich życia ?

sygnatura: I-2/415-18/07

autor: Urząd Skarbowy w Zgierzu

data: 2007-07-30

słowa kluczowe:

Wnioskiem z dnia 18.06.2007r. (uzupełnionym w dniu 17.07.2007r. o własne stanowisko w przedmiotowej sprawie), zwrócił się Pan z zapytaniem dotyczącym sposobu naliczania podatku dochodowego od odchowu piskląt od pierwszego dnia ich życia.

Z opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan działy specjalne produkcji rolnej w postaci kur niosek (produkcja jaj konsumpcyjnych), od której odprowadza Pan podatek dochodowy od osób fizycznych. Pana działalność polega na zakupie odchowanych kur niosek w wieku 16 tygodni przeznaczonych bezpośrednio do produkcji, utrzymywanych w systemie klatkowym. Obecnie poszerzył Pan swoją działalność o odchów kurek niosek, co związane jest z zakupem jednodniowych piskląt i utrzymywaniem ich do 16 tygodnia życia, czyli okresu przedprodukcyjnego przeznaczonych do produkcji na Pana fermie lub sprzedaży.

Pana zdaniem, zgodnie z treścią załącznika do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 września 2006r. w sprawie norm szacunkowych dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej (Dz.U. Nr 181, poz. 1329), podatek dochodowy powinien być naliczony w następujący sposób:

15000 (sztuk kur) x 1,72 (norna szacunkowa).

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zgierzu udziela interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnych.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłami przychodów są między innymi przychody uzyskiwane z prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej. Natomiast art. 24 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zawiera ogólną definicję dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej, zgodnie z którą dochodem jest różnica pomiędzy przychodem z tytułu tych działów a poniesionymi kosztami uzyskania, powiększona o wartość przyrostu stada zwierząt na koniec roku podatkowego w porównaniu ze stanem na początek roku i pomniejszona o wartość ubytków w tym stadzie w ciągu roku podatkowego. Dochód z działów specjalnych produkcji rolnej, jeśli podatnik nie prowadzi ksiąg, ustala się przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu z określonej powierzchni upraw lub jednostki produkcji zwierzęcej, określonych w załączniku 2 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 września 2006r. w sprawie norm szacunkowych dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej (Dz. U. Nr 181, poz. 1329).

Przepisy ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) nakładają, na podatników osiągających dochody z działów specjalnych produkcji rolnej, obowiązek składania w terminie do dnia 30 listopada roku poprzedzającego rok podatkowy, właściwemu Naczelnikowi Urzędu Skarbowego deklarację, według ustalonego wzoru o rozmiarach i rodzajach zamierzonej produkcji w roku następnym. Na podstawie złożonej przez podatnika deklaracji o rodzajach i rozmiarach prowadzonych działów specjalnych właściwy Naczelnik Urzędu Skarbowego ustala w decyzji wysokość zaliczek na podatek dochodowy od dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej. Ustalone decyzją kwoty zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, wpłacane są przez podatnika w ratach miesięcznych w określonych wysokościach każda.

Dla prawidłowego ustalenia podstawy opodatkowania, niezbędne jest nie tylko terminowe i rzetelne składanie deklaracji o rodzajach i rozmiarach zamierzonej produkcji w roku następnym, lecz również zawiadamianie organu podatkowego o zaistniałych zmianach w produkcji. Niejednokrotnie bowiem, już po złożeniu przez podatnika deklaracji - na skutek różnych uwarunkowań - następują zmiany w produkcji i to zarówno dotyczące rozmiarów upraw, chowu i hodowli, jak również rodzajów prowadzonych działów specjalnych. Wszelkie zaistniałe zmiany w rodzajach i rozmiarach prowadzonych działów specjalnych rzutują na wysokość dochodu ustalonego przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu, stanowiącego podstawę do obliczenia zaliczek na podatek dochodowy. Podatnicy, na skutek wprowadzonych zmian w produkcji, składają w urzędzie skarbowym zawiadomienia, które nie wpływają na zmianę decyzji ustalającej wysokość zaliczek na podatek dochodowy. Dopiero po zakończeniu roku podatkowego podatnicy, stosownie do przepisów art. 45 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, są obowiązani do złożenia zeznania rocznego, pamiętając o uwzględnieniu zaistniałych i zgłoszonych w urzędzie skarbowym zmian w produkcji.

Biorąc pod uwagę powołane wyżej przepisy oraz stan faktyczny przedstawiony w Pana wniosku, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zgierzu potwierdza Pana stanowisko w sprawie sposobu naliczenia podatku dochodowego od odchowu piskląt i uznaje je za prawidłowe.

Stosownie do przepisu art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak zastosuje się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5 art. 14b.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY