Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Czy możliwe jest zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów udziału partnera prowizji promocyjnej banku oraz nie uznania jako przychodu kredytobiorcy tejże prowizji?

sygnatura: PD-406/4/07

autor: Urząd Skarbowy w Prudniku

data: 2007-07-27

słowa kluczowe:

P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art.216 par.1 w związku z art.14a par. 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Prudniku po analizie złożonego przez Panów wniosku z dnia 25.05.2007r. w sprawie interpretacji prawa podatkowego co do zakresu i sposobu stosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) stwierdza, że stanowisko Wspólników w sprawie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów udziału partnera - prowizji promocyjnej banku, oraz nie uznania jako przychód kredytobiorcy tejże prowizji jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Zgodnie z art. 14a par.1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz.60 z późn. zm.) stosownie do swojej właściwości Naczelnik Urzędu Skarbowego na pisemny wniosek podatnika , płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W myśl art.14a par.3 i 4 ww. ustawy udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w par. 1, następuje w drodze postanowienia zawierającego ocenę prawną stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa.

Dnia 25.05.2007r. do tut. organu wpłynął wniosek Wspólników w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego odnośnie zaliczania do kosztów uzyskania przychodów udziału partnera zwanego prowizją promocyjną banku.

Drugie zapytanie dotyczy kwestii nie uznania prowizji promocyjnej banku za przychód kredytobiorcy.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, jak również z załączonych do niego dokumentów wynika, że prowadzą Panowie działalność gospodarczą w formie spółki jawnej, opodatkowaną na zasadach ogólnych. Z załączonej do wniosku Umowy o współpracy w zakresie udzielania kredytu ratalnego .... zawartej dnia 31.08.2006r. pomiędzy Bankiem X a Spółką oraz aneksu do w/w umowy z dnia 19.01.2007r. wynika, że strony zawierają porozumienie w sprawie promocyjnych warunków finansowania przez wskazany powyżej bank, sprzedaży ratalnej prowadzonej w jednostkach handlowych Spółki. Punkt 3 aneksu zobowiązuje Spółkę do partycypacji w kosztach finansowania kredytu poprzez ponoszenie opłaty prowizyjnej promocyjnej banku. Wysokość Udziału Partnera ponoszona przez Panów przedsiębiorstwo, zwana prowizją promocyjną banku, określona zostało procentowo i uzależniona od okresu kredytowania.

Przedstawiając własne stanowisko Wspólnicy uważają, że pomimo tego, że umowa kredytowa zostaje zawarta pomiędzy klientem a bankiem to ponoszone przez jednostkę koszty w postaci prowizji promocyjnej banku powinny stanowić koszty uzyskania przychodu, jako bezpośrednio związane z osiąganymi przychodami . Odnośnie punktu drugiego zapytania uważają Panowie, że prowizja ta nie jest przychodem kredytobiorcy, gdyż umowa kredytowa nie stanowi, że jest ona opłacana za klienta, tym samym nie ciąży na Spółce obowiązek sporządzenia informacji PIT-8C.

Ustosunkowując się do powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Prudniku zauważa, że zgodnie z przepisem art.22 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr14 poz.176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art.23. Powyższy przepis zawiera zamknięty katalog wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów. W myśl powołanych przepisów kosztami uzyskania przychodów są koszty zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami , tj. dotyczące całokształtu działalności podatnika i związane z funkcjonowaniem firmy. Prowizja jest opłatą ponoszoną przez Waszą firmę w związku z udzielaniem przez bank kredytu na prowadzenie sprzedaży ratalnej.

Zatem wydatki związane z zapłatą prowizji mogą być powiązane z konkretnym przychodem uzyskanym przez Spółkę bezpośrednio ze sprzedaży ratalnej i niewątpliwie związane są z prowadzona przez Panów działalnością i uzyskiwanymi przychodami.

Odnośnie punktu drugiego zapytania tutejszy organ wyjaśnia, że przepis art.10 ust.1 ustawy z dnia 16 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz.176 ze zm.) wskazuje źródła przychodów z których to uzyskiwane przez podatników przychody podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Punkt 9 tego przepisu wymienia jako podlegające opodatkowaniu inne źródła. Z kolei przepis art.20 powyższej ustawy określa co uznaje się za przychody z innych źródeł, przy czym nie stanowi ona katalogu zamkniętego.

Obowiązek partycypacji Jednostki w kosztach finansowania udzielonego kredytu wynika z punktu 3 aneksu (porozumienia) do Umowy o współpracy w zakresie udzielania kredytu ratalnego ...., który to określa wielkość udziału Partnera czyli Spółki.

Prowizja promocyjna banku jest udziałem Partnera, nie jest wnoszona za kupującego i w rozumieniu art.20 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz.176 ze zm.) nie będzie stanowić również przychodu dla kredytobiorcy.

Wypełniając dyspozycje art.14 a par.1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz.60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Prudniku uznał stanowisko Wspólników zawarte w złożonym wniosku, przedstawionym stanie faktycznym i stanie prawnym obowiązującym w dniu zaistnienia zdarzenia za prawidłowe.

W świetle przepisu art.14b ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja o której mowa w art.14a par.1 jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy lecz nie jest wiążąca dla podatnika.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jej wydania.

Zgodnie z przepisem art. 14a par.4 ustawy- Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które w myśl przepisu art.223 par.1 w związku z art.239 wskazanej powyżej ustawy należy wnieść do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem tut. organu - w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia (art. 236 par.2 pkt 1 powołanej ustawy).

Zażalenie stosownie do przepisu 222 w związku z art. 239 ww. ustawy powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY