Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Udzielenia interpretacji przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. z 2000r., Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w sprawie: zaliczenia prowizji pobranej przez bank do kosztów uzyskania przychodów ze zbycia udziałów w spółce

sygnatura: PDDW/415-22/07

autor: Urząd Skarbowy w Sopocie

data: 2007-07-19

słowa kluczowe:

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jedn. z 2005r., Dz. U. Nr 8, poz. 60 z póź. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 30.04.2007 roku (data wpływu 04.05.07r)

o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie: zaliczenia prowizji pobranej przez bank do kosztów uzyskania przychodów ze zbycia udziałów w spółce posiadającej osobowość prawną

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe

Uzasadnienie

Pismem z dnia 30.04.2007 roku (data wpływu 04.05.07r) Podatnik zwrócił się do tutejszym Organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie dotyczącej interpretacji prawa podatkowego w zakresie: zaliczenia prowizji pobranej przez bank do kosztów uzyskania przychodów:

Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów prowizję banku, za wpływ walut na rachunek?

Zdaniem Podatnika:

Prowizja potrącana przez bank może być uznana jako koszt uzyskania przychodu.

Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego wynika, iż w dniu 14.09.2006r podpisał umowę sprzedaży udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, na rzecz jej głównego udziałowca, którym była firma zagraniczna. Umowa określała: cenę zbycia w walucie obcej w kwocie 25.000,00 EURO oraz termin zapłaty (data uznania rachunku bankowego zbywcy) na 30 dni od daty zawarcia umowy przelewem bankowym.

Zapłata nie wpłynęła jednak w terminie tj. dnia 14.10.06r., lecz 15.11.06r. Ponadto zamiast kwoty 25.000,00 EURO wpłynęła kwota 24.975,00 EURO, od której Bank, z którego Podatnik korzysta pobrał prowizję w kwocie 95,43 PLN, co stanowi równowartość 24,97 EURO. Ostatecznie rachunek Podatnika został uznany kwotą 24.950,03 EURO. Część kwoty została przelana na rachunek tytułem spłaty zaciągniętego przez Podatnika w tym banku kredytu w walucie EURO, natomiast druga część waluty pozostała na jego rachunku bankowym do końca roku 2006r. Prowizja potrącana przez bank, w którym Podatnik prowadzi swój rachunek dotyczyła wyłącznie obsługi wpływu walut z tytułu zbycia udziałów w spółce, a zatem służyła uzyskaniu przychodu z tego tytułu.

Zgodnie z art.9 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. z 2000r., Dz. U. Nr 14, poz. 176 z póź. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się: należne choćby nie zostały faktycznie otrzymane przychody z:

  1. odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych,

Zgodnie z postanowieniami art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich ogłoszonych przez Narodowy Bank Polski z dnia poniesienia kosztu. Jeżeli koszty wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich zarachowania i dniem zapłaty występują różne koszty walut, koszty te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu sprzedaży walut z dnia zapłaty, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał ponoszący koszt, oraz z zastosowania kursu średniego ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski z dnia zarachowania kosztów."

W przedstawionym stanie faktycznym użyte przez ustawodawcę sformułowanie ,,koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodu" należy rozumieć w ten sposób, że za koszty uzyskania przychodu uznawane będą tylko te wydatki, które pozostają z przychodem w związku o charakterze przyczynowo-skutkowym. Według Podatnika prowizja potrącana przez bank dotyczyła wyłącznie obsługi wpływu walut z tytułu zbycia udziałów w spółce, a zatem służyła uzyskaniu przychodu z tego tytułu. Dlatego w tak rozumianych kosztach mieści się prowizja bankowa, w którym Podatnik prowadzi rachunek bankowy.

Biorąc powyższe pod uwagę - postanowiono jak w sentencji.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY