Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Czy przychody z tytułu diet za czas podróży służbowej wykazane w informacji PIT-11 jako przychody z innych źródeł są zwolnione z obowiązku opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

sygnatura: PD-406/3/07

autor: Urząd Skarbowy w Prudniku

data: 2007-07-19

słowa kluczowe:

Tożsamy z

114911

P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art.216 par.1, art.14a par.1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Prudniku po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 17.04.2007 r. (data wpływu 24.04.2007 r.) w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 z późn. zm.) stwierdza, iż stanowisko Pana w kwestii zwolnienia z obowiązku opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych w zeznaniu PIT-37 otrzymanych przychodów z tytułu diet za czas podróży służbowej, a wykazanych w informacji PIT-11 jako przychody z innych źródeł - jest nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Zgodnie z art.14a par.1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W myśl przepisu art. 14a par 3 i 4 ww. ustawy udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w par.1, następuje w drodze postanowienia zawierającego ocenę prawną stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa.

W złożonym w dniu 24.04.2007 r. wniosku zwraca się Pan z zapytaniem czy będą podlegały obowiązkowi opodatkowania w zeznaniu rocznym PIT-37 kwoty wypłaconych diet za czas podróży służbowej, wykazane przez płatnika - pracodawcę w informacji PIT-11 za 2006 rok jako przychody z innych źródeł.

Przedstawiając stan faktyczny wyjaśnia Pan, że w 2006 roku był zatrudniony w firmie, pracodawca oddelegował Pana do pracy w Austrii. Z kolei na początku bieżącego roku płatnik przekazał Panu informację PIT-11, w której to w wierszu 11 w przychodach z innych źródeł wykazano kwotę 19.567,47 zł. bez wskazania pobranej zaliczki na poczet podatku dochodowego od osób fizycznych.

Do przesłanego przez pracodawcę druku PIT-11 dołączona była informacja, z treści której Pana zdaniem wynika, że kwota wykazana w innych źródłach korzysta ze zwolnienia przedmiotowego na podstawie art.21 ust.1 pkt 16a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - informację wraz z PIT-11 załączył Pan do wniosku.

Wyrażając własne stanowisko w sprawie stwierdza Pan że skoro zakład pracy podał taką informację to wykazanie ww. kwoty w zeznaniu rocznym PIT-37 jest zbędne.

Po analizie zgromadzonych w sprawie dowodów Naczelnik Urzędu Skarbowego w Prudniku wyjaśnia że nie podziela Pana stanowiska.

Zamknięty katalog przychodów wolnych od podatku dochodowego zawiera art. 21 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 z późn. zm.).

Zgodnie z przepisem art. 21 ust.1 pkt 16a ustawy o podatku dochodowym wolne od podatku dochodowego są diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub w przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju, z zastrzeżeniem ust. 13.

Wskazanymi powyżej przepisami, wydanymi przez ministra właściwego do spraw pracy jest Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz. U. Nr 236, poz.1991 z późn. zm.).

Załącznik do tego rozporządzenia w wierszu 10 wskazuje, że wysokość diety za dobę podróży służbowej do Austrii wynosi 45 EURO.

Tym samym zgodnie z przepisem art.21 ust.1 pkt 16a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych równowartość wypłaconych diet do tej wysokości (45 EURO) będzie wolna od podatku dochodowego. Nadwyżka wypłaconych diet ponad tę kwotę będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Dołączona informacja zawiera tekst, że w innych źródłach przychodu wykazano wypłacone diety za czas podróży służbowej pracownika po uwzględnieniu przysługującego zwolnienia przedmiotowego - art.21 ust. 1 pkt 16a Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z powyższym zapisem dochód wykazany w informacji PIT-11 podlega opodatkowaniu i powinien być ujęty w zeznaniu podatkowym.

Wobec powyższego powinien Pan złożyć korektę zeznania podatkowego i wykazać dochody ujęte w informacji PIT-11.

Jednocześnie tut. organ informuje, że powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Przy tym należy także podkreślić, że zgodnie z przepisem art.14b par.1 i 2 ustawy - Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji i trybie określonym w par.5 wskazanego powyżej przepisu.

Zgodnie z przepisem art.14a par.4 ustawy - Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które w myśl przepisu art. 223 par.1 w związku z art. 239 wskazanej powyżej ustawy należy wnieść do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem tut. organu - w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia (art.236 par.2 pkt 1 powołanej ustawy).

Zażalenie stosownie do przepisu art.222 w związku z art.239 ww. ustawy powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Referencje

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY