Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

- czy dla osoby prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą w spółce przychody z działalności wykonywanej osobiście na podstawie umowy zlecenia będą zaliczane do przychodów z działalności gospodarczej,- czy z tytułu umowy-zlecenia płatnik pobierze zaliczki na podatek dochodowy zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czy rozliczenia powinien dokonać sam podatnik,- czy przez osiągnięcie przychodu z tytułu umowy zlecenia podatnik straci możliwość korzystania z opodatkowania liniowego w wysokości 19 % (art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

sygnatura: P2/415-25/07

autor: Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie

data: 2007-07-18

słowa kluczowe:

P o s t a n o w i e n i e

Na podstawie art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 4 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz 1590 ) w związku z wnioskiem Pani z dnia 02.05.2007 r. (wpływ 07.05.2007 r.) uzupełnionym w dniu 24.05.2007 r. oraz telefonicznie w dniu 16.07.2007 r. - Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie udziela pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego i postanawia uznać Pani stanowisko zawarte we wniosku w zakresie podatku dochodowego za nieprawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 07.05.2007 r. wpłynął wniosek Pani (uzupełniony w dniu 24.05.2007 r. oraz telefonicznie w dniu 16.07.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym przedstawiła Pani następujący stan faktyczny:

Prowadzi Pani pozarolniczą działalność gospodarczą na zasadach ogólnych - w zakresie wolnego zawodu - radcy prawnego - Kancelarię Radców Prawnych w formie spółki cywilnej.

W zakresie podatku dochodowego rozlicza się Pani podatkiem liniowym - zgodnie ze złożonym oświadczeniem o wyborze sposobu opodatkowania.

Od 15.05.2007 r. uzyskuje Pani przychody z działalności wykonywanej osobiście na podstawie umowy cywilnoprawnej zawartej wyłącznie między Panią (a nie Kancelarią Radców Prawnych) a samorządową jednostką budżetową.

Z uwagi na powyższe zwróciła się Pani do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie z pytaniami : - czy dla osoby prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą w spółce przychody z działalności wykonywanej osobiście na podstawie umowy zlecenia będą zaliczane do przychodów z działalności gospodarczej, - czy z tytułu umowy-zlecenia płatnik pobierze zaliczki na podatek dochodowy zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czy rozliczenia powinien dokonać sam podatnik, - czy przez osiągnięcie przychodu z tytułu umowy zlecenia podatnik straci możliwość korzystania z opodatkowania liniowego w wysokości 19 % (art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

W Pani ocenie przychody z umowy zlecenia należy zakwalifikować do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej z uwagi na fakt, że powyższe czynności zlecone wchodzą w zakres prowadzonej przez Panią w formie spółki cywilnej działalności gospodarczej. W związku z powyższym płatnik nie będzie zobowiązany do poboru zaliczek na podatek dochodowy od wypłacanych Pani należności za świadczone usługi.

Natomiast dokonanie przez podatnika wyboru formy opodatkowania na podstawie art. 9a ustawy dotyczy wszystkich form prowadzenia działalności, do których mają zastosowanie przepisy ustawy, w tym przypadku odnosiłoby się to też do przychodów z umowy zlecenia.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w następujący sposób:

Zgodnie z art. 13 pkt 8 lit.a ustawy z dnia 26 lipca1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz .U. z 2000 r. Nr. 14, poz.176 ze zm.) za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust.1 pkt 2, uważa się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. przychodów z tytułu osobiście wykonywanej działalności na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze.

Podstawowym kryterium pozwalającym na odróżnienie działalności wykonywanej osobiście (art. 10 ust.1 pkt 2 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) od pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 10 ust.1 pkt 3 powyższej ustawy) będzie występowanie zewnętrznych znamion działalności gospodarczej, w szczególności takich jak:

- rejestracja podatnika jako podmiotu gospodarczego (przedsiębiorcy), faktyczne wykonywanie działalności w celach zarobkowych, zawodowo we własnym imieniu i na własny rachunek, zorganizowany i ciągły (powtarzalny i stały) charakter działalności.

Natomiast działalność wykonywana osobiście nie musi spełniać powyższych kryteriów, a zwłaszcza ciągłości (powtarzalności i stałości) oraz określonego stopnia zorganizowania.

Odnosząc powyższe uregulowania do przedstawionego stanu faktycznego wskazać należy, że przychody, które Pani (nie spółka) jako zleceniobiorca - tj. osoba fizyczna nie prowadząca indywidualnej działalności gospodarczej osiąga stanowią przychody z działalności wykonywanej osobiście, których nie można zaliczyć do przychodów z działalności gospodarczej.

Uzyskany z tego tytułu przychód stanowi odrębne od działalności gospodarczej źródło przychodów. Jest nim działalność wykonywana osobiście w rozumieniu art. 13 pkt 8 ustawy. Przychodów kwalifikowanych dla celów podatkowych do źródła przychodów jakim jest działalność wykonywana osobiście w rozumieniu art. 10 ust.1 pkt 2 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie należy łączyć z przychodami z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Natomiast zgodnie z dyspozycją art. 41 ust.1 powyższej ustawy osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności osobom fizycznym mającym w Polsce miejsce zamieszkania, z tytułu działalności określonej m.in. w art. 13 pkt 8 ustawy, są obowiązane jako płatnicy pobierać zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19 % należności pomniejszonej o: - koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 ustawy oraz - składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenia emerytalne i rentowe - oraz na ubezpieczenia chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy.

Dochody uzyskane z tytułu umów zleceń (art. 13 pkt 8 ustawy) nie podlegają dyspozycji przepisów art. 30c ustawy, gdyż zgodnie z w/w przepisem art. 30c - podatek w wysokości 19% podstawy obliczenia podatku ma zastosowanie jedynie do dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa a art. 9a ust.2 lub ust.7, z zastrzeżeniem art. 29, 30, 30 d i art .44 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zatem, uzyskanie dochodów z umów zleceń nie spowoduje utraty możliwości korzystania z opodatkowania liniowego w wysokości 19 %, gdyż powyższe nie stanowi przesłanki (określonej w art. 9a ust. 3 ustawy) powodującej utratę prawa do opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jednostka samorządowa, która będzie wypłacać Pani należności z tytułu świadczonych usług na podstawie umowy zlecenia obowiązana jest jako płatnik pobierać przy tej wypłacie zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych (zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy).

Biorąc pod uwagę powyższe stanowisko Pani zaprezentowane we wniosku jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY