Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Jak prawidłowo rozliczyć zryczałtowany podatek dochodowy z tytułu zwrotu składek ZUS ?

sygnatura: 1419/UDD-415/70/07/MP

autor: Urząd Skarbowy w Płocku

data: 2007-07-16

słowa kluczowe:

P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a § 1-4 w związku z art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami)postanawia wydać pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych, oceniając stanowisko Wnioskodawcy w zakresie zwróconych składek ZUS, przedstawione we wniosku z dnia 31.05.2007r. (wpływ do Urzędu 04.06.2007r.), uzupełnionym w dniu 25.06.2007r., o udzielenie interpretacji jako nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Stan faktyczny przedstawiony przez WnioskodawcęW okresie od października 2004r. do sierpnia 2006r. Podatnik opłacał z prowadzonej działalności składki ZUS w pełnej wysokości jako osoba prowadząca działalność gospodarczą, a nie jako rolnik składki KRUS. W wyniku przywrócenia do ubezpieczenia rolników i złożenia korekt deklaracji w ZUS za okres od października 2004r. do sierpnia 2006r., składki zostały zwrócone przez ZUS na konto bankowe Podatnika w dniu 29 stycznia 2007 roku.

Przedmiot interpretacjiPodatnik zwrócił się z wnioskiem o interpretację przepisów prawa podatkowego, jak ma prawidłowo rozliczyć zryczałtowany podatek dochodowy z tytułu zwrotu składek ZUS ?

Stanowisko WnioskodawcyJako własne stanowisko Podatnik przedstawia pogląd, że składki ZUS opłacał zgodnie z obowiązującymi przepisami i wobec tego powinien naliczyć zryczałtowany podatek dochodowy od zwróconych składek ZUS z dniem otrzymania ich zwrotu na rachunek bankowy tj. w miesiącu styczniu 2007r.

Ocena prawna stanowiska WnioskodawcyW związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 13 marca 2006r., sygn. akt P 8/05 (Dz. U. Nr 46, poz. 335) rolnicy-przedsiębiorcy, którzy na podstawie art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 2 kwietnia 2004r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 91, poz. 873) zostali wyłączeni z ubezpieczenia z dniem 1 października 2004r., z uwagi na formę opodatkowania pozarolniczej działalności gospodarczej a którym przywrócono prawo do ubezpieczenia i którzy złożyli w oddziałach terenowych ZUS korekty deklaracji rozliczeniowych związanych z ubezpieczeniem emerytalnym, rentowym, chorobowym oraz wypadkowym - stosownie do art. 81 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) winni złożyć skorygowane deklaracje (zeznania) podatkowe za poprzednie okresy wraz z pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty.

W terminie złożenia skorygowanych deklaracji podatnicy ci obowiązani są również wpłacić, na rachunek właściwego urzędu skarbowego, kwotę podatku wynikającą z dokonanych rozliczeń wraz z odsetkami.A zatem w świetle powyższych wyjaśnień, winien Pan rozliczyć zwrócone składki ZUS w zeznaniach rocznych za lata 2004-2006, dokonując ich korekty wraz z pisemnym uzasadnieniem przyczyn tej korekty. W terminie złożenia skorygowanych zeznań PIT-28 za powyższe lata, obowiązany jest Pan również wpłacić, na rachunek tutejszego Urzędu Skarbowego, kwotę podatku wynikającą z dokonanych rozliczeń wraz z odsetkami. Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

Interpretacja niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanych przez niego zdarzeń. Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY