Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Czy ryczałty za nocleg i dojazdy przedsiębiorcy mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów?

sygnatura: DF-415/52a/07

autor: Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto

data: 2007-07-10

słowa kluczowe:

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Stare Miasto działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu Pana wniosku złożonego dnia 31 maja 2007 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko Podatnika dotyczące możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów ryczałtu za nocleg i dojazdy przedsiębiorcy nie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego w piśmie opisu stanu faktycznego wynika, iż podatnik prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i rozlicza się podatkiem liniowym 19%. Przedmiotem działalności podatnika są usługi w zakresie oprogramowania. Podróż zagraniczna związana jest z wykonywaniem przez niego pracy (usług) za granicą na rzecz podmiotu zagranicznego, pozostaje w związku z tą działalnością i ma na celu osiągnięcie przychodu. Podatnik sam pokrywa wydatki związane z pobytem za granicą.

Stanowisko Podatnika: Podatnik uważa, że stosownie do treści art. 23 ust. 1 pkt 52 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustalone diety, ryczałty za nocleg i dojazdy z tytułu wyjazdów dokonywanych przez prowadzącego działalność gospodarczą, do wysokości określonej rozporządzeniami Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju stanowią koszty uzyskania przychodów osób prowadzących działalność gospodarczą.

Ocena prawna stanowiska Podatnika:

Zgodnie z przepisami art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Aby dany wydatek mógł być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów to między jego poniesieniem a osiągniętym przychodem lub zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów musi zachodzić bezpośredni związek przyczynowo-skutkowy. Ciężar udowodnienia istnienia tego związku spoczywa na podatniku jako na osobie wywodzącej z tego związku skutki prawne w postaci obniżenia podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym. Ponadto wydatki te nie mogą być wymienione w art. 23 ustawy jako nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów. W myśl przepisów art. 23 ust. 1 pkt 52 cyt. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wartości diet z tytułu podróży służbowych osób prowadzących działalność gospodarczą i osób z nimi współpracujących- w części przekraczającej wysokość diet przysługujących pracownikom, określoną w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra. Możliwość zaliczania do koszów uzyskania przychodów ryczałtów z tytułu wydatków ponoszonych przez przedsiębiorcę odbywającego podróż służbową jest więc ograniczona tylko do diet.

Z powołanych przepisów prawa podatkowego wynika, że osoby prowadzące działalność gospodarczą z tytułu podróży służbowej mogą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, w formie ryczałtu, wyłącznie diety. Nie można zatem zaliczyć do koszów uzyskania przychodów ryczałtów za noclegi i dojazdy. Wydatki na noclegi i dojazdy mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów pod warunkiem ich prawidłowego udokumentowania, w sposób określony przez przepisy dotyczące prowadzenia ksiąg podatkowych.

W związku z powyższym stanowisko podatnika dotyczące możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów ryczałtu za nocleg i dojazdy przedsiębiorcy nie jest prawidłowe.

Powyższa interpretacja:

- zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę,

- stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona w trybie określonym w § 5,

Pouczenie:

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków - Stare Miasto w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY