Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Czy do ustalenia dochodu na dzień likwidacji powinien Pan zastosować wskaźnik procentowy:1.wynikający z udziału dochodu w przychodach w okresie trzech miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym nastąpiła likwidacja2.czy wskaźnik procentowy udziału dochodu w przychodach za rok podatkowy 2006?

sygnatura: RO-XV/415/PDOF-269/215/JS/07

autor: Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku

data: 2007-07-03

słowa kluczowe:

W 2006r. prowadził Pan działalność od 01.10.2006r., przez trzy miesiące, tj. październik, listopad i grudzień. Planuje Pan zlikwidować działalność gospodarczą z dniem 01.10.2007r. W miesiącach poprzedzających miesiąc likwidacji, tj. w lipcu, sierpniu i wrześniu nie przewiduje Pan dochodów, ewentualnie mogą one wystąpić we wrześniu. Uczy Pan języka angielskiego i od połowy czerwca uczniowie mają wakacje.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 25.05.2007r., stwierdza, iż w celu ustalenia dochodu z remanentu likwidacyjnego podatnik powinien zastosować wskaźnik udziału dochodu w przychodach uzyskanych w roku podatkowym poprzedzającym rok, w którym nastąpiła likwidacja działalności gospodarczej, pod warunkiem, że dochód nie wystąpił w okresie ostatnich trzech miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym ta likwidacja nastąpiła.

Stosownie do art. 24 ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w razie zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o likwidacji działalności gospodarczej dochód ustala się przy zastosowaniu do wartości ustalonej według cen zakupu pozostałych na dzień likwidacji towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów i wyrobów gotowych, braków i odpadków oraz rzeczowych składników majątku związanego z wykonywaną działalnością, nie będących środkami trwałymi - takiego wskaźnika procentowego, jaki wynika z udziału dochodu w przychodach w okresie ostatnich trzech miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym nastąpiła likwidacja działalności, a jeżeli w tym okresie dochód nie wystąpił - w roku podatkowym poprzedzającym rok, w którym nastąpiła likwidacja. Nie ustala się dochodu na dzień likwidacji, jeżeli:1) w wyniku zmiany formy prawnej lub połączenia przedsiębiorstw składniki majątku objęte remanentem zostały wniesione w formie wkładu lub aportu do nowo powstałego lub istniejącego przedsiębiorcy, 2) nastąpiła całkowita lub częściowa zmiana branży, 3) osoba fizyczna wniosła w formie wkładu lub aportu do spółki cywilnej albo spółki handlowej składniki majątku objęte remanentem, 4) nastąpiło przekształcenie spółki cywilnej w spółkę handlową lub osobowej spółki handlowej w inną osobową spółkę handlową albo w kapitałową spółkę handlową.

Natomiast w myśl art. 44 ust. 4 w/w ustawy podatek od dochodu, o którym mowa w art. 24 ust. 3, ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10 % tego dochodu. Podatek jest płatny w terminie płatności zaliczki za ostatni miesiąc prowadzenia działalności, a w przypadku podatników, którzy wybrali kwartalny sposób wpłacania zaliczek - w terminie płatności zaliczki za ostatni kwartał prowadzenia działalności. W tym przypadku podatnik jest obowiązany w terminie płatności tego podatku złożyć w urzędzie skarbowym spis pozostałych na dzień likwidacji towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków oraz rzeczowych składników majątku związanego z wykonywaną działalnością, w tym także dzieł sztuki, eksponatów muzealnych i aparatury audiowizualnej, niebędących środkami trwałymi, wycenionych według cen zakupu, jeżeli wydatki na ich nabycie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

W przedstawionym stanie faktycznym planuje Pan likwidację działalności gospodarczej z dniem 01.10.2007r. Nie spodziewa się Pan uzyskania dochodów w okresie trzech miesięcy poprzedzających listopad 2007r., aczkolwiek nie ma Pan pewności, czy nie uzyska dochodu we wrześniu. Natomiast w 2006r. uzyskiwał Pan dochód. Zatem biorąc pod uwagę cyt. wyżej przepis, w celu ustalenia dochodu z remanentu likwidacyjnego powinien Pan zastosować wskaźnik udziału dochodu w przychodach uzyskanych w roku podatkowym 2006, o ile rzeczywiście nie osiągnie Pan żadnego dochodu w lipcu, sierpniu bądź wrześniu 2007r. Jeżeli zaś uzyska Pan jakikolwiek dochód chociażby w jednym z trzech w/w miesięcy, winien Pan przyjąć wskaźnik jego udziału w przychodzie.

Wskaźnik ten stosuje Pan do wartości ustalonej według cen zakupu pozostałych na dzień likwidacji towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów i wyrobów gotowych, braków i odpadków oraz rzeczowych składników majątku związanego z wykonywaną działalnością, nie będących środkami trwałymi, a następnie od tak wyliczonej kwoty oblicza podatek wg stawki 10%. Ponadto należy zaznaczyć, iż opodatkowanie dochodu z remanentu likwidacyjnego, dokonane na powyższych zasadach, nie zwalnia Pana z obowiązku opodatkowania pozostałych dochodów osiągniętych w całym roku podatkowym 2007.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY