Money.plFirmaAkty prawneInterpretacje podatkowe

postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Czy podlega opodatkowaniu sprzedaż lokalu mieszalnego jeżeli część udziału w nieruchomości związanego z tym lokalem została nabyta w 2002 roku w drodze zamiany?

sygnatura: DF-415/40a/07

autor: Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto

data: 2007-06-29

słowa kluczowe:

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Stare Miasto działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu Pana wniosku złożonego dnia 27 kwietnia 2007 r., w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko Podatnika dotyczące sposobu opodatkowania przychodu z odpłatnego zbycia części nieruchomości, nabytej w drodze zamiany w 2002 roku, jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego w piśmie opisu stanu faktycznego wynika, iż podatnik w drodze otrzymanych spadków w latach 1990 oraz 1992 stał się właścicielem nieruchomości mieszkalnej w udziale wynoszącym 970/23040. Następnie zamieniając bezgotówkowo inną otrzymaną również w spadku w tych samych latach nieruchomość w 2002 roku, na mocy aktu notarialnego, podatnik stał się właścicielem kolejnej części nieruchomości w udziale odpowiadającym 948/23040. Oznacza to, że podatnik posiadał udział w nieruchomości w wysokości 1918/23040. W 2003 roku na mocy aktu notarialnego wszyscy właściciele nieruchomości ustanowili odrębną własność lokali, innymi słowy, przypisano konkretne lokale mieszkalne tej nieruchomości do poszczególnych udziałowców. Część pierwsza udziałów nabyta w drodze spadku w latach 1990 i 1992 stanowi 970/1918 udziałów podatnika, a część druga pochodząca z zamiany stanowi 948/1918 udziałów podatnika.

W związku z powyższym podatnik zadał pytanie: Czy fakt nabycia udziałów własności w kamienicy w drodze zamiany w 2002 roku powoduje, że okres pięciu lat liczy się od tego dnia a nie od dnia w którym została nabyta w drodze spadku wcześniej zamieniana nieruchomość?.

Stanowisko Podatnika : Podatnik uważa, że zamiana traktowana jest jak nabycie nieruchomości dla celu obliczenia okresu pięciu lat, o którym jest mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy i sprzedając w roku 2007 wydzielony lokal w tej nieruchomości od tej części wartości lokalu tj. 948/1918 należy zapłacić 10% podatek zryczałtowany lub złożyć oświadczenie o którym mowa w art. 28 ust. 2 ustawy z późniejszymi konsekwencjami złożenia takiego oświadczenia.

Ocena prawna stanowiska Podatnika: Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217 poz. 1588) do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r. W myśl przepisów art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) cyt. ustawy źródłem przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie. Stosownie zaś do przepisów art. 28 ust. 2 cyt. ustawy, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007r., podatek od przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika. Powyższa zasada nie ma zastosowania do podatników dokonujących sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), którzy w terminie 14 dni od dnia dokonania tej sprzedaży złożą oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczą na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e).

Z opisu stanu faktycznego wynika, że udziały w nieruchomości zostały przez podatnika nabyte przed dniem 1 stycznia 2007 r. Do odpłatnego zbycia tych udziałów będą więc miały zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r. Opodatkowaniu podlegać będzie część przychodu z odpłatnego zbycia należącego do podatnika lokalu mieszkalnego odpowiadającego udziałowi nabytemu w drodze zamiany w 2002 roku. Podatek dochodowy od przychodu z tej sprzedaży wynosi 10% i jest płatny w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia, zgodnie z cyt. wyżej art. 28 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, chyba, że podatnik w terminie 14 dni od daty sprzedaży złoży oświadczenie, o którym mowa w art. 28 ust. 2a

W związku z powyższym stanowisko podatnika dotyczące sposobu opodatkowania przychodu z odpłatnego zbycia części nieruchomości, nabytej w drodze zamiany w 2002 roku, jest prawidłowe.

Powyższa interpretacja : - zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę,- stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona w trybie określonym w § 5.

Pouczenie: Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków - Stare Miasto w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

WYSZUKIWARKA

NAJPOPULARNIEJSZE PROBLEMY