Na skróty
Money.plFirmaGrupa pl.soc.prawo

Re: Prezenty?

poprzedni wątek | następny wątek pl.soc.prawo.podatki
2006-01-10 20:52 Re: Prezenty? Hikikomori San


cef wrote:
>

> Art 7.2 pkt 2) ustawy nie ma tu czasem zastosowania?

No ja nie wiem, czy ma ;] Jakbym wiedzial (wszystko) to bym sie (o nic)
nie pytal. I ktorej ustawy? Bo do mnie prosze jak do cielecia. Ja proste
rzeczy robie, i jak sprzedaje (dostarczam towar, swaidcze usluge) to po
prostu wystawiam za to fakture, i wtedy wiem kto co placi i dlaczego.
Wspomniany artykul (Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów
i uslug) zas calkowicie mi nie wyjasnia co zrobic, jak kupuje prezent i
__daje go__ w prezencie. Tym bardziej, ze "3. Przepisu ust. 2 nie
stosuje sie; do przekazywanych drukowanych materialów reklamowych i
informacyjnych, prezentów o malej wartosci i próbek." Wiec? Co zrobic?

--
Troche krytyki o rodzimej SF/F ................. http://tiny.pl/xdp4
Grzedowicz, Grzedowicz, Grzedowicz :) .......... http://tiny.pl/xdp8
________________________________________________________________ ____
SCI-FI, HORROR, FANTASY --> http://fantastyka.com.pl/forum/index.php
2006-01-10 21:00 Re: Prezenty? Hikikomori San


Mieczysław wrote:

> Z twoich wypowiedzi wynika, że musisz jeszcze sporo poczytać przepisów :

Nie chce sporo czytac ;] Chce prostej odpowiedzi na proste pytanie. Jak
dac ptrezent klientowi. Prezent drobny. Tak do 100 zlotych wlasnie. 100
zlotych brutto. I nie wazne, czy to bedzie bukiet kwiatow, koszyk z
winem, flaszka czegos czy jakis tani soft komputerowy. :)

> - o kosztach reprezentacji i reklamy
> - o VAT o tych kosztów
> - o PDoOF od otrzymanych reklamówek i prezentów

Wyszlo mi na to, ze nagrody do 760 pln nie sa opodatkowane (tj.
obdarowany nie musi placic). A drobne prezenty - czyli dostawa darmowych
uslug i towarow) do 100 zlotych.

Wyszlo mi, ze dla prezentow ponizej 5 zlotych nie musze ewidencjonowac
kto co dostal, a do 100 zlotych musi byc ewidencja - i moze wlasnie o ta
ewidencje co kto kiedy dostal mi chodzi? Co? No to teraz - gdzie szukac
wzoru takiej ewidencji? Bede sobie wpisywal, klient AAA dostal w tym a
tym miesiacu paczke cukierkow o wartosci...

--
Troche krytyki o rodzimej SF/F ................. http://tiny.pl/xdp4
Grzedowicz, Grzedowicz, Grzedowicz :) .......... http://tiny.pl/xdp8
________________________________________________________________ ____
SCI-FI, HORROR, FANTASY --> http://fantastyka.com.pl/forum/index.php
2006-01-10 21:05 Re: Prezenty? cef
Hikikomori San wrote:
> cef wrote:
>>
>
>> Art 7.2 pkt 2) ustawy nie ma tu czasem zastosowania?
>
> No ja nie wiem, czy ma ;] Jakbym wiedzial (wszystko) to bym sie (o
> nic) nie pytal. I ktorej ustawy? Bo do mnie prosze jak do cielecia.
> Ja proste rzeczy robie, i jak sprzedaje (dostarczam towar, swaidcze
> usluge) to po prostu wystawiam za to fakture, i wtedy wiem kto co
> placi i dlaczego.

To może na początku nie rób innych rzeczy.
Nie korzystaj z reklamy limitowanej,
nie obdarowuj nikogo przedmiotami
zakupionymi w ramach DG,
a w międzyczasie czytaj ustawę.



Wspomniany artykul (Ustawa z dnia 11 marca 2004 r.
> o podatku od towarów i uslug) zas calkowicie mi nie wyjasnia co
> zrobic, jak kupuje prezent i __daje go__ w prezencie.

A ja widzę. Kupuję - odliczam VAT i daje to komuś i co czytam:

Art. 7.2. Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1,
(czyli normalna sprzedaż) rozumie się również przekazanie
przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa
na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem,
w szczególności:
2) wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia,
w szczególności darowizny
- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia
kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego
od tych czynności, w całości lub w części.


Tym bardziej,
> ze "3. Przepisu ust. 2 nie stosuje sie; do przekazywanych drukowanych
> materialów reklamowych i informacyjnych, prezentów o malej wartosci i
> próbek." Wiec? Co zrobic?


Przeczytać te wszystkie artykuły, które ustawa przywołuje w
następnym ustępie, którego juz nie chciało Ci się chyba
przeczytać, bo zawierał
odwołanie do innej ustawy
i możesz chyba bez naliczania VAT podarować tyle ile można,
o ile prowadzisz ewidencje tych osób. A jak nie, to od całości.

Ja jak będę chciał coś komuś podarować,
to sobie dopiero przeczytam :-)
2006-01-10 21:11 Re: Prezenty? cef
Hikikomori San wrote:
> Mieczysław wrote:
>
>> Z twoich wypowiedzi wynika, że musisz jeszcze sporo poczytać
>> przepisów :
>
> Nie chce sporo czytac ;] Chce prostej odpowiedzi na proste pytanie.

To idź do doradcy. Zapłać i masz odpowiedź.
Ale ile się będziesz musiał naczytać, żeby się upewnić,
że Cię nie wpuscił w kanał ;-))

> Wyszlo mi na to, ze
> Wyszlo mi, ze dla prezentow ponizej 5 zlotych nie musze ewidencjonowac
> kto co dostal, a do 100 zlotych musi byc ewidencja -

Widzisz jakie to proste :-)
Ewidencja pozwalająca na ustalenie tożsamości
i nic ponadto. Sprawdź czy nie było jakiegoś
rozporządzenia MF, w sprawie wzoru takiej ewidencji,
bo może jest unormowana i trzeba ją uzupełnić
np o nr PESEL albo inne dane np 90/60/90
2006-01-10 21:46 Re: Prezenty? Hikikomori San


cef wrote:

> To idź do doradcy. Zapłać i masz odpowiedź.
> Ale ile się będziesz musiał naczytać, żeby się upewnić,
> że Cię nie wpuscił w kanał ;-))

Dlatego tez wybieram usenet ;]

> > Wyszlo mi na to, ze
> > Wyszlo mi, ze dla prezentow ponizej 5 zlotych nie musze ewidencjonowac
> > kto co dostal, a do 100 zlotych musi byc ewidencja -
>
> Widzisz jakie to proste :-)

Taa

> Ewidencja pozwalająca na ustalenie tożsamości
> i nic ponadto. Sprawdź czy nie było jakiegoś
> rozporządzenia MF, w sprawie wzoru takiej ewidencji,
> bo może jest unormowana

No wlasnie, jak sie zabrac do szukania. Bo ja wiem, ze jak nie znajde to
wcale nie musi oznaczac ze takiej nie ma, tylko, ze zle szukalem...

--
Troche krytyki o rodzimej SF/F ................. http://tiny.pl/xdp4
Grzedowicz, Grzedowicz, Grzedowicz :) .......... http://tiny.pl/xdp8
________________________________________________________________ ____
SCI-FI, HORROR, FANTASY --> http://fantastyka.com.pl/forum/index.php
2006-01-10 21:50 Re: Prezenty? Hikikomori San


cef wrote:
>

> > Wyszlo mi na to, ze
> > Wyszlo mi, ze dla prezentow ponizej 5 zlotych nie musze ewidencjonowac
> > kto co dostal, a do 100 zlotych musi byc ewidencja -
>
> Widzisz jakie to proste :-)

Taaa, wlasnie widze, co strona to inaczej ;]
http://www.mf.gov.pl/dokument.php?dzial=114&id=35487


--
Troche krytyki o rodzimej SF/F ................. http://tiny.pl/xdp4
Grzedowicz, Grzedowicz, Grzedowicz :) .......... http://tiny.pl/xdp8
________________________________________________________________ ____
SCI-FI, HORROR, FANTASY --> http://fantastyka.com.pl/forum/index.php
2006-01-10 22:35 Re: Prezenty? Hikikomori San


cef wrote:
>

> Widzisz jakie to proste :-)
> Ewidencja pozwalająca na ustalenie tożsamości
> i nic ponadto. Sprawdź czy nie było jakiegoś
> rozporządzenia MF, w sprawie wzoru takiej ewidencji,

Dobra, wróć, nie w ta strone.

To JA daje prezent, a nie otrzymuje.
Wiec to o d..e rozbic w tym miejscu ta ewidencje.


--
Troche krytyki o rodzimej SF/F ................. http://tiny.pl/xdp4
Grzedowicz, Grzedowicz, Grzedowicz :) .......... http://tiny.pl/xdp8
________________________________________________________________ ____
SCI-FI, HORROR, FANTASY --> http://fantastyka.com.pl/forum/index.php
2006-01-10 23:07 Re: Prezenty? cef
Hikikomori San wrote:
>> Widzisz jakie to proste :-)
>> Ewidencja pozwalająca na ustalenie tożsamości
>> i nic ponadto. Sprawdź czy nie było jakiegoś
>> rozporządzenia MF, w sprawie wzoru takiej ewidencji,
>
> Dobra, wróć, nie w ta strone.
>
> To JA daje prezent, a nie otrzymuje.
> Wiec to o d..e rozbic w tym miejscu ta ewidencje.


Przez prezenty o małej wartości...
rozumie się przekazywane przez PODATNIKA jednej osobie towary
o łącznej wartości ...jeżeli PODATNIK prowadzi ewidencję
pozwalającą na ustalenie tożsamości tych osób;

TY dajesz i TY ewidencjonujesz pojedyncze osoby,
którym dajesz
2006-01-10 23:55 Re: Prezenty? Hikikomori San


Mieczysław wrote:


> Z twoich wypowiedzi wynika, że musisz jeszcze sporo poczytać przepisów :
> - o kosztach reprezentacji i reklamy

Z tego co pamietam (ha, kiedys czytalem) to sa limity kwot, ktore mozna
przeznaczyc na reprezentacje i reklame. No i wszystko jest tu cycus (an
tyle na ile potrzebuje).

Tylko ja mam kolejny problem. Otoz czasem zakupuje jakies gry
komputerowe, celem odsprzedazy lub tez sprowadzam jakas gre na zyczenie.
Niektore mi zostaja, bo np. musialbym je sprzedac 3 x taniej niz
kupilem.

I oto chce je przeznaczyc na prezent. Moge? Ot tak?


--
Troche krytyki o rodzimej SF/F ................. http://tiny.pl/xdp4
Grzedowicz, Grzedowicz, Grzedowicz :) .......... http://tiny.pl/xdp8
________________________________________________________________ ____
SCI-FI, HORROR, FANTASY --> http://fantastyka.com.pl/forum/index.php
2006-01-11 10:15 Re: Prezenty? Hikikomori San


cef wrote:
>
> Hikikomori San wrote:
> > cef wrote:
> >>
> >
> >> Art 7.2 pkt 2) ustawy nie ma tu czasem zastosowania?
> >
> > No ja nie wiem, czy ma ;] Jakbym wiedzial (wszystko) to bym sie (o
> > nic) nie pytal. I ktorej ustawy? Bo do mnie prosze jak do cielecia.
> > Ja proste rzeczy robie, i jak sprzedaje (dostarczam towar, swaidcze
> > usluge) to po prostu wystawiam za to fakture, i wtedy wiem kto co
> > placi i dlaczego.
>
> To może na początku nie rób innych rzeczy.

Nie robie. Dlatego "badam temat".



--
Troche krytyki o rodzimej SF/F ................. http://tiny.pl/xdp4
Grzedowicz, Grzedowicz, Grzedowicz :) .......... http://tiny.pl/xdp8
________________________________________________________________ ____
SCI-FI, HORROR, FANTASY --> http://fantastyka.com.pl/forum/index.php

1 2 3

Podobne dyskusje

Tytuł Autor Data

[pyt] prezenty ślubne - podatek

Wojt 2006-07-17 22:36