Na skróty
Money.plFirmaGrupa pl.soc.prawo

Spadek,zachowek, darowizna mieszkania, podział

poprzedni wątek | następny wątek pl.soc.prawo
2007-06-07 18:27 Spadek,zachowek, darowizna mieszkania, podział Anka77
Witam!

Będę wdzięczna za pomoc w opisane sytuacji.

9 lat temu dziadkowie podarowali wnukowi mieszkanie
(notarialny akt darowizny).
Dziadkowie mają dwoje dzieci i cztery pełnoletnie wnuki.
4 lata temu dziadek zmarł.
Babcia żyje nadal.
Oboje dziadkowie nie sporządzili testamentów.
Podarowane mieszkanie stanowiło prawie cały majątek dziadków.

Jeżeli dobrze myślę, po śmierci dziadka nastąpił samoczynny
ustawowy dział spadku -- choć nikt nie brał udziału w żadnych
rozprawach, nikt nie składał żadnych pozwów, nikt nie zajmował
się w ogóle taką sprawą.
Z tego co wiem, to po śmierci dziadka do jego majątku
(a właściwie 1/2 -- gdyż drugą połową posiada babcia -- mieli
wspólnotę majątkową) mieli prawo: babcia, oboje dzieci.
Nikt z zainteresowanych nie zakładał sprawy o ewentualne
wyrównanie zachowku
(fizyczne otrzymanie pieniędzy bądź nieruchomości).
Czy skoro minęły ponad 3 lata od śmierci dziadka, to nikt
nie może już rościć praw (w tym wypadku od obdarowanego
wnuka) o wyrównanie zachowku od połowy majątku (połowy
mieszkania)?

---

Czy po śmierci babci, osoby zainteresowane (oboje dzieci)
będą mogły od wnuka dochodzić pokrycia części
przysługującego im zachowku?

---

Jeśli tak, to czy mogą dochodzić należności wyłączenie
od połowy wartości mieszkania (skoro dziadek zmarł ponad
3 lata temu i przez te lata nikt nie rościł żadnych praw), czy
też od całej wartości?

---

Przez 9 lat wnuk pokrywał koszty czynszu i remontów.
Czy to ma wpływ na ustalanie wysokości zachowku
dla pozostałych członków rodziny?

---

Czy wnuki dziadków też mają prawo do zachowku,
czy tylko ich dzieci (dzieci dziadków żyją)?

---

Jak, w opisanym przypadku, wyglądałoby "zaspokojenie"
zainteresowanych (rozumiem, że byłyby to dzieci dziadków),
po śmierci babci?
To znaczy, co, w jakiej ilości i komu się należy?

---

Kodeks Cywilny:
"Art. 994. § 1. Przy obliczaniu zachowku nie dolicza się
do spadku drobnych darowizn, zwyczajowo w danych stosunkach
przyjętych, ani dokonanych przed więcej niż dziesięciu laty,
licząc wstecz od otwarcia spadku, darowizn na rzecz osób nie
będących spadkobiercami albo uprawnionymi do zachowku."

Interpretacja:
"OSA 1997/11-12 poz. 68 str. 44
Prawidłowa wykładnia art. 994 § 1 kc powinna być taka, że niemożność
doliczania do spadku po upływie dziesięciu lat licząc wstecz od śmierci
spadkodawcy dotyczy tylko darowizn, które dokonane były na rzecz osób
obcych, nie będących ani spadkobiercami, ani uprawnionymi do zachowku."

Czyli nawet jeśli minie 10 lat od darowizny, to i tak pozostali
będą mieli do niej pewne prawa.
Alez drugiej strony mowa jest o osobach będących spadkobiercami albo
uprawnionymi do zachowku.
A z tego co wiem, to w pierwszej kolejności spadkobiercami i
uprawnionymi do zachowku są dzieci, a nie wnuki (a to wnuk
został obdarowany przez dziadków).
Czy w związku z tym, po 10 latach ta darowizna zostanie uwolniona
od ewentualnych roszczeń rodziny, czy też nie?

---

Gdzieś, od kogoś usłyszałam, że w przypadku, gdy ktoś
kogoś obdaruje, a potem umrze, to pozostali mają już wtedy prawo
tylko do zachowku od połowy wartości darowizny, a nie od całości.
Czy to prawda?

---

Jeżeli, pomimo darowizny na rzecz wnuka, pozostali mają prawo
do zachowku (a tym samym nieruchomości będącej przedmiotem
darowizny), to jaką zaletę mogło w ogóle mieć dokonanie tej darowizny?



Z góry uprzejmie dziękuję za pomoc.
Od kilku dni czytam ustawy, fora, artykuły i nie umiem
jednoznacznie odpowiedzieć na powyższe pytania :(

Anka

2007-06-08 02:20 Re: Spadek,zachowek, darowizna mieszkania, podział witek

"Anka77" wrote in message
news:f49bn2$rab$1@atlantis.news.tpi.pl...

> Czy skoro minęły ponad 3 lata od śmierci dziadka, to nikt
> nie może już rościć praw (w tym wypadku od obdarowanego
> wnuka) o wyrównanie zachowku od połowy majątku (połowy
> mieszkania)?

Generalnie tak.
Jak pamiętam wyjątkiem byłoby, gdyby ktos o spadku nie wiedział, no ale
chyba w tym przypadku nie wchodzi to w grę.

>
> Czy po śmierci babci, osoby zainteresowane (oboje dzieci)
> będą mogły od wnuka dochodzić pokrycia części
> przysługującego im zachowku?

tak,
w ciągu 3 lat.
połowa darowizny była dziadka, połowa babaci, czyli zachowek będzie w
wysokości połowy połowy czyli 1/4 darowizny


>
> Jeśli tak, to czy mogą dochodzić należności wyłączenie
> od połowy wartości mieszkania (skoro dziadek zmarł ponad
> 3 lata temu i przez te lata nikt nie rościł żadnych praw), czy
> też od całej wartości?

j.w. od polowy.
Połowa dziadka już się przedawniła.

>
> ---
>
> Przez 9 lat wnuk pokrywał koszty czynszu i remontów.
> Czy to ma wpływ na ustalanie wysokości zachowku
> dla pozostałych członków rodziny?

tak, ale w przekorny sposób.
Otóż wartość darowizny wycenia się na dzień dzisiejszy, ale w stanie takim
jaki był w momencie darowizny.
Czyli mieszkanie będzie wyceniane ile byłoby warte dziś ale tak jakby tych
remontów nie było,
Czynsz to twoja własna sprawa i nie ma znaczenia


>
> ---
>
> Czy wnuki dziadków też mają prawo do zachowku,
> czy tylko ich dzieci (dzieci dziadków żyją)?

tylko dzieci dziadków (w którym momecie zamieniłaś babcię na dziadka?).
Wnuki dopiero wówczas gdyby dzieci zmarły wczesniej niż babcia.

>
> ---
>
> Jak, w opisanym przypadku, wyglądałoby "zaspokojenie"
> zainteresowanych (rozumiem, że byłyby to dzieci dziadków),
> po śmierci babci?
> To znaczy, co, w jakiej ilości i komu się należy?

dzieciom po 1/8 wartości.
Zwykle w gotówce.


> A z tego co wiem, to w pierwszej kolejności spadkobiercami i
> uprawnionymi do zachowku są dzieci, a nie wnuki (a to wnuk
> został obdarowany przez dziadków).
> Czy w związku z tym, po 10 latach ta darowizna zostanie uwolniona
> od ewentualnych roszczeń rodziny, czy też nie?

dobre pytanie.
musiałbym sprawdzić, ale jako wnuk możesz być ewentualnym spadkobiercą.
Wystarczyłoby, aby twój rodzic zrzekł się prawa do spadku (albo niedożył
spadku), wówczas przejdzie on na ciebie.
Pytanie czy to jest wystarczający argument do tego, aby 10 lat cie nie
obowiązywało.
>
> ---
>
> Gdzieś, od kogoś usłyszałam, że w przypadku, gdy ktoś
> kogoś obdaruje, a potem umrze, to pozostali mają już wtedy prawo
> tylko do zachowku od połowy wartości darowizny, a nie od całości.
> Czy to prawda?

tak. Zachowek to połowa wartości tego co by dostali, a nie dostali.


>
> ---
>
> Jeżeli, pomimo darowizny na rzecz wnuka, pozostali mają prawo
> do zachowku (a tym samym nieruchomości będącej przedmiotem
> darowizny), to jaką zaletę mogło w ogóle mieć dokonanie tej darowizny?

masz to co masz w przeciwieństwie do tego, że mogłas nie mieć nic.
po za tym czasami zachowek jest niższy niż 50%, jeśli innie tez coś dostali
w darowiźnie.

>
> Z góry uprzejmie dziękuję za pomoc.
> Od kilku dni czytam ustawy, fora, artykuły i nie umiem
> jednoznacznie odpowiedzieć na powyższe pytania :(


jedni studiują to kilka lat, a ty byś chciała to w kilka dni zrozumieć.
po za tym podoba mi się wnuk Anka i dwaj dziadkowie.


2007-06-08 21:13 Re: Spadek,zachowek, darowizna mieszkania, podział Anka77
Uprzejmie dziękuję za odpowiedź.
Bardzo mi pomogła.

Co do pytania dotyczącego 10 lat i 994 paragrafu KC, to
muszę to jeszcze podrążyć, bo temat wydaje się ciekawy,
a nie śmiem Ciebie angażować, żebyś musiał poświęcać
czas na sprawdzanie.
Tzn. czy wnuka dotyczy przedawnienie po 10 lat, czy też
nie.

Anka.

nowsze 1 starsze

Podobne dyskusje

Tytuł Autor Data

spadek - zachowek

gazebo 2005-10-12 12:43

Darowizna wykupionego mieszkania gminnego

kubus 2005-12-24 01:47

Darowizna czy spadek?

Młody 2006-02-19 07:49

TESTAMENT-DAROWIZNA-ZACHOWEK

BOBO8 2006-03-05 18:02

TESTAMENT-DAROWIZNA-ZACHOWEK

BOBO8 2006-03-05 18:02

Darowizna mieszkania - zwolnienie w I-grupie podatkowej

Krzychu_ 2006-07-22 12:24

Testament, darowizna, zachowek..

Artur B. 2006-09-08 14:33

spadek - darowizna dla dzieci

sopel 2006-09-11 22:11

Spadek - podział majątku

Artur 2006-11-27 20:04

Darowizna od mieszkania

ra9om1ak 2007-06-23 19:06