Money.plFirmaPodróże służboweOferty lotówPoradnik podróżnika

Poradnik podróżnika


Planowanie podróży

Jeżeli planujesz podróż, nie mając określonego jeszcze miejsca, a jedynie cel, np. wypoczynek w ciepłych krajach lub zwiedzenie egzotycznych miejsc albo zobaczenie na własne oczy najpiękniejszych zabytków świata, to poniższy tekst jest dla Ciebie. Jest on także przeznaczony dla podróżujących samolotem po raz pierwszy.

Jeżeli przed Tobą podróż służbowa lub w dokładnie określony zaułek świata i nie jest to Twoja pierwsza podróż, to pomiń poniższy tekst i zajrzyj do SŁOWNIKA.

Wybierając tę stronę zdecydowałeś się na podróż samolotem. Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, powinieneś przede wszystkim zapoznać się z przepisami prawa oraz lokalnymi zwyczajami obowiązującymi w wybranym przez Ciebie państwie oraz w państwach przez, które będzie przebiegać Twoja podróż.

Sprawdź czy konieczne jest uzyskanie WIZY, jakie są wymagane środki płatnicze na pokrycie kosztów pobytu lub przejazdu.

Jeżeli zamierzasz wybrać się w podróż ze swoimi czworonożnymi ulubieńcami, to niezbędne jest wcześniejsze zapoznanie się z WARUNKAMI PRZEWOZU ZWIERZĄT. Pamiętaj, że za granicą nie będziesz pozbawiony opieki naszego państwa. Ustal jednak wcześniej i zanotuj numery telefonów i adresy polskich placówek dyplomatycznych lub konsularnych w państwach, w których się znajdziesz.

Już w czasie warto, abyś zapoznawał się z ulotkami oraz plakatami informacyjnymi, jakie wywieszane są na lotniskach i dworcach komunikacji kolejowej oraz samochodowej, zwłaszcza z tymi, które zawierają informacje i ostrzeżenia o miejscach niebezpiecznych oraz o trybie postępowania w przypadku utraty dokumentów tożsamości lub dokumentów podróży. Więcej informacji na ten temat - ZAGROŻENIA W PODRÓŻY.

Pamiętaj też, że w niektórych państwach czas pobytu obywateli polskich może być ograniczony, dlatego też wyjeżdżając z kraju zawsze możesz zwrócić się podczas odprawy paszportowej na lotnisku z prośbą o potwierdzenie daty wyjazdu z Polski stemplem kontroli granicznej - pozwoli to uniknąć problemów z ustalaniem czasu pobytu w innym państwie.

Co koniecznie zabrać z sobą? (czego nie możesz zapomnieć)

Dane teleadresowe wybranego miejsca pobytu. Przydatny może też być plan miasta, chociaż na ogół można go nabyć na lotnisku. Tam też możesz znaleźć plany miejskich środków komunikacji.

Rozmówki lub słowniczek ułatwią Ci komunikowanie się z tubylcami, a także pozwolą wybrnąć z niespodziewanych sytuacji.

Drobne pieniądze w miejscowej walucie zawsze mogą się przydać na lotnisku np. do wypożyczenia wózka, do zakupu napojów, a czasem i wejścia do toalety.

Pamiętaj także o rzeczach, które najczęściej można zapomnieć: środki higieny osobistej, ulubione kosmetyki, lekarstwa, które zażywasz, albo które warto mieć pod ręką.