Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dotacje unijne oraz fundusze krajowe - dobry start dla firmy

0
Podziel się:

Rozpoczęcie własnego biznesu to nie lada wyzwanie, głównie pod względem finansowym.

Dotacje unijne oraz fundusze krajowe - dobry start dla firmy
(nullplus/iStockphoto)

Rozpoczęcie własnego biznesu to nie lada wyzwanie, głównie pod względem finansowym. Brak wystarczającej ilości środków na otworzenie lub rozwój własnej działalności gospodarczej często hamuje młodych przedsiębiorców. Z pomocą przychodzą wówczas dotacje unijne oraz fundusze krajowe.

O dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej lub z Urzędu Pracy mogą ubiegać się nowopowstające małe i średnie firmy. Wysokość takiego świadczenia zależy od liczby powstałych miejsc pracy, które należy utrzymać przez co najmniej dwa lata i których jest nie więcej niż 10 czy od obrotu, nie przekraczającego 2 milionów euro. Ponadto, przedsiębiorstwo musi być założone na terenach wiejskich lub miejsko-wiejskich. To tylko niektóre z warunków otrzymywania dotacji. Jakie są pozostałe?

Unia, ach ta Unia...

Najpopularniejszym unijnym programem gromadzenia środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej jest Program Operacyjny Kapitał Ludzki, działanie 6.2. "Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia", w ramach którego można otrzymać aż do 40 000 złotych na start. O dotację z tego tytułu mogą ubiegać się ci, którzy przez ostatni rok nie rejestrowali własnej działalności gospodarczej, nie zalegali z opłatą podatków czy składek na ubezpieczenie społeczne oraz nie posiadają niepospłacanych zobowiązań. Program Operacyjny Kapitał Ludzki jest kierowany głównie do osób do 25. i po 45. roku życia, kobiet, osób niepełnosprawnych, bezrobotnych pozostających bez pracy przez co najmniej dwa lata oraz do tych, którzy zamieszkują gminy wiejskie i miejsko-wiejskie. Działania tego programu opierają się nie tylko na finansowym wsparciu pomostowym do sześciu lub dwunastu miesięcy i przyznaniu środków na rozwój przedsiębiorstwa. To również doradztwo, możliwość konsultacji oraz liczne szkolenia, niezbędne do
poszerzania wiedzy biznesowej, gospodarczej i ekonomicznej.

Po dotacje unijne należy zgłosić się do właściwiej instytucji pośredniczącej, np. organizacji pozarządowej, inkubatora przedsiębiorczości, instytucji otoczenia biznesu, instytucji szkoleniowych, samorządów, a nawet szkół wyższych. Owa instytucja pośrednicząca organizuje swego rodzaju rozmowę kwalifikacyjną, podczas której należy przedstawić swój pomysł na biznes oraz wstępny biznesplan. Późniejsze pozytywne ukończenie bloku szkoleniowo-doradczego jest równoznaczne z zakwalifikowaniem się do projektu.

Dofinansowanie przyznawane jest w dwóch etapach, pierwszy to 80% całkowitej wysokości dotacji, a drugi to 20% w formie refundacji, i może pokrywać całość kosztów uruchomienia własnej działalności gospodarczej. Oprócz tego, z dotacji można sfinansować środki transportu, niezbędne do prowadzenia firmy, wydatki inwestycyjne czy licencję franczyzy. A do tego nasze przedsiębiorstwo nie musi być wcale innowacyjne – Unia Europejska przeznacza dofinansowanie zarówno na antykwariat porcelanowych lalek, jak i sklep spożywczy. Nie udzieli nam jednak wsparcia finansowego w branży hutniczej, górniczej, budownictwa okrętowego, produkcji i obrotu bronią, transportowej, handlu obwoźnego, usług erotycznych czy tatuatorskich, a także w przypadku pracy sezonowej.

Oprócz opisanego powyżej Programu Operacyjny Kapitał Ludzki, działanie 6.2. "Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia", młodzi przedsiębiorcy mogą skorzystać z programów:

1. Nowe inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym – PO IG. Działanie 4.4 – dla najbardziej innowacyjnych inwestycji oraz rozwiązań technologicznych,
2. Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej – PO IG. Działanie 8.1. – dla firm chcących świadczyć usługi cyfrowe, czyli drogą elektroniczną,
3. Paszport do eksportu – PO IG. Działanie 6.1. – skierowanego do przedsiębiorstw, które promują polskie marki za granicą oraz powiązania z partnerami zagranicznymi, a także przyczynią się do zwiększenia udziału sprzedaży na rynki zagraniczne,
4. Zapewnienie dostępu do Internetu na etapie "ostatniej mili" – PO IG. Działanie 8.4. – czyli dofinansowanie na infrastrukturę telekomunikacyjną oraz sprawną i szybką dystrybucję Internetu,
5. Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B – PO IG. Działanie 8.2. – a więc z dotacji na działania techniczno-informatyczne, mające na celu zintegrowanie systemów informatycznych z partnerami biznesowymi,
6. Wsparcie na uzyskanie/realizację ochrony własności przemysłowej – PO IG. Działanie 5.4. Poddziałanie 5.4.1. – ze środków finansowych, które należy w tym przypadku przeznaczyć na ochronę własności przemysłowej, szczególnie poza granicami kraju,
7. Fundusze Norweskie oraz EOG na lata 2009-2014 składające się z programów Bioróżnorodność i monitoring środowiska, Oszczędzanie energii, odnawialne źródła, Rozwój społeczny i regionalny i Kulturowe dziedzictwo.

Cudze chwalicie, a swego nie znacie...

Osoby chcące założyć własną działalność gospodarczą oraz skorzystać z funduszy krajowych, najczęściej decydują się na wnioskowanie o dofinansowanie do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, które stawia głównie na projekty innowacyjne oraz naukowo-techniczne oraz do Urzędów Pracy. Dotacje z Urzędu Pracy skierowane są do osób bezrobotnych i możliwe do uzyskania w wysokości ok. 22 000 złotych. Oprócz statusu osoby bezrobotnej, należy mieć ukończone 18 lat i posiadać biznesplan. Decyzja o przyznaniu dofinansowania zapada w ciągu 30 dni roboczych, a otrzymaną pomocą finansową należy rozporządzić w czasie 30 dni od uruchomienia przedsiębiorstwa. Urząd Pracy nie przyznaje świadczeń w przypadku działalności związanej z transportem (w tym eksportowym), hazardem, handlem obwoźnym czy produkcją dóbr wcześniej wytypowanych przez Unię Europejską. Dodatkowo, poważną dyskwalifikacją z ubiegania się o dotacje jest bycie karanym za przestępstwa gospodarcze czy wcześniejsze skorzystanie z pomocy publicznej na rozpoczęcie
działalności gospodarczej. Środki z Urzędu Pracy mogą być wykorzystane na zakup wyposażenia koniecznego do utworzenia miejsc pracy, maszyn, urządzeń oraz oprogramowania. Dotację można również przeznaczyć na koszty pomocy prawnej i rachunkowej, zakup materiałów i towarów, koszty adaptacji mediów czy zakup serwera i domeny internetowej. Regulamin przyznawania dofinansowania przewiduje 50% dotacji na zakup samochodu oraz 10% dotacji na stworzenie strony internetowej, natomiast nie pozwala na zakup papierów wartościowych i obligacji, ziemi i budynków czy pokrycie kosztów dostawy zamówionych towarów.

Otrzymanie świadczeń na własną działalność gospodarczą nie jest jednak tak łatwe, jak się wydaje. Koniecznym warunkiem otrzymania dotacji jest posiadanie żyrantów, przedsiębiorstwo należy utrzymać przez okres 12 miesięcy, a sami musimy przygotować się na urzędowe kontrole.

Istotne są warunki

Niestety nic za darmo – również dofinansowanie na założenie własnej działalności gospodarczej wiąże się ze spełnieniem długiej listy warunków. Zarówno dotacje przyznawane przez Unię Europejską, jak i te z Urzędu Pracy są jednak idealnym rozwiązaniem dla młodych przedsiębiorców, często nie mogących rozwinąć skrzydeł wyłącznie przez brak środków finansowych. Jeśli więc nie straszne Ci stawiane przez Unię lub urzędy warunki – do dzieła!

[

]( http://www.e-harmonogram.pl/ )

Czytaj więcej w Money.pl
Tak polskie firmy walczą o pracowników IT -_ Warto stawiać na nieoszlifowane diamenty - osoby bez doświadczenia, ale pełne pasji i zaangażowania _ - uważa Remigiusz Efinowicz, członek zarządu Hicron.
Czy outsourcing to dobre wyjście? Zbudowanie wykwalifikowanej komórki IT w firmie to duży koszt. Często kompletnie nieopłacalny. Paweł Matejko, prezes zarządu Altab tłumaczy, dlaczego dla małego biznesu lepszym rozwiązaniem jest zlecanie tych usług na zewnątrz.
On wie, co to porażka w biznesie - _ W Polsce unika się ryzyka i porażek, a przedsiębiorcy często wybierają bezpieczne branże i sprawdzone koncepcje _ - mówi Jeremy Gutsche, twórca portalu TrendHunter.com.
fundusze
zakładam firmę
msp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)