Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przyszła mama – przedsiębiorca

0
Podziel się:

Rodzina czy kariera – to odwieczna kwestia kobiet w wieku 25-35 lat. Z jednej strony chcą zaspokajać swoje ambicje oraz prowadzić sukcesywnie własną działalność gospodarczą, z drugiej pragną założyć rodzinę.

Przyszła mama – przedsiębiorca
(Yuri_Arcurs/iStockphoto)

Rodzina czy kariera – to odwieczna kwestia kobiet w wieku 25-35 lat. Z jednej strony chcą zaspokajać swoje ambicje oraz prowadzić sukcesywnie własną działalność gospodarczą, z drugiej pragną założyć rodzinę. Czy można połączyć oba te aspekty?

Własna działalność gospodarcza założona, firma przynosi zyski, zatrudniamy nowych pracowników, podpisujemy umowy z nowymi kontrahentami. I nagle, niespodziewanie lub całkowicie z premedytacją, dowiadujemy się o ciąży. I jak przyszła mama sprosta wyzwaniom codzienności prowadzenia firmy? Kto ją zastąpi? Jak przedsiębiorstwo będzie przynosiło zyski bez niej? A w końcu – co ze zdrowiem mamy oraz maluszka? Takie i inne wątpliwości są zmorą wielu przyszłych mam. Czy można więc połączyć rozwój siebie oraz niezależności finansowej z macierzyństwem? A może właśnie to nazywa się przedsiębiorczością?

Kobieta przedsiębiorcza

Macierzyństwo to dla wielu kobiet wielkie zmiany i zreorganizowanie dotychczasowego życia. Dzięki skutecznej analizie własnych potrzeb, możliwości, warunków, a także priorytetów można sprawnie przygotować się do posiadania dziecka. Niektóre kobiety rezygnują na ten czas zupełnie z aktywności zawodowej, inne godzą wychowanie potomstwa z pracą. Najczęściej wycofują się ze swojego przedsiębiorstwa tylko na pewien czas lub przechodzą na tzw. elastyczny czas pracy, co jest szczególnie łatwe w przypadku firmy rodzinnej czy samozatrudnienia.

Czy jednak kobieta, która na pewien czas jest zmuszona zrezygnować z działalności zawodowej, pozostaje przedsiębiorcza? O tym, że tak przekonuje wiele mam prowadzących własne firmy. Zarządzają one bowiem swoim czasem tak, aby pogodzić ciążę i późniejsze wychowanie dziecka z potrzebami swojej firmy, nie rezygnując przy tym z samorozwoju i niezależności finansowej.

Kobiety szczególnie sprawdzają się w pewnych sektorach gospodarki, np. hotelarstwie i gastronomii, ochronie zdrowie czy pośrednictwach finansowych. Warto nadmienić, że są to branże, które dają również elastyczne możliwości przyszłym mamom.

Zasiłek dla przyszłej mamy

Dotychczas kobieta, która spodziewała się dziecka, a prowadziła własną działalność gospodarczą, miała prawo skorzystać z zasiłku macierzyńskiego jeszcze przed porodem. Nie przysługiwał jej jednak urlop wychowawczy przewidziany w Kodeksie Pracy. Czas wypłaty owego zasiłku zależał od liczby urodzonych dzieci. Najczęściej przysługiwał przez okres 20 tygodni, z tytułu urodzenia jednego potomka.

Warunkiem było tutaj prowadzenie własnej działalności oraz poród w okresie ubezpieczenia chorobowego, a do tego można się zgłosić wyłącznie w przypadku obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnych i rentowych. Dodatkowo należało opłacać prawidłowe i terminowe składki do ZUS.

Przyszła mama mogła skorzystać z zasiłku już na dwa tygodnie przed planowanym terminem porodu, co było doskonałą możliwością oraz przywilejem dla tych kobiet, które zwyczajnie pragną odpoczynku tuż przed narodzinami dziecka. W tym przypadku skracał się jednak czas wypłacania zasiłku po porodzie – ZUS redukował okres świadczenia o dni, za które wypłacał zasiłek przed porodem.

Nowa ustawa

Zupełnie niedawno, bo 17 czerwca, weszła w życie znowelizowana ustawa o urlopach macierzyńskich. Reguluje ona wydłużenie urlopów macierzyńskich nie tylko dla mam na etacie, ale również dla tych, które prowadzą własną działalność gospodarczą. Obecnie rodzice dzieci urodzonych w 2013 roku, mogą skorzystać z „ustawowych” 20 tygodni urlopu macierzyńskiego, 6 tygodni urlopu dodatkowego oraz 26 tygodni urlopu rodzicielskiego. Czas ten wydłuża się w zależności od liczby urodzonych dzieci, ale można go również skrócić – mama może wrócić do pracy po 14 tygodniach urlopu, a dziecko musi przez pozostałe 6 tygodni pozostawać pod opieką ojca. Z urlopu dodatkowego można natomiast zrezygnować w ogóle, istnieje również opcja rezygnacji z urlopu przez mamę, a przejęcia go i wykorzystania przez ojca. Z urlopu rodzicielskiego może skorzystać opcjonalnie jedno z rodziców.

Łącznie urlop macierzyński, dodatkowy i rodzicielski trwa 52 tygodnie. Jeżeli przyszła mama zdecyduje się na wykorzystanie całego tego okresu, będzie na czas jego trwania otrzymywała zasiłek w wysokości 80% wynagrodzenia. W przypadku jeśli zdecyduje się na wykorzystanie urlopu dodatkowego, już w trakcie trwania urlopu macierzyńskiego, otrzyma przez pierwszych 26 tygodni 100% wynagrodzenia, a w pozostałych tygodniach 60%. Istnieje również możliwość powrotu do pracy po 20 tygodniach pomimo tego, że zadeklarowało się wcześniej chęć wykorzystania 52-tygodniowego urlopu – wówczas matce przysługuje wyrównanie dotychczas pobieranego zasiłku z 80 do 100%.

Optymalne rozwiązanie?

Czy można więc połączyć macierzyństwo z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej, a przy tym nie rezygnować z możliwości, jakie daje nam w tym zakresie państwo? Jest to zależne wyłącznie od priorytetów oraz potrzeb, zarówno przyszłej mamy, jak i dziecka. Warto również wspomnieć o wielu instytucjach, przedsięwzięciach oraz portalach internetowych, które pomagają świeżo upieczonym mamom w powrocie do pracy. Przykładem może być serwis internetowy mamopracuj.pl, dzięki któremu podejmowanie pracy po długim okresie wychowawczym jest znacznie łatwiejsze. Portale tego typu oferują porady formalno-prawne, pomysły na własny biznes, informacje jak pracować w domu, nie rezygnując przy tym z kontaktu z dzieckiem czy przytaczają historie mam, które odniosły zawodowy sukces.

Prowadzenie własnego przedsiębiorstwa to duże wyzwanie, natomiast urodzenie i wychowanie dziecka jeszcze większe – dlaczego więc nie zaryzykować podwójnie?

[

]( http://www.e-harmonogram.pl/ )

Czytaj więcej w Money.pl
Zniżki dla rodzin wielodzietnych? To pomysł... Wprowadzenie rozwiązań sprzyjających godzeniu życia zawodowego i rodzinnego to główny cel prezydenckiego programu _ Dobry klimat dla rodziny _.
Co trzecia mama planuje skorzystać z urlopu Zmiany w prawie, które weszły w życie 17 czerwca 2013 r., pozwalają rodzicom dzieci urodzonych w tym roku na wykorzystanie rocznego płatnego urlopu
Roczny, płatny urlop rodzicielski? Już jutro... Ustawa przewiduje, że rodzicom wszystkich dzieci urodzonych w 2013 r. przysługiwać będzie 20 tygodni urlopu macierzyńskiego.
zakładam firmę
msp
e-harmonogram
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)