Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zasiłek
09.03.2010 15:19

Dodatkowe świadczenia macierzyńskie dla prowadzących działalność

Kobiety prowadzące firmę, o ile mają dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, mają prawo do zasiłku macierzyńskiego. Nie mają za to prawa do urlopów, w tym do urlopu macierzyńskiego, a także do dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Alexshalamov/Dreamstime)

Kobiety prowadzące firmę, o ile mają dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, mają prawo do zasiłku macierzyńskiego. *Nie mają za to prawa do urlopów, w tym do urlopu macierzyńskiego, a także do dodatkowego urlopu macierzyńskiego. *

Osoby te mają prawo do zasiłku macierzyńskiego zarówno przez okres określony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego (obligatoryjnego i fakultatywnego), jak i przez okres urlopu ojcowskiego.

Dokumenty do wypłaty, czyli wniosek do ZUS

Warunkiem wypłaty zasiłku macierzyńskiego przez okres równy okresowi dodatkowego urlopu macierzyńskiego jest wystąpienie przez osobę pobierającą obligatoryjny zasiłek macierzyński z pisemnym wnioskiem o wypłatę dodatkowego zasiłku macierzyńskiego do płatnika zasiłku. Czyli w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą – do ZUS.

Wniosek w sprawie wypłaty dodatkowego zasiłku macierzyńskiego przez okres do 2 tygodni powinien być złożony w ZUS najpóźniej przed rozpoczęciem korzystania z tego zasiłku, a więc nie później niż w ostatnim dniu pobierania obligatoryjnego zasiłku macierzyńskiego.

We wniosku o dodatkowy zasiłek macierzyński osoba zainteresowana powinna określić okres korzystania z tego zasiłku (tydzień lub jego wielokrotność), w 2010 r. - tydzień lub dwa.

*Ważne: *Ponieważ dodatkowy zasiłek macierzyński może być przyznany wyłącznie bezpośrednio po zakończeniu pobierania zasiłku podstawowego, złożenie wniosku o dodatkowy zasiłek po zakończeniu pobierania zasiłku podstawowego nie będzie mogło być uwzględnione.

Autorka jest radcą prawnym

Tagi: zasiłek, wiadomości, porady, kadry, baza wiedzy, prawo, msp, czołówki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz