Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kodeks pracy
04.10.2011 13:50

Odrzucenie nowych warunków zatrudnienia, a odprawa

Sam fakt nieprzyjęcia nowych warunków pracy i płacy może w niektórych sytuacjach stanowić współprzyczynę rozwiązania umowy o pracę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(dscott/iStockphoto)

Szef zaproponował pracownikowi nowe warunki zatrudnienia dotyczące zmiany stanowiska i zakresu obowiązków. Zdaniem pracownika są one poniżej jego kwalifikacji, w związku z czym nie wyraził na nie zgody. Czy w tej sytuacji może to spowodować jego zwolnienie i utratę odprawy?

- _ Sam fakt nieprzyjęcia nowych warunków pracy i płacy może w niektórych sytuacjach stanowić współprzyczynę rozwiązania umowy o pracę i odprawa w takim wypadku pracownikowi nie będzie przysługiwać _ - wyjaśnia Agnieszka Janowska, radca prawny w TGC Corporate Lawyers.

Sąd Najwyższy potwierdził, że niewypłacenie odprawy jest możliwe pod warunkiem, że wypowiedzenie obniża nie tylko wysokość pensji, ale zmienia też inne warunki pracy, a zmiany te nie noszą znamion szykany a także nie są dla pracownika rażąco niedogodne (wyroki SN: z 16 listopada 2000 r., sygn. I PKN 79/2000, z 4 lipca 2001 r., sygn. I PKN 521/00, z 12 sierpnia 2009 r. sygn. II PK 38/09).

Za takie rażąco niedogodne zmiany warunków pracy i płacy można natomiast uznać propozycję obniżenia wynagrodzenia bez zmniejszenia zakresu obowiązków. Pracownik, który nie przyjmie takich warunków ma w mojej ocenie prawo do oprawy.

Czytaj więcej na temat praw pracowniczych
[ ( http://static1.money.pl/i/h/219/t123867.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/czy;mozna;zwolnic;pracownika;za;udzial;w;strajku,226,0,730338.html) Czy można zwolnić pracownika za udział w strajku? Pracodawca nie ma prawa zwolnić pracownika. Pod warunkiem, że strajk był legalny.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/36/t98852.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/kiedy;mozna;badac;trzezwosc;pracownika,80,0,886864.html) Kiedy można badać trzeźwość pracownika Pracodawca nie musi już uzyskiwać zgody badanego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/95/t91487.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/urlop;na;zadanie;-;czy;pracodawca;moze;go;odmowic,171,0,884395.html) Urlop na żądanie - czy pracodawca może go odmówić? Pracownik może skorzystać z urlopu na żądanie cztery razy w roku. Ważny jest jednak czas zgłoszenia tej potrzeby.
Tagi: kodeks pracy, firma, wiadomości, porady, kadry, baza wiedzy, prawo, msp, czołówki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz